Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

SKANER Defence24: Rosyjskie interesy na Bałkanach. Inspirowany zamach stanu w Czarnogórze?

SKANER DEFENCE24: Gościem odcinka był dr Mateusz Seroka, ekspert ds. Bałkanów z Ośrodka Studiów Wschodnich, który mówił o sytuacji na Bałkanach.

Dla Rosji Serbia nie jest tyle sojusznikiem, co państwem użytecznym, które można wpleść w tę swoją zachodnią grę. Dlatego, że Serbia widzi w Rosji państwo, które będzie jej pomagało w utrzymywaniu takiego niezdefiniowanego statusu Kosowa – Serbia nie godzi się na niepodległość Kosowa – więc to jest taki podstawowy czynnik, który powoduje, że Rosja jest jakiegoś rodzaju partnerem.

dr Mateusz Seroka, ekspert ds. Bałkanów z Ośrodka Studiów Wschodnich

Komentarze (1)

  1. dimitris

    Po uważnym wysłuchaniu opinii tego eksperta - podobała mi się: wyważona, spokojna, rzeczowa, tym bardziej zupełnie nie widzę jakoś narodów byłej Jugosławii, jako owej głównej, bałkańskiej beczki prochu, z podłączonym już lontem. Raczej przyjrzyjcie się Państwo uważniej działaniom i także roszczeniom Turcji ! Poza kwestią uchodźców, polskie media przyjęły tu na razie rolę strusia. Czy nawet odwracacza uwagi, np. na "złą Rosję". Ta owszem, nigdy nie była dobra, niemniej na Bałkanach działa jak ostrożny partyzant, nie agresor.

    1. edi

      Czarnogóra i popieranie ludobójcy Milosevica nazywasz ostrożne działania. To Rosja jest odpowiedzialna za 99% konfliktów bo wspiera ludobójców po kroku Assada którzy to mordują własne narody aby utrzymać władzę. Narody muszą być WOLNE aby nie musiały za chlebem uciekać do Europy.