Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Francja woli Polskę od Rosji; Niemcy i Francja chcą zbudować drona; Będzie mniej za to drożej; Testowanie cierpliwości Skandynawów; Boko Haram oficjalnie wcielone do IS; Estończycy i Finowie w stanie gotowości

Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Przegląd prasy pod kątem obronności i bezpieczeństwa. 

Gazeta Polska, Maciej Pawlak, Będzie mniej za to drożej: “W cieniu kampanii prezydenckiej został rozstrzygnięty przez MON i rząd przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Prezydent Komorowski wskazał jako wygranych maszyny Caracal, produkowane przez francuskiego Airbusa. (...) Komisja przetargowa MON wybrała tego spośród uczestników, który nie posiada w naszym kraju fabryki produkującej śmigłowce“.


Gazeta Wyborcza - Łódź, Radosław Kedzierski, Spór polityków o montownię w Łodzi: “Jeśli Airbus Helicopters przejdzie pomyślnie fazę testów, to w czerwcu Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 przy ul. Dubois oficjalnie zostaną wybrane do montowania i naprawy śmigłowców Caracal. (...) Poseł Witold Waszczykowski z Prawa i Sprawiedliwości, wybrany z łódzkiej listy, chciałby storpedować decyzję korzystną dla Łodzi“.


Rzeczpospolita, Jedrzej Bielecki, Francja woli Polskę od Rosji: Autor stawia tezę, że polska decyzja o zakupie śmigłowców Caracal była możliwa dzięki zmianie francuskiego stanowiska w sprawie dostawy desantowców Mistral dla Rosji. Według anonimowych źródeł w rządzie francuskim - “Decyzja o rezygnacji z dostaw mistrali jest ostateczna.“ Fundusze pozyskane ze sprzedaży Caracali do Polski mają posłużyć, prawdopodobnie, do zaspokojenia roszczeń rosyjskich, wynikających z anulowania dostaw okrętów.


Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Testowanie cierpliwości Skandynawów: W artykule opisany jest wczorajszy incydent na wodach terytorialnych Finlandii, gdzie w pobliżu stolicy kraju wykryty został niezidentyfikowany okręt podwodny. Jednostka fińska zrzuciła w pobliżu nieznanego obiektu bombę głębinową, sygnalizując jego wykrycie.


Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Boko Haram oficjalnie wcielone do IS: “Powiązana z dżihadystami afrykańska organizacja terrorystyczna Boko Haram, która kilka tygodni temu przysięgła wierność Państwu Islamskiemu (IS), oficjalnie zmieniła nazwę na Zachodnioafrykańską Prowincję Państwa Islamskiego (ISWAP). Do tej pory we wszystkich materiałach produkowanych przez terrorystów widniała właśnie nazwa Boko Haram, czyli w wolnym tłumaczeniu "zachodnia edukacja jest zakazana (...).“


Gazeta Polska Codziennie, Sabina Treffler, Estończycy i Finowie w stanie gotowości: “Estonia rekrutuje ochotników do cyberarmii. Ich celem będzie ochrona zinformatyzowanego systemu państwa przed internetowymi atakami hakerów m.in. z Rosji. Natomiast sąsiednia Finlandia zapowiedziała utworzenie specjalnej grupy do walki z rosyjską propagandą(...).“


Gazeta Polska, Niemcy i Francja chcą zbudować drona: “Władze Francji i Niemiec zamierzają jeszcze w tym roku podpisać porozumienie o wspólnej budowie średniej wielkości bezzałogowego samolotu, tzw. drona, mogącego wykonywać także zadania bojowe. W tym projekcie mają też uczestniczyć Włochy (...).“

Reklama

Komentarze (1)

 1. Lotnik

  Dlaczego tylko Niemcy i Francja chcą zbudować drona? A gdzie "Trójkąt Weimarski ", czy my tam jeszcze coć znaczymy? A może już w nasze miejsce weszły Włochy. Co nato Prezydent Europy i inni nasi "Dygnitarze" ?

  1. wer

   A co ma do tego prezydent Europy?

  2. zezol

   "A gdzie "Trójkąt Weimarski ", czy my tam jeszcze coć znaczymy? " Ha ha ha. Od kiedy to służba ma coś do powiedzenia u pana w domu?

  3. Jack Bauer

   A ktoś nam broni się przyłączyć. Na każdym kroku podkreślamy, że najlepiej czujemy się w dupie u Amerykanów, a kupując nowoczesną broń od Niemców czy Francuzów robimy im łaskę, a sobie wbrew. Dlaczego mimo zakupu C-295M, wstępu do testów H225M i możliwości zakupu Tigera nawet się u nas nie wspomina o dołączeniu do Grupy Airbus?

Reklama