Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Karakale zwabią Airbusa do Polski; Świdnik będzie protestował: Bo przetarg nie był uczciwy; Rosjanie giną za czarną flagę IS

Fot. Ramzes Temczuk.
Fot. Ramzes Temczuk.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Karakale zwabią Airbusa do Polski: środowa decyzja polskiej armii odnośnie wyników testów śmigłowca Caracal to nie tylko kwestia zakupu tych maszyn. Jak mówi wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, stawka jest znacznie wyższa. "Kontrakt na (...) śmigłowce ma przyspieszyć inwestycje europejskiego giganta lotniczego w Polsce".


Piotr Nowak, Kurier Lubelski, Świdnik będzie protestował: Bo przetarg nie był uczciwy: jak zwraca uwagę Nowak, podczas testów helikoptera Caracal nie było obserwatora społecznego. Odrzucono kandydatury doświadczonych pilotów ze Świdnika i Mielca, zgłoszone przez NSZZ "Solidarność" Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego. "Minister przestraszył się kontroli - twierdzą związkowcy".


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, Rosjanie giną za czarną flagę IS: W kontekście wzrostu zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego, Moskwa oficjalnie deklaruje wsparcie dla międzynarodowych wysiłków walki z tą organizacją, w tym pomoc dla mającej ją zwalczać koalicji. Z drugiej jednak strony jest "coraz więcej dowodów na wspieranie terrorystów przez grupy rosyjskich ekstremistów", zauważa Wysocki. Wzrost liczby rosyjskich obywateli w szeregach terrorystów potwierdzają zarówno rosyjskie media, jak i Federalna Służba Bezpieczeństwa.


Antonii Rybczyński, Gazeta Polska, Bitwa w Skopje, wojna o Bałkanynie ustają protesty w stolicy Macedonii. Do socjaldemokratów będących w opozycji, a żądających odwołania premiera Nikoly Gruewskiego i jego rządu, przyłączają się organizacje pozarządowe i dysydenci z rządzącej koalicji VMRO-DPMNE. Zdaniem opozycji, nawet wcześniejsze walki w Kumanowie mogły być prowokacją władzy, której konflikt etniczny mógłby być na rękę. Jak stwierdza Rybczyński: "kryzys polityczny w Macedonii może zmienić układ sił na Bałkanach".

Reklama

Komentarze (2)

  1. alan

    Ciekawe: "Odrzucono kandydatury doświadczonych pilotów ze Świdnika i Mielca, zgłoszone przez NSZZ "Solidarność" " - czy jeżeli będzie przetarg na limuzyny (BMW, MERCEDES, AUDI) dla nowego prezydenta, to testować je będą związkowcy z OPLA czy FIATA?

  2. Żenada

    Po pierwsze nie Świdnik tylko Agusta - Westland. A po drugie to zachowanie konkurentów w przetargu na śmigłowiec robi się żenujące. Agusta-Westalnd oferowała produkt, który może dostarczyć za najszybciej 4 lata, a teraz krzyczy jak dziecko w piaskownicy i bije pianę nie wiadomo o co uważając się za pokrzywdzonego. Natomiast bezczelność koncernu Sikorski nie zna granic, chcąc wymusić decyzje na rządzie posuwa się do szantażu i grozi grupowymi zwolnieniami w mieleckiej montowni.

Reklama