Reklama

Geopolityka

Straż Graniczna zatrzymała przemytników i imigrantów

 • Ilustracja: Policja.
  Ilustracja: Policja.

W okolicach miejscowości Huzele (powiat leski) funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 nielegalnych imigrantów z Bangladeszu oraz 3 obywateli Ukrainy, którzy zorganizowali przerzut obcokrajowców przez granicę. Zatrzymani imigranci byli ukryci w dwóch samochodach, specjalnie przygotowanych do przemytu ludzi.

Jak podaje Magdalena Tomaszewska, obywatele Bangladeszu to mężczyźni w wieku od 18 do 45 lat. W momencie zatrzymania nie mieli przy sobie żadnych bagaży ani dokumentów tożsamości. Ponieważ nie porozumiewali się w języku angielskim, do przeprowadzenia czynności procesowych sprowadzono tłumacza języka bengalskiego.

Organizatorzy nielegalnego przekroczenia granicy to obywatele Ukrainy w wieku od 37 do 41 lat – dwóch z nich posiada podwójne obywatelstwo – oprócz ukraińskiego również węgierskie.

Imigranci mieli zostać przewiezieni dwoma samochodami, w każdym po 4 osoby, jak najdalej od granicy. Trzeci pojazd pełnił rolę tzw. pilota – miał ostrzegać przed ewentualnymi patrolami Straży Granicznej.

Imigranci docelowo mieli zostać przewiezieni do krajów Europy Zachodniej. Jak zeznali za przerzut do Europy zapłacili od 6 do 13 tys.

Obywatele Bangladeszu usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Przemyślu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli, gdzie oczekują na dalsze decyzje w swojej sprawie. Bieszczadzki Oddział SG wszczął wobec nich postępowanie o wydanie decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

Czytaj też: Gen. Kraszewski: Polska monitoruje ćwiczenia Zapad-2017

Obywatele Ukrainy usłyszeli zarzut zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Decyzją Sądu Rejowego w Lesku zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy i osadzeni w areszcie śledczym.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Adam

  Mały ruch graniczny z Ukrainą i dalej zniesienie dla Ukraińców wiz to ogromny błąd. Będzie tylko gorzej.

  1. Drzewica

   Represje karne w wypadku realizacji nielegalnego przekraczania granicy powinny być automatyczne, bezzwłoczne i nieuchronne. Powinny odstraszać. Bałaganu wszczętego w Europie decyzją Angeli Merkel o wpuszczeniu hurmem obcych nie zakończy się miękkim podejściem do przestępców granicznych.

Reklama