Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Francja w szoku; Polski rząd zapewnia: Jesteśmy bezpieczni; Dramatyczny bilans zamachu w Nicei; ORP Kościuszko na Morzu Śródziemnym

Fot. Piotr Leoniak/Marynarka Wojenna.
Fot. Piotr Leoniak/Marynarka Wojenna.

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Zdruzgotana Francja stawia pytania’: Francja wychodzi z szoku po zamachu w Nicei w, którym zginęły 84 osoby. „Jak w państwie, w którym od ponad pół roku trwa stan wyjątkowy, mogło dojść do zamachu? Dlaczego policja pozwoliła terroryście wjechać ciężarówką na zamkniętą dla ruchu promenadę pełną ludzi? Po zamachu w Nicei te pytania dręczą Francuzów. [...] Francja opłakuje ofiary, ale również pyta, jak mogło dojść do kolejnego w ciągu kilku miesięcy zamachu. Stało się to w dniu, w którym prezydent Frangois Hollande zapowiedział zniesienie trwającego od listopada stanu wyjątkowego. Gdy okazało się, że terrorystom nie udało się zaatakować mistrzostw Europy w piłce nożnej, słychać było wprawdzie ekspertów przestrzegających, że mogą to uczynić tuż po Euro, gdy policja opuści gardę, a Francuzi staną się mniej czujni. Nie słuchano ich jednak zbyt uważnie. Nie słuchano też autorów raportu parlamentarnego sprzed trzech tygodni[...]”


MAR, Fakt, „Jesteśmy bezpieczni”:  Rząd zapewnia o bezpieczeństwie podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. „Tymczasem rząd uparcie twierdzi, że Polska jest bezpieczna. - Nie ma żadnych podstaw do niepokoju, służby są w stanie najwyższej gotowości - stwierdził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (68 l.). Jeszcze dalej poszedł szef MSWiA Mariusz Błaszczak (47 l.). - Służby nie raportują o zagrożeniu - mówił. Po czym zapewniał, że Polska nie da się zastraszyć. - W Polsce normalnym tokiem trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Jesteśmy w innej sytuacji niż państwa Europy Zachodniej, ponieważ w Polsce nie ma stref, do których nie wchodzi policja.”


Olga Alehno, Gazeta Polska Codziennie, „Francjo, obudź się!”: Od soboty do poniedziałku we Francji będzie trwała żałoba narodowa po czwartkowym zamachu w Nicei.  „Rząd francuski boi się podjąć ostrzejsze działania, gdyż to byłoby związane z eskalacją konfliktu i większą liczbą zamachów terrorystycznych. Boi się, że jeżeli teraz w pojedynczych zamachach ginie stu Francuzów, to po eskalacji będzie ich ginęło stu tygodniowo. Paryż udaje więc, że nie widzi problemu radykalizacji i terroryzmu. Państwo Islamskie, organizując zamachy w Europie, ma łatwe zadanie. Dostarcza jedynie propagandy uzasadniającej ataki terrorystyczne oraz zajmuje się szkoleniem bojowników. Nie musi mieć olbrzymiego zaplecza logistycznego, aby przeprowadzić zamach, jak ten w Nicei, przy wykorzystaniu ciężarówki.”


PAP, Nasz Dziennik, ”ORP Kościuszko na Sycylii”: Polski okręt prowadzi misję na Morzu Śródziemnym związaną z kryzysem migracyjnym. „Jednostka stacjonuje w sycylijskim porcie Augusta, a w ramach misji będzie potem patrolować rejon Morza Egejskiego. Operacja potrwa dwa miesiące i będzie przede wszystkim polegać na wspieraniu Grecji i Turcji. Jednym z jej zadań jest zwalczanie przemytu migrantów. Załoga polskiego okrętu liczy ponad 200 marynarzy.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Pikolo

    A pucz w Turcji? Przeoczony? Bo na pewno nie nieistotny

Reklama