Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: CASA przywozi rannych z Ukrainy; Przetarg na polskie śmigłowce z wyłączeniem prawa zamówień publicznych; Rekordowa liczba ustawionych przetargów; Rosja nie chce rozpadu Ukrainy ale włączenia jej do federacji

Fot. MON
Fot. MON

Przegląd prasy pod kątem obronności:

Dziennik Polski, Piotr Subik, Kolejni ranni przylecieli na leczenie do Polski. Na granicy uruchomiono punkty medyczne: Pomoc 58 Ukraińców rannych podczas starć z milicją w Kijowie przebywało wczoraj na leczeniu w szpitalach w Polsce. (…) Z danych MSW wynika, że najwięcej poszkodowanych leczy się w Warszawie, Wrocławiu i Przemyślu. (…) We wtorek w nocy na lotnisku we Wrocławiu-Strachowicach wylądowała CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Na pokładzie (…) było 18 Ukraińców. Podczas ich transportu wykorzystano mobilny sprzęt do podtrzymywania funkcji życiowych. (…) - Kolejna misja ewakuacji medycznej pokazuje, jak unikatowymi i przydatnymi, nie tylko dla wojska, możliwościami dysponujemy. Udowadnia, że żołnierze potrafią współdziałać z różnymi ministerstwami i służbami - podkreśla dowódca generalny polskiego wojska gen. Lech Majewski.

Rzeczpospolita: Wojsko w tym roku wskaże dostawcę 70 śmigłowców wsparcia pola walki wartych ok. 8 mld zł. Wybór producenta nastąpi nie w ramach przetargu, ale w procedurze przewidzianej dla "zadań o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności państwa", czyli z wyłączeniem ustawy - Prawo zamówień publicznych - ujawnił wiceszef MON ds. modernizacji Czesław Mroczek. O zamówienia walczą włosko-brytyjska AgustaWestland, Airbus Helicopters i Sikorsky Aircraft z USA.

Gazeta Polska, Wiktor Potocki, Kierunek: Federacja: Jeszcze zanim Wiktor Janukowycz uciekł w siną dal, a jego rezydencja stała się "atrakcją turystyczną", było jasne, że skompromitowany prezydent długo w Kijowie miejsca nie zagrzeje. (…) Władimir Putin zdawał sobie sprawę, że (…) będzie go trzeba odsunąć, a na Kremlu namaścić następcę. Zgodnie z planem Kremla Ukraina już za rok powinna być członkiem Unii Euroazjatyckiej. (…) Odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego tak naprawdę dąży Rosja? Odpowiedź brzmi: do federalizacji Ukrainy.

Dziennik Gazeta Prawna, Sylwia Czubkowska, Przetarg wygrywa ten, kto da większą łapówkę: Śledztwa w sprawie ustawiania wyników zamówień publicznych, zarzuty o ich utrudnianie, zatrzymania podejrzanych o korupcję – ubiegły rok był pod tym względem rekordowy. Dwie zeszłoroczne afery przetargowe przykryły swoją wielkością i (…) rozmachem każdą wcześniejszą. Mowa o tej drogowej (...) i informatycznej (korupcja przy budowie systemów w MSW i KCP). (…) Lecz to tylko wierzchołek góry lodowej. (…) Jak wynika z danych KCP, w całym 2013 r. stwierdzono aż 65 przypadków złamania art. 305 kodeksu karnego penalizującego udaremnienie przetargu. Mowa (…) zarówno o takim działaniu, które prowadzi do celowego unieważnienia przetargu i/lub jego utrudnienia, jak i o zmowie przetargowej. Wszczętych postępowań z art. 305 było jeszcze więcej - aż 145. W (…) poprzednich latach stwierdzonych przestępstw było kilka, góra kilkanaście, a wszczynanych postępowań średnio 40-50.

Gazeta Polska, Grzegorz Wierzchołowski, Polscy internauci szpiegowani przez władzę: Użytkownicy internetu w Polsce są szpiegowani przez polski rząd przy użyciu nowoczesnego oprogramowania z Włoch (…) 21 rządów na całym świecie, w tym administracja III RP (od 2012 r.), używa szpiegowskiego oprogramowania Remote Control System (RCS). To wyniki analizy pracowni naukowej Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto (…) Raport opublikowany został 17 lutego 2014 r. (..) RCS - nazywany także "Da Vinci" - to sprzedawany wyłącznie agencjom rządowym produkt włoskiej firmy Hac-king Team [HT] Srl. (…)"Da Vinci" To wyrafinowane oprogramowanie szpiegowskie (spy-ware) służące do atakowania i monitorowania komputerów oraz smartfonów. (…) "Gazeta Polska" zapytała polskie MSW, czy resort (bądź któraś z podległych mu służb albo agencji] kupował jakieś oprogramowanie od firmy Hacking Team lub stosował oprogramowanie Remote Control System. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. ABW, której zadaliśmy to samo pytanie, zaprzeczyła, jakoby używała RCS.

Reklama

Komentarze (2)

 1. ss

  bo to jest najlepsza maszyna

  1. Patryk

   Że wykonał rozkaz i się katapultował? To chyba dobrze.

 2. AS

  Procedury procedurą a i tak wygra Sikorski.

Reklama