Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Sojusz bez gwarancji; Rosyjski konwój budzi obawy inwazji; Powrót do świata wojen zastępczych; Rosja może zbankrutować; Krwawe prowokacje Putina: 1999-2014; Zbliża się finał sprawy Amber Gold

fot. Youtube
fot. Youtube

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Dziennik Gazeta Prawna, Bartłomiej Niedźwiecki, Sojusz bez gwarancji: W historii NATO na art. 5 traktatu powołano się tylko raz - uczyniły to USA po atakach z 11 września 2001 r. Jednak formalnie sojusz odmówił udziału w wojnie z Irakiem. (…) Traktat północnoatlantycki nie przewiduje automatycznej pomocy zbrojnej w przypadku ataku na któreś z państw członkowskich. (…) Choć Zachód podziela ukraińskie obawy, że jadąca rosyjska pomoc humanitarna może być jedynie przykrywką dla interwencji zbrojnej (…), reakcją krajów NATO może być jedynie dalsze zaostrzenie sankcji gospodarczych. Gorzej, że nie ma pewności, czy NATO gotowe byłoby bronić militarnie swojego członka, gdyby padł ofiarą agresji.

Polska – Dziennik Bałtycki, Wojciech Rogacin, Rosyjski konwój budzi obawy o inwazję: (…) Rosyjski konwój z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy, który wyruszył we wtorek rano spod Moskwy, miał wjechać na Ukrainę w okolicach Charkowa. Jednak władze ukraińskie nie zgodziły się, by rosyjskie ciężarówki przekroczyły granicę ich kraju. (…) Zachód obawia się, że pod pretekstem pomocy humanitarnej Moskwa zechce praktycznie dokonać inwazji na Ukrainę. Wjazd rosyjskich ciężarówek na terytorium tego kraju bez zgody władz w Kijowie tak właśnie zostałby potraktowany przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Gazeta Polska, Antoni Rybczyński, Krwawe prowokacje Putina: 1999, 2002, 2004, 2014:
Kryminalny reżim Putina gotowy jest przelać krew własnych obywateli, aby osiągnąć cel polityczny. Tak było w latach 1999,2002 i 2004. Tak miało być 17 lipca - na ukraińskim niebie. (…) To pokazuje, że Rosja jest gotowa na wszystko, aby tylko nie przegrać w Donbasie. Do tego zaś potrzeba rozejmu - Putin chce go osiągnąć straszeniem wojną lub wojną.(…) Rosja działa w sprawie Ukrainy dwutorowo: pokojowo i wojennie. Oba te sposoby się uzupełniają.

Dziennik Gazeta Prawna, Michał Potocki, Powrót do świata wojen zastępczych:
Zwaśnione Armenia i Azerbejdżan też mogą poróżnić Zachód i Rosję. (…) Na obszarze między Morzem Czarnym i Zatoką Perską tli się (…) spór, który potencjalnie może się skończyć wojną. Od tygodni utrzymuje się niespotykane od lat napięcie między Armenią i Azerbejdżanem. Konflikt między nimi może się stać kolejną zastępczą wojną między Zachodem a Rosją. (…) Chodzi o Górski Karabach. Ta zamieszkana przez Ormian enklawa na terenie Azerbejdżanu została zajęta przez wojska Armenii na początku lat 90. (…) Po dwóch dekadach cały budżet Armenii jest mniejszy niż budżet ministerstwa obrony Azerbejdżanu, bogatego w zasoby naturalne.

Gazeta Polska, Tomasz Sakiewicz, Rosja może zbankrutować: W obecnej sytuacji nikt nie pożyczy Rosjanom pieniędzy na dogodnych warunkach. (…). Moskwa albo będzie musiała porozumieć się z nimi, rezygnując z polityki imperialnej w Europie, albo pożyczać pieniądze od Chin, jeszcze mocniej uzależniając się od państwa, które ma chrapkę na kontrolę azjatyckich terenów Rosji. (…) Wojna na Ukrainie jedynie ten proces przyspieszyła. Budżet Rosji jest czterokrotnie większy niż budżet Polski, jednocześnie Rosja utrzymuje prawie dziewięć razy liczniejszą armię, musi finansować infrastrukturę kraju prawie sześćdziesiąt razy większego od Polski(…) wreszcie wydaje gigantyczne pieniądze na służby specjalne i propagandę. Nie do oszacowania jest podatek korupcyjny(…) To wszystko spowodowało, że sukces finansowy Rosji wynikający ze wzrostu cen paliw (…) zakończył się już w zeszłym roku.

Polska- Dziennik Zachodni, Ryszard Markowski, Amber Gold. Kto w końcu odpowie za oszustwa?: Dziś mijają dwa lata od wybuchu afery Amber Gold. Śledczy nie mają wątpliwości, że od początku był to biznes przestępczy. 18 tysięcy pokrzywdzonych wierzycieli Amber Gold, (…) straty pokrzywdzonych szacowane na prawie 851 mln zł - to bilans śledztwa łódzkiej prokuratury w sprawie jednej z najgłośniejszych afer finansowych. (…)Śledztwo w sprawie Amber Gold zbliża się do końca. Pracuje przy nim obecnie dziewięciu prokuratorów oraz funkcjonariusze ABW z Łodzi i Gdańska. - Planujemy zakończyć postępowanie do końca tego roku -powiedział rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej, Krzysztof Kopania.

Reklama

Komentarze (1)

  1. warthog77

    "Kryminalny reżim Putina"!?!? Czemu świat polityki akceptował jego dotychczasowe poczynania? Bo polityka jest cyniczną grą pozorów. Przez 15 lat współpracowali (bez zastrzeżeń) finansowo i politycznie czerpiąc dochody z interesów z Rosją. Politycy UE są współodpowiedzialni za grzechy Kremla!!

Reklama