Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Nowy przetarg na śmigłowce szturmowe; Wizyta prezydenta Dudy w Niemczech; Kolejny pomysł reformy służb czyli likwidacja ABW; Bazy NATO w Polsce; Raport ws malezyjskiego boeinga; Zachodnia młodzież w Państwie Islamskim

fot. 25bkpow.wp.mil.pl/
fot. 25bkpow.wp.mil.pl/

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Parada śmigłowców": Rozpoczyna się medialny wyścig o kontrakt na śmigłowce szturmowe, które powinny się znaleźć na wyposażeniu SZ RP w latach 2018 - 2020. W przetargu można spodziewać się 4 oferentów. W tle nie milkną wątpliwości dotyczące ostatniego przetargu MON na śmigłowce wielozadaniowe, w którym został wybrany Caracal, francuskiego oferenta - Airbus Helicopters.


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Polska - Niemcy bez zmian": Oczekiwana wizyta Prezydenta Dudy w Niemczech, zapowiadała znaczące korekty w stosunkach z Niemcami, jednakże rozmowy odbyły się w wyjątkowo stonowanej atmosferze. "[...]niemieccy politycy odetchnęli z ulgą. Powrotu do czasów polsko-niemieckiej zimnej wojny nie będzie."


Mirosław Skowron, Super Express, "Może rozważyć rozwiązanie ABW?", wywiad z Bogdanem Święczkowskim: Były szef ABW - B. Święczkowski, rozważa możliwość rozwiązania ABW. Najpotężniejsza służba specjalna w Polsce miałaby podzielić los WSI - wojskowej służby rozwiązanej 9 lat temu. Kolejna komisja weryfikacyjna usunęłaby ze służby sporą część obecnych funkcjonariuszy.


Piotr Bakselerowicz, Gazeta Wyborcza - Zielona Góra,  "Baza NATO w Lubuskiem? Na to wygląda": Minister Siemoniak zdradził, że w połowie 2016 roku powstaną w Polsce dwie bazy NATO, w których będzie magazynowany amerykański ciężki sprzęt dla 5 tys. żołnierzy amerykańskiej armii.


Gazeta Polska Codziennie,  "Raport  o katastrofie w październiku": "Holenderski urząd  ds. bezpieczeństwa (OVV) poinformował, że końcowy raport w sprawie zestrzelenia boeinga 777 nad Ukrainą w lipcu ub. r. zostanie opublikowany 13 października."


 Kazimierz Sikorski, Dziennik Polski (Times), "Otumanieni propagandą młodzi ludzie z Zachodu jadą na dżihad"Młodzi, często wykształceni ludzie, którzy nie mogą się przystosować w swoich krajach do społeczeństwa - decydują się na wyjazd do Państwa Islamskiego, licząc na utopijny twór. Propaganda dosięga młodzież z krajów UE, ale również Australii i Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Bryza

    Bazy w Lubuskim, to chyba żeby chronić wschodniej granicy Niemiec, zanim ruszą się z zachodu to na wschodzie nie będzie już czego zbierać. Centrum albo wschód Polski, tam jest ich miejsce

  2. andy

    brawo dla naszego nowego prezydenta ... Niemcy wiedzą że Polska nie "klepnie " wszystkiego co wymyślą w berlinskich gabinetach

Reklama