Geopolityka

SKANER Defence24: Ukraina poligonem doświadczalnym. Rosja marzy o "koncercie mocarstw"

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

W programie "SKANER Defence24" Dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich mówi o sytuacji na wschodzie Ukrainy i bezradności strategicznej Rosji.

Dr Adam Eberhardt stwierdził, że sytuacja na Ukrainie jest związana bezpośrednio z koniunkturą międzynarodową. Wzrost walk następuje wtedy, gdy Rosja ma ochotę coś wytargować i zwraca wówczas uwagę na problem w Donbasie. Jest to, jego zdaniem, wyraz bezradności strategicznej Rosji, którą obserwujemy właśnie w tym rejonie. Rosja osiągnęła bowiem minimalne cele na Krymie i w Donbasie, ale nie uzyskała pełnej destabilizacji całej Ukrainy.

Gość wskazał również, że obecne walki wśród „separatystów” to wyraz zwykłych bandyckich porachunków. Ługańsk, Donieck, Donbas stały się bowiem bandyckimi republikami, kontrolowanymi przez tamtejsze grupy przestępcze, powiązane z oligarchami oraz rosyjskimi służbami specjalnymi. Zwrócił uwagę, że na poziomie strategicznym Rosja w pełni kontroluje „separatyzm”, ale na poziomie taktycznym tamtejsze grupy mają spory zakres autonomii. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.