Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobotni przegląd prasy: Korupcja w Gdyńskim Porcie Wojennym; Czy Krym szykuje się do aneksji?; Amerykańska armia - kurczy się i opuszcza Afganistan, Najkrwawszy szef meksykańskiej mafii schwytany po 13 latach
Przegląd prasy pod kątem obronności:
Gazeta Wyborcza, Tomasz Bielecki, Krymska gorączka: Rosja, zajmując lotniska na Krymie, najprawdopodobniej chce sprowokować Ukrainę. Jednak obalony prezydent Wiktor Janukowycz dziwi się „wstrzemięźliwości i milczeniu" Władimira Putina. (…) Ołeksandr Turczynów, p.o. prezydenta Ukrainy, oskarżył wczoraj wieczorem Rosję o agresję. Wezwał Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania prowokacji na Krymie. (…) - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ruchami rosyjskich wojsk na Krymie -powiedział Barack Obama. Ostrzegł Rosję przed konsekwencjami ewentualnej interwencji zbrojnej. (…)W piątek uzbrojeni ludzie w mundurach, lecz bez dystynkcji, zajęli dwa lotniska na Krymie. (…) Wspierani lub wysłani przez Rosję ludzie dzień wcześniej wzięli pod kontrolę parlament Krymu, który po kilku godzinach zatwierdził przeprowadzenie 25 maja referendum ws. poszerzenia autonomii republiki. (…) Nowe władze Ukrainy podejrzewają, że Kreml próbuje sprowokować Kijów, tak jak w 2008 r. sprowokował Gruzję do przegranego starcia o Osetię Płd. (…) Krym stałby się zatem, podobnie jak Osetia i Abchazja dla Gruzji oraz Naddniestrze dla Mołdawii, otwartą raną, w którą Kreml sypałby sól w ilości zależnej od geopolitycznych potrzeb
Polska - Dziennik Bałtycki, Ksenia Pisera, Kolejne zarzuty korupcji: Siedem osób - cywilów i wojskowych - jest podejrzanych w śledztwie dotyczącym korupcji przy organizowanych przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni przetargach na ochronę obiektów wojskowych. Sprawa może dotyczyć nawet 38 milionów złotych (…) Jeśli zarzuty się potwierdzą, będzie to już trzeci taki przypadek korupcji na Pomorzu. (…) W nocy z 14 na 15 lutego żandarmi znaleźli (…) dokumenty mające potwierdzać nieprawidłowości związane z kontraktem na usługi ochroniarskie, jaki w październiku ubiegłego roku jednostka wojskowa zawarła z prywatną firmą. (…) Na razie prokuratura garnizonowa nie mówi, jakiej dokładnie kwoty dotyczy sprawa, jakiej wysokości łapówki mieli przyjmować wojskowi (…) dopiero dziś śledczy precyzują liczbę zamieszanych osób. To m.in. oficer i dwóch podoficerów portu wojennego oraz dyrektor regionu i menedżer firmy ochroniarskiej. (…) Obiekty na gdyńskim Oksywiu są strzeżone przez pracowników prywatnej firmy od 2009 roku. Przedstawiciele Marynarki Wojennej tłumaczyli, że to konieczne po tym, jak zniesiono obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej.
Gazeta Wyborcza, Mariusz Zawadzki, Ameryka odchudza armię, lecz wciąż pozostaje potęgą: Armia USA będzie najmniejsza od czasów II wojny światowej. I generalnie jest w defensywie - na froncie budżetowym, afgańskim i nawet moralnym. Tylko 440 tys. żołnierzy, czyli o 80 tys. mniej niż obecnie, liczyć będzie armia USA za trzy lata - ogłosił sekretarz obrony Chuck Hagel. (…) A może być jeszcze skromniej, bo jeśli wejdą w życie redukcje, które przegłosowano w Kongresie dwa lata temu (…) to w 2017 roku będzie tylko 420 tys. (…) Redukcje w armii to nie jedyna wiadomość z Pentagonu, która w tym tygodniu wywołała w Waszyngtonie kontrowersje. Oto okazuje się, że Amerykanie już z końcem tego roku mogą się całkowicie wycofać z Afganistanu. A bynajmniej tego nie planowali. (…) Taki finał dwunastoletniej wojny w Afganistanie byłby absurdalny. Od lat Amerykanie twierdzili, że nie mogą się wycofać, bo próżnię po nich mogliby znowu wypełnić talibowie i terroryści Al-Kaidy. Dlatego decyzja Obamy wywołała protesty Republikanów.
Rzeczpospolita, Jarosław Giziński, Narkotykowy boss zaskoczony o świcie: Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto miał w zeszłą sobotę powód do otwarcia dobrego szampana - po 13 latach polowania siły bezpieczeństwa zatrzymały wreszcie najbardziej poszukiwanego bossa narkotykowej mafii, Joaąuina Guzmana Loerę, zwanego "El Chapo". (…) Guzman stał na czele najlepiej zorganizowanego meksykańskiego kartelu Sinaloa. To armia bezwzględnych zabójców (…) Jej wyposażenia nie powstydziłaby się niejedna prowadząca wojnę partyzantka - gangsterzy posiadają najlepszą broń strzelecką, magazyny pełne materiałów wybuchowych, bazooki, a nawet rakiety przeciwlotnicze do walki z wojskowymi helikopterami. Właśnie taki arsenał zajęli policjanci, którzy 22 lutego złapali Guzmana. (…) Przygotowywana przez tydzień akcja komandosów tym razem zakończyła się sukcesem. Guzman obudził się o świcie z lufą karabinu przyłożoną do głowy. (…) O jego ekstradycję wystąpili już Amerykanie. To już kolejny w ostatnim czasie sukces w walce z kartelami.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie