Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Biały Dom z nową strategią walki z ISIS; Poseł Dworczyk wiceministrem ON ds. OT?; Plany modernizacji rządowej sieci telekomunikacyjnej; Potrzeba nowej strategii wojskowej; Kontrowersje wokół ŻW
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Jak Ameryka ma walczyć z ISIS”: Nowa strategia walki z ISIS w Białym Domu. „Prezydent USA chce posłać 5 tys. żołnierzy do Syrii i sypnąć miliardami dla wojska [...] wojskowi sygnalizowali, że jedną z propozycji będzie wysłanie do Syrii więcej amerykańskich żołnierzy, jednak - zdaniem analityków - chodzi o 4-5 tys., a nie o kilkadziesiąt tysięcy (im więcej wojsk, tym większe ryzyko, że Amerykanie przez długie lata nie będą w stanie wyjść z Syrii).”
Rzeczpospolita, „Będzie minister od obrony terytorialnej”: Poseł Michał Dworczyk może zostać wiceministrem w resorcie obrony narodowej. Ma zostać utworzone nowe stanowisko w randze sekretarza stanu do spraw związanych z Obroną Terytorialną.
Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Tajność bardziej nowoczesna”: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprosiło cztery firmy telekomunikacyjne, do projektu unowocześnienia systemu sieci łączności rządowej, która służy najważniejszym urzędnikom w państwie. Inwestycja w sieć rządową ma pochłonąć 2 miliony złotych.
Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Polska potrzebuje silnego przywództwa”: Polska potrzebuje nowoczesnej, kompleksowo opracowanej strategii wojskowej. „Strategiczne bezpieczeństwo kraju jest ściśle związane z kilkoma kluczowymi czynnikami. To nie tylko geostrategiczne położenie kraju, lecz także doświadczenia wynikające z historii państwa oraz charakteru narodowego jego mieszkańców. Również przynależność do cywilizacji i kultury Zachodu mocno oddziałuje na kreowanie i wdrażanie polityki wewnętrznej i zewnętrznej.”
Juliusz Ćwieluch, Polityka, „Szkarłatne berety”: Kontrowersje wokół policji wojskowej, która odpowiada za stosowanie metod operacyjno – rozpoznawczych w stosunku do żołnierzy Sił Zbrojnych RP. „Żandarmeria Wojskowa, choć umundurowana w szkarłatne berety, z założenia stara się nie rzucać w oczy. Po tym, jak kolumna wioząca ministra Macierewicza zderzyła się z pięcioma autami osobowymi, o ŻW zrobiło się jednak głośno. A przy okazji na światło dzienne zaczęły wychodzić historie, którymi żandarmi woleliby nie kłuć w oczy opinii publicznej.[...] Murowanym kandydatem na nowego komendanta miał być dotychczasowy zastępca pik Jędrychowski. Nie tylko miał przygotowanie i doświadczenie, ale tak się składa, że kończył prawo na jednym roku z prezydentem Dudą - mówi jeden z oficerów.[...]”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie