Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Zmiany kadrowe w strategicznych spółkach skarbu państwa; Potrzebne priorytety w walce z cyberterroryzmem; Nowa doktryna obrony Rosji; Zapowiedzi kolejnych zamachów w Europie

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Kublik, Gazeta Wyborcza, "Sylwestrowe roszady w przesyle energii": Zmiany kadrowe w strategicznych spółkach skarbu państwa. Zmiany dotyczą zarządów spółek dostarczających gaz oraz energię, Gaz- System i PSE.  "Nadzór nad tymi państwowymi spółkami rząd PiS przekazał nowemu pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a na to stanowisko tuż przed świętami Bożego Narodzenia premier Beata Szydło powołała Piotra Naimskiego."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Cyberterroryzm to problem na wiele lat": Wywiad z dr Joanną Kuleszą, ekspertem Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa.  "Co należy zrobić, by odpowiednio zabezpieczyć Polskę? - Bardzo istotne jest, że kwestia cyberbezpieczeństwa w końcu znalazła się wśród głównych zadań realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Teraz resort w pierwszej kolejności powinien się skupić na podziale tego trudnego i wieloetapowego obszaru pomiędzy odpowiednie organa centralne."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "NATO w roli wroga": Rosja zatwierdziła pięcioletni plan obrony kraju. W planie są zawarte tezy polityczne dotyczące NATO oraz zapowiedź modernizacji  rakiet międzykontynentalnych, bombowców strategicznych i atomowych okrętów podwodnych Federacji Rosyjskiej. "Plan zatwierdzony dekretem prezydenta Władimira Putina w listopadzie stawia tezę, że USA i ich sojusznicy dążą do międzynarodowej dominacji zagrażającej niezależnej polityce Rosji. Sam dokument jest tajny. Wiadomo o nim jedynie z omówień dokonywanych przez przedstawicieli resortu obrony dla państwowych agencji informacyjnych."


Wojciech Rogacin, Polska - Gazeta Krakowska, "To będzie kolejny rok walki z terrorystami": Służby specjalne krajów europejskich ostrzegają przed kolejnymi zamachami, które planują bojownicy Państwa Islamskiego.  "Jak pisał 'The Sunday Times', 27-letni były student z Londynu Harry Sarfo wrócił z Syrii, gdzie walczył po stronie dżihadystów w Rakce, i zeznał podczas przesłuchania, że ISIS planuje spektakularne, symultaniczne zamachy w Wielkiej Brytanii i na kontynencie. Zamachowcy mieliby uderzyć w Londynie oraz innych stolicach europejskich państw." 

Reklama

Komentarze

    Reklama