Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wzrost napięcia w stosunkach USA – Korea Północna; Władze Ukrainy postawią mur graniczny w Donbasie?; Pogłębiona integracja Rosji i Białorusi

Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)
Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Reżim Kima gotowy do kontrataku”: Wzrost napięcia w stosunkach USA – Korea Północna. Donald Trump zasugerował użycie sił zbrojnych przeciw reżimowi. „To bardzo niebezpieczna prowokacja - tak przedstawiciel Korei Północnej podsumował użyte przez prezydenta USA Donalda Trumpa w stosunku do przywódcy KRLD Kim Dzong Dna określenie <<Rocket Man>> (człowiek rakieta). Pjongjang ostrzega Waszyngton przed odwetem na wszystkich poziomach. [...] USA Donald Trump zasugerował atak na Koreę Północną. Jeśli do niego dojdzie, Ameryka może się spodziewać natychmiastowej odpowiedzi - ostrzegł szef sztabu generalnego tamtejszych sił zbrojnych gen. Pak Dzong Czon w odniesieniu do wypowiedzi Trumpa na forum szczytu NATO w Wielkiej Brytanii.  ”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Kijów grozi postawieniem muru”: Kreml, mimo apeli USA i UE, wciąż wspiera terrorystów oraz umacnia swoją władzę na anektowanym wbrew prawu międzynarodowemu Krymie. Władze w Kijowe ostrzegają, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w poniedziałek w Paryżu podczas spotkanie przywódców tzw. normandzkiej czwórki w sprawie Donbasu - Ukraina postawi mur graniczny. „Jeżeli Rosja nie będzie gotowa do uregulowania konfliktu na okupowanym przez siebie Donbasie, wówczas postawimy mur oddzielający ten region od reszty kraju - ostrzegają władze w Kijowie.”


Gazeta Polska Codziennie, „O krok od aneksji”: Rosja naciska na Białoruś w sprawie pogłębionej integracji. Eksperci zwracają uwagę na niebezpieczne scenariusze tej sytuacji dla Mińska. „W weekend odbędzie się spotkanie przywódców Rosji i Białorusi, Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenki, w trakcie którego ma zostać podpisany szczegółowy program działań zmierzający do integracji obu krajów. W piątek spotkali się w tej sprawie premierzy Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. lin

  A co? To chyba bardziej rozsądne niż "kupowanie" V Kolumny zwolenników Rosji i płacenie im pensji, emerytur, wzięcie "na garnuszek" ze wszystkim co mają i co zostało zniszczone lub rozkradzione, bo Rosja ma powoli dokładania do tego donbaskiego interesu.

 2. Niuniu

  Komu Ukraina zrobi dobrze na stałe odcinając się od swoich zbuntowanych republik nowym murem? Zapomnieli już w Kijowie, że to Ukraińskie Republiki? Zapomnieli, że przed majdanem generowały 25% pkb Ukrainy? W ogóle gdzie tu logika - nie damy im autonomi w ramach Ukrainy ale za to oddamy je Rosji oddzielając je od Ukrainy murem. To JAKIŚ KOSMICZNY NONSENS.

 3. hobbymilitia81

  Lepiej Białoruś z EU integrować.

 4. Fluffy

  Postawią mur na granicy Ukrainy z dombasem?! Czyli sami oddadzą kawał Ukrainy z własnej woli. Cóż to za dziwny szantaż.

Reklama