Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: MSZ apeluje do Rosjan, Al- Kaida odrodziła się jak Fenisk, Premier ignorował ostrzeżenia Błasika, Brytyjczycy płyną do Gibraltaru, w wywiadzie maszyny zastąpią ludzi

Sobotni przegląd prasy



MSZ: Rosjo! Czekamy na listy ofiar obławy augustowskiej – Gazeta Wyborcza - pisze Agnieszka Domanowska. Ujawnienie przez Rosję listy ofiar obławy augustowskiej i miejsca ich spoczynku byłoby gestem humanitarnym dla bliskich ofiar – apeluje MSZ, odnosząc się do odmowy rosyjskiej pomocy prawnej w śledztwie IPN dotyczącym mordu z 1945 roku W tym tygodniu Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że otrzymał od rosyjskiej Prokuratury Generalnej odpowiedź, że realizacja polskich wniosków o pomoc prawną w sprawie obławy augustowskiej „nie wydaje się możliwa". IPN podkreślił, że mimo braku pomocy prawnej ze strony Rosji śledztwo będzie kontynuowane. – Oficjalne ujawnienie przez Rosję pełnej listy ofiar obławy augustowskiej i miejsca ich spoczynku byłoby także gestem o znaczeniu humanitarnym, zwłaszcza dla bliskich ofiar, umożliwiając im dostęp do informacji o losach krewnych oraz uczczenie ich pamięci na miejscu ich pochówku – podało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort spraw zagranicznych podkreślił, że liczy na to, że deklaracje najwyższych przedstawicieli władz Rosji dotyczące udostępnienia polskiej stronie dokumentów objętych klauzulą tajności zostaną dotrzymane. Przypomniał, że taką obietnicę złożyli 7 kwietnia 2010 r. ówczesny premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w Smoleńsku i 18 kwietnia 2010 r. prezydent Dmitrij Miedwiediew w Krakowie.

Więcej: Propagandowa pigułka Kremla

Super Express – Zobacz potęgę polskiego lotnictwa - Takiej armii samolotów na polskim niebie już dawno nie było! 24 i 25 sierpnia na Air Show do Radomia zlecą najlepsi piloci w najokazalszych samolotach. Wśród nich chluba polskiego lotnictwa, czyli piloci F-16. Ponad 200 samolotów! Kilkanaście godzin pokazów. Takiego lotniczego show w Polsce nie było! Będzie można obejrzeć m.in. akrobacje wykonywane na śmigłowcach Apache, myśliwcach SU-27. Nie zabraknie polskich pilotów na Orlikach, Iskrach i F-16, czyli elity elit. W całej Polsce jest zaledwie kilkudziesięciu pilotów tych odrzutowców.

Więcej: Kolejne potwierdzenia na Air Show

GW – Al-Kaida odrodziła się jak Feniks- Przejęta w ostatnich latach przez terrorystów strategia wspierania lokalnych grup ekstremistów i otwierania wielu frontów jednocześnie nie jest tak spektakularna jak atakowanie drapaczy chmur przy użyciu boeingów, ale też skuteczna chodzili oddać mu wasalny pokłon. Pierwszym poważnym nabywcą takiej franczyzy była Al-Kaida w Iraku dowodzona przez Abu Musaba az-Zarkawiego pisze Robert Stefanicki.  Im bardziej kierownictwo Al-Kaidy musiało się mieć na baczności, tym dalej postępował proces decentralizacji. Dziś tej marki używa siedem dużych regionalnych grup terrorystycznych: w Pakistanie i Afganistanie, Jemenie, Somalii, Iraku, Syrii, północnej Afryce i na Kaukazie. A także wiele mniejszych w Azji Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Nie wiemy, w jakim stopniu działania tych grup są koordynowane przez centralne kierownictwo pod Ajmanem az-Zawahirim, a wcześniej pod ben Ladenem. Podsłuchanie przez Amerykanów „telekonferencji" dowódców Al-Kaidy z Bliskiego Wschodu, co było przyczyną zamknięcia 22 ambasad i konsulatów USA, sugeruje, że koordynacja jest większa, niż się mogło wydawać. Jednak nie ma co się łudzić, że zabijanie jej kolejnych przywódców uśmierci i Al-Kaidę – organizacja ta nabrała cech transcendentalnych, jest bytem niezwiązanym z żadnym miejscem czy osobą, bardziej ideą niż strukturą.

Więcej: Al-Kaida nadal groźna – kolejne ambasady zamknięte

Gazeta Polska Codziennie - Tusk ignorował ostrzeżenia Błasika-  Gen. Andrzej Błasik już w 2008 r. alarmował premiera Donalda Tuska i ministra Bogdana Klicha o dramatycznej sytuacji w 36, specpułku i wprowadzał plany naprawcze - wynika z dokumentów, do których dotarła "Codzienna" - pisze Katarzyna Pawlak - Głos mojego męża ignorowano, a po katastrofie smoleńskiej wykreowano go na jednego ze współwinnych zaniedbań jako zwierzchnika Sił Powietrznych RP - mówi Ewa Błasik. Lektura dokumentów, do których dotarła "Codzienna", jest wstrząsająca. Meldunki i raporty, które dowódcy wojsk powietrznych pisali do swoich cywilnych zwierzchników w rządzie Donalda Tuska, były alarmujące. - Mąż wiedział o trudnej sytuacji sprzętowej w 36, pułku i wielokrotnie informował o tym przełożonych. O wszystkim wiedzą inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli, którzy są w posiadaniu setek dokumentów z 36, specpułku lotnictwa transportowego, Dowództwa Sił Powietrznych, Sztabu Generalnego WP i Ministerstwa Obrony Narodowej - twierdzi Ewa Błasik, wdowa po dowódcy sił powietrznych gen. Andrzeju Błasiku, który zginął w Smoleńsku. - Cywilna kontrola nad siłami zbrojnymi nie sobie z tego nie robiła - dodaje. 19 lutego 2008 r. do szefa Sztabu Generalnego wpłynął meldunek o problemach z obsługą śmigłowca Bell 412HP przewożącego VIP-y. Gen. Błasik w kilkunastu pismach informował przełożonych o wielu wątpliwościach dotyczących jakości remontu i modernizacji samolotów jak-40 w Mińsku Białoruskim. W bardzo szczegółowym meldunku do ministra obrony narodowej generał pisał też o poważnych problemach ze sprawnością większości statków powietrznych

Więcej: Polityka uniku – trzy lata po katastrofie smoleńskiej Polska wciąż bez floty dla VIP

Nasz Dziennik - Brytyjczycy płyną do Gibraltaru - Brytyjczycy wysyłają swoje okręty do Gibraltaru. Powodem jest spór z Hiszpanią. Eskadra brytyjskich okrętów wojennych odwiedzi Gibraltar w ramach rutynowych ćwiczeń – poinformowało ministerstwo obrony w Londynie. Formalnie resort zaprzecza, jakoby wizyta miała związek ze sporem dyplomatycznym z graniczącą z Gibraltarem Hiszpanią. Pod koniec ubiegłego miesiąca z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom. Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył, że Madryt rozważa wprowadzenie opłaty za przekraczanie granicy z Gibraltarem w kwocie 50 euro oraz podjęcie dochodzeń skarbowych wobec Gibraltarczyków posiadających nieruchomości w Hiszpanii. Brytyjski premier David Cameron rozmawiał na ten temat z szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem, ale do zbliżenia stanowisk nie doszło.

Więcej: Hiszpańsko-brytyjski incydent morski

GW- NSA zastąpi ludzi maszynami, by nie powtórzyła się historia ze Snowdenem - Chodzi w sumie o tysiąc pracowników Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, którzy są administratorami systemów informatycznych i mają dostęp do najbardziej tajnych dokumentów - pisze Michał Kokot. Tak jak miał Edward Snowden, który ujawnił totalną inwigilację światowego internetu oraz rozmów telefonicznych przez NSA. – Zamierzamy zmniejszyć liczbę administratorów naszych systemów o blisko 90 proc. – powiedział w czwartek gen. Keith Alexander, szef NSA, czyli wywiadu elektronicznego USA. Zajmuje się on zbieraniem danych o połączeniach telefonicznych Amerykanów oraz obywateli innych państw, ale przede wszystkim przeczesywaniem internetu. Choć Alexander podczas konferencji o bezpieczeństwie w sieci w No wym Jorku ani razu nie wymienił nazwiska Snowdena, to najprawdopodobniej zmiany są związane właśnie z jego sprawą.

(JG)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama