Siły zbrojne

Rosyjska armia pancerna na "niemieckim" poligonie

T-80U. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
T-80U. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jednostki czołgów rosyjskiej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej uczestniczą w ćwiczeniach poligonowych z wykorzystaniem najnowszych typów czołgów, znajdujących się na wyposażeniu Wojsk Lądowych FR. Szkolenie odbywa się na poligonie Mulino, którego infrastruktura została rozbudowana w dużej części z pomocą niemieckiego przemysłu.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony, manewry rosyjskich jednostek pancernych odbywają się na poligonie Mulino, w rejonie Niżnego Nowogrodu, gdzie znajduję się specjalne centrum szkoleniowe dla wojsk pancernych i zmechanizowanych. W ćwiczeniach biorą udział najnowsze rosyjskie czołgi podstawowe - T-72B3M, T-80U i T-90 z pododdziałów 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, która jest jedynym tego typu wielkim związkiem operacyjnym w SZ FR.

Centrum szkoleniowe w Mulino jest wyposażone w zaawansowane systemy symulacji i wspomagania treningu. Warto przypomnieć, że jego infrastruktura została w dużej mierze zbudowana z udziałem koncernu Rheinmetall. Kontrakt na jego budowę podpisano w 2011 roku. W 2014 roku niemiecki rząd wstrzymał realizację umowy, przez co centrum nie zostało do końca zbudowane przez niemiecką spółkę, część dostaw wyposażenia nie dotarła do Rosji. Najwyraźniej jednak Rosjanom udało się sfinalizować budowę nowoczesnego centrum szkolenia bojowego, m.in. z pomocą własnego przemysłu.

Celem ćwiczeń jest doskonalenie i zgrywanie załóg czołgów i - szerzej - całych pododdziałów wojsk pancernych. Rosyjscy czołgiści ćwiczą namierzanie i unieszkodliwianie wozów bojowych, siły żywej, a nawet śmigłowców szturmowych potencjalnego nieprzyjaciela, symulowanych przez samobieżne, pełnowymiarowe cele poligonowe. Manewry zakrojone są na dość szeroką skalę, bierze w nich udział ponad 700 żołnierzy z jednostek pancernych.

Działonowi doskonalą się w strzelaniu bojowym w warunkach dziennych i nocnych, strzelania odbywają się z wykorzystaniem armat czołgowych kalibru 125 mm, sprzężonych z nimi czołgowych karabinów maszynowych PKT kalibru 7,62 mm i zamontowanych na wieżyczce dowódcy wielkokalibrowych karabinów maszynowych NSW-T kalibru 12,7 mm. Kierowcy-mechanicy doskonalą się w prowadzeniu czołgów w terenie, podczas przemarszów w kolumnach, w pokonywaniu przeszkód na tankodromie, a także w załadunku na platformy kolejowe do długodystansowego transportu. Dowódcy doskonalą dowodzenie swoimi załogami i współpracę między poszczególnymi załogami i czołgami, a także w ramach poszczególnych pododdziałów jednostek pancernych.

1. Gwardyjska Armia Pancerna Zachodniego Okręgu Wojskowego, kontynuująca tradycje jeszcze z II wojny światowej, została powołana w 2014 roku w celu konsolidacji, dotąd nieskoncentrowanych pododdziałów pancernych z rejonu Moskwy w jedną, wielką jednostkę pancerną szczebla operacyjnego, która ma stanowić swoistą pancerną pięść SZ FR. Z tego właśnie powodu wchodzące w jej skład pododdziały są uważane za elitarne, a sama jednostka używa najnowszych wozów bojowych, jakie znajdują się na wyposażeniu rosyjskiej armii. Regularne manewry, takie jak te opisywane, stanowią demonstracje i pokaz siły tej armii zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.