Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Kurdyjskie przygotowania do referendum niepodległościowego; Chiny nałożyły sankcje na Koreę Północną; Wizyta Antoniego Macierewicza w USA; 700 podchorążych złożyło przysięgę na Westerplatte

Fot. MON
Fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dawid Warszawski, Gazeta Wyborcza, „Bardzo droga niepodległość”: Kurdyjskie przygotowania do referendum niepodległościowego. „Kurdowie lawirują między Bagdadem i Ankarą, dogadują się z Teheranem i Tel Awiwem, zabiegają o Waszyngton, ale polegać mogą tylko na sobie. Jak mówi przysłowie: Kurd za jedynego przyjaciela ma góry [...] Wszyscy sąsiedzi boją się, że iracki Kurdystan stanie się kurdyjskim Piemontem; tłumią więc swoich Kurdów, a tym samym uprawdopodabniają to, czego się boją. Kurdowie tańczą na linie. A świat wstrzymuje oddech.”


Super Express, „Chińczycy przeciw Kimowi”: Chińskie sankcje nałożone na Korę Północną. „Chiński bank centralny wydał pozostałym bankom tego kraju instrukcje nakazujące wstrzymanie świadczenia usług klientom z Korei Północnej. Wszystkie kredyty mają być zamknięte do czasu, aż reżim nie zrezygnuje z kolejnych prób atomowych. Decyzja ma związek z sankcjami, jakie na reżim Kima nałożyła Rada Bezpieczeństwa ONZ.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Polska i USA zacieśniają militarny sojusz”: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z szefem Pentagonu gen. Jamesem Mattisem podczas wizyty w USA. „Rozmawialiśmy o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO dodatkowymi oddziałami amerykańskich żołnierzy. Podjęliśmy również decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej synchronizującej działania wojsk Polski i USA - przyznał szef MON-u. [...] W ramach zacieśnienia współpracy militarnej obaj politycy zdecydowali także o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie koordynowała działania i plany operacyjne polskich i amerykańskich żołnierzy.”


Nasz Dziennik, „Przysięga na Westerplatte”: Na gdańskim Westerplatte 700 podchorążych złożyło przysięgę wojskową. Wśród młodych adeptów sztuki wojskowej, znajdowali się przyszli oficerowie nowopowstałych Wojsk Obrony Terytorialnej. „W ślubowaniu wzięli udział studenci trzech wojskowych uczelni z Wrocławia, Gdyni i Dęblina. Wspólną przysięgę zorganizowano po raz czwarty. Uroczystość miała miejsce u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża i oprócz składających przysięgę uczestniczyły w niej także bardzo licznie rodziny wojskowych studentów. Dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał Stanisław Zarychta, zwracając się do składających przysięgę, przypomniał, że „obowiązuje ona do końca życia".

Reklama

Komentarze

    Reklama