Reklama

Siły zbrojne

Żołnierze WOT ćwiczą przy granicy z Białorusią

Autor. 3PBOT/Terytorialsi

Od piątku do niedzieli potrwają zajęcia taktyczne KOP-22, w strefie przygranicznej z Białorusią, w których weźmie udział ponad 800 żołnierzy WOT . Celem jest doskonalenie taktyki działań przeciwrozpoznawczych i przeciwdywersyjnych, ratowniczych oraz wsparcia SG.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Od ponad roku Terytorialsi wspierają Straż Graniczną w działaniach na granicy z Białorusią. W myśl motta formacji - "Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko", działają na rzecz lokalnych społeczności i bezpieczeństwa wschodniej granicy oraz całego państwa" - czytamy w komunikacie MON.

WOT poinformowały, że w dniach 16-18 września - zorganizowane zostaną zajęcia taktyczne KOP-22. "Żołnierze, stanowiący dodatkowe siły skierowane na granicę, w ramach trzydniowych ćwiczeń przeprowadzą symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenie terenu przygranicznego" - czytamy.

Reklama

Czytaj też

W zajęciach udział weźmie ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. W ćwiczenia zaangażowane będą między innymi 1. Podlaska Brygada OT oraz 2. Lubelska Brygada OT, a także żołnierze z 2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Ćwiczący mają skupić się na działaniach dotyczących ochrony granicy. "Żołnierze będą ćwiczyć przygotowywanie posterunków obserwacyjnych, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną przeprowadzone zostaną patrole piesze, konne i kołowe. Wykorzystane będą również Grupy Rozpoznania Obrazowego. Użyte zostaną bezzałogowe statki powietrzne. W ramach dozorowania strefy przygranicznej przeprowadzone zostaną poszukiwania osób z wykorzystaniem grupy K-9. Żołnierze będą ćwiczyć również działania pościgowe w ramach działań przeciwdywersyjnych, obronę infrastruktury krytycznej oraz dozorowanie terenu" - czytamy.

Podczas ćwiczenia sprawdzone zostanie również funkcjonowanie procesu alarmowania oraz czasu reagowania żołnierzy WOT (stawiennictwa w jednostkach, doposażenia, aż do czasu stawienia się w miejscu wykonywania zadań). Jak podkreśla WOT, ćwiczenie KOP-22 realizowanie jest niezależenie od sił i środków zaangażowanych obecnie na granicy polsko-białoruskiej.

Czytaj też

WOT decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka z września 2021 roku razem z innymi służbami działały na pogranicznych terenach objętych stanem wyjątkowym. "Do głównych działań w ramach operacji "Silne wsparcie" należało wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. Żołnierze WOT odwiedzali samorządowców i władze lokalne, oceniali zakres ewentualnego wsparcia, monitorowali sytuację, odpowiadali na potrzeby mieszkańców przygranicznych miejscowości objętych stanem wyjątkowym. W kolejnych tygodniach do działań weszli specjaliści Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT, którzy szkolili samorządowców z zakresu cyberbezpieczeństwa. Z czasem specyfika działań WOT ewoluoawała do zadań bezpośredniego wsparcia funkcjonariuszy SG bezpośrednio na granicy" - pisze WOT.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama