Soloch: reforma dowodzenia powinna zostać dokończona

19 czerwca 2021, 08:54
840_472_matched__qcf161_121214
Fot. BBN
Reklama

Decyzja o mianowaniu gen. Rajmunda Andrzejczaka na drugą kadencję jako szefa Sztabu Generalnego WP wiąże się z transformacją NATO i reformą polskiej armii; prezydent chce, aby gen. Andrzejczak kontynuował te zmiany – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

W piątek Andrzej Duda ogłosił nominację Andrzejczaka na kolejną trzyletnią kadencję na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Na tę decyzję złożyło się kilka czynników, przede wszystkim trwająca reforma sił zbrojnych, w tym reforma systemu kierowania i dowodzenia, która powinna zostać dokończona. Generał Andrzejczak wprowadzał w życie pierwszy etap tej reformy i będzie odpowiedzialny za przygotowywanie dalszych propozycji i rozwiązań" – powiedział Soloch.

Wskazał także na nowe zadania w NATO, wiążące się z kierunkowymi decyzjami ostatniego szczytu. "W ramach nowej koncepcji strategicznej NATO położymy nacisk na obronę kolektywną i wzmocnienie Sojuszu także w wymiarze wojskowym. Wszystko wskazuje na to, że będą to dość istotne zmiany, które mają zmienić m.in. system koordynacji i dowodzenia siłami w odpowiedzi na nowe wyzwania. Dotychczasowe działania gen. Andrzejczaka wpisują się w te zmiany" – zaznaczył szef BBN.

To oficer, jak na generała wciąż młody, rozwojowy – i wolą prezydenta jest, by gen. Andrzejczak, wraz z współpracującymi z nim oficerami, dokończył zmiany, które zaczął.

szef BBN Paweł Soloch

Jak dodał, przy ocenie służby Andrzejczaka zostały wzięte pod uwagę "przygotowywane i realizowane przez szefa Sztabu ćwiczenia wojskowe, takie jak Dragon-21, prace nad wieloma dokumentami strategicznymi, z których wiele ma charakter niejawny, współpraca z sojusznikami, czy odprawy kierowniczej kadry MON oraz sił zbrojnych, podczas których szef SGWP, jako pierwszy żołnierz podlegał ocenie".

Decyzja dojrzewała w ciągu ostatniego półrocza. Pewne działania związane z oceną kandydatury spowolniła pandemia, wymiar ćwiczeń, także sojuszniczych, został ograniczony. Prezydent przyglądał się nie tylko gen. Andrzejczakowi, ale całej kadrze dowódczej.

szef BBN Paweł Soloch

Gen. Andrzejczak objął stanowisko w 2018 r., jego kadencja upływa w lipcu. Wcześniej dowodził m.in. 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną i 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną. Dowodził dwiema zmianami w Afganistanie, służył w Iraku.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama

Pierwszy generalski stopień otrzymał w 2011 r. Za jego kadencji jako szefa SGWP weszły w życie zmiany systemu kierowania i dowodzenia (tzw. mały SKiD), odchodzące od reformy wprowadzonej w 2014 r. Sztab Generalny WP stał się w grudniu 2018 ponownie ośrodkiem dowodzenia siłami zbrojnymi – z wyłączeniem WOT do czasu osiągnięcia przez nie pełnej gotowości - a jego szef został nazwany "pierwszym żołnierzem"; jest także przewidziany na stanowisko naczelnego dowódcy na czas wojny. Szefowi Sztabu Generalnego podlegają dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
zimny kubek
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:10

Propaganda sukcesu i bezustannych reform. Trzeba ciągle coś pisać aby obywatel nie mógł się połapać co się dzieje, w myśl zasady "nic nie będą mieli i będą szczęśliwi". co robili przez 6 lat - kradli i niszczyli i będą robić to dalej bo naród został złamany i nie ma siły się bronić.

rezerwa
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 07:52

BBN się obudził? Czy 10 lat "reformowania" armii to jakaś ściema, mająca pozory robienia czegokolwiek? A już dywagacje nt. "obserwowania" kadry dowódczej to jakaś abberacja.Panie Soloch ,więcej skromności.

Obserwator
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:09

Reforma systemu dowodzenia powinna w pierwszej kolejności objąć element cywilny tego systemu. Nie istnieje on praktycznie i trudno mówić o jakimś kierowaniu obroną państwa. Brakuje dokumentów normatywnych, które powinny się pojawić po SBB. Brakuje chęci udziału "polityków" w różnego rodzaju ćwiczeniach. Armia nie jest od wszystkiego!!

x
sobota, 19 czerwca 2021, 11:06

Soloch, Myśli Zebrane - Tom 1, str 1: "reforma dowodzenia powinna zostać dokończona" -

andys
sobota, 19 czerwca 2021, 12:09

Jesli reforma zostala zatwierdzona przez czynniki polityczne, to nikogo do jej wdrazania nie powinno sie prosić, a jedynie kontrolować sposób i konsekwencje wprowadzania.

Tweets Defence24