Siły zbrojne

Kolejne dostawy przeciwpancernych BMP-2M

BMP-2M. Fot. Xabier Eskisabel/CC BY-SA 2.0
BMP-2M. Fot. Xabier Eskisabel/CC BY-SA 2.0

Dalekowschodnia Akademia Dowódcza im. marszałka Konstantego Rokossowskiego otrzymała 40 egzemplarzy zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M, które będą wykorzystywane do szkolenia specjalistycznego oficerów pododdziałów pancerno-zmechanizowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Zmodernizowane bojowe wozy piechoty BMP-2M są sukcesywnie dostarczane do pododdziałów zmechanizowanych rosyjskich wojsk lądowych. Obecnie na uzbrojeniu SZ FR znajduje się blisko 4,5 tys. egzemplarzy tych wozów, z których 3 tysiące znajduje się w służbie liniowej, a pozostałe 1,5 tysiąca w rezerwie. BMP-2 został zaprojektowany w latach 70. i wprowadzony do uzbrojenia w 1980 roku jako następca przestarzałych już wtedy bojowych wozów piechoty BMP-1. W stosunku do swojego poprzednika stanowił powiększoną wersję swojego poprzednika z nową, większą wieżą i uzbrojeniem w postaci armaty automatycznej 2A42 kal. 30 mm sprzężonej z czołgowym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M111 Fagot lub 9M113 Konkurs na dachu wieży.

Obecna modernizacja BMP-2 przygotowana przez Kurganmaszzawod ma pozwolić na dostosowanie tej starzejącej się już konstrukcji do wymagań współczesnego pola walki w wyniku poprawieniu siły ognia poprzez wymianę uzbrojenia przeciwpancernego oraz zwiększenie mobilności pojazdu.

Nowy system uzbrojenia został opracowany przez Biuro Konstrukcyjne KBP  i zakłada montaż nowego systemu wieżowego Bierieżok (B05S011), który jest uzbrojony w dotychczasowe uzbrojenie lufowe oraz w aż cztery nowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Korniet (po dwie po każdej stronie wieży). Dodatkowo zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia oraz dodano nowy system kierowania ogniem.

Poprawa mobilności została osiągnięta poprzez instalację nowego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23 o mocy 360 KM, który pozwala przy masie zwiększonej do 16 ton na uzyskanie współczynnika mocy do masy na poziomie 22,5 KM/t oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 65 km/h, zwiększenie prędkości pływania do 7 km/h i zasięgu do 600 km.

Pierwsza umowa podpisana z MO FR zakłada modernizację 540 egzemplarzy obecnie używanych BMP-2 do standardu BMP-2M w latach 2018-2025. W czerwcu br. wozy zostały dostarczone do pododdziałów zmechanizowanych 74 Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Centralnego Okręgu Wojskowego. Modernizacja pozwala na skokowe podniesienie zdolności bojowych tych pojazdów, szczególnie w zakresie zwalczania broni przeciwpancernej potencjalnego nieprzyjaciela.

Komentarze (13)

 1. Miś Brzuszatek

  Błąd autora artykułu, Polska nie posiada BMP 2 tylko BMP 1. Polska posiadała BMP 2, ale w latach '90 sprzedalismy je Czechom, a za pieniądze z transakcji kupiono Mercedesy MB 250 GD, popularne Wolfy

  1. Tak myślę

   Nabywcą polskich BWP-2 została Angola (42 szt.) i Togo (20 szt.)

  2. Użytkownik

   PRAWDA SPRZEDALIŚMY

 2. Desperacja.

  BWP którego strzelec wyborowy Wilka dziurawi jak sito ,o innych systemach broni nie wspomnę.

 3. dywersant

  A z 350 Hitfistami Spike-ów integrować nie będą bo i po co?? A Ruski sobie na BMP aż 4 ppk wrzucił, gdyż ppk na tego typu pojazdach staje się standardem. I co? Ruski wjedzie tym złomem na czołgi i będzie strzelał, a my Rośkami wjedziemy na czołgi i będziemy uciekać. Ręce opadają.

  1. mobilny

   ZSSW-30 jestzinyegrowana z ppk spike a takowe dostanie niebawem najnowsza partia Rosomaka oraz w przyszłości Borsuk. Nie ma sensu hitfisty integrować ze spike z powodów finasowych choćby. Pamiętaj że super zakupy MON tj. Wisła i F-35 skutecznie zachowują inne zakupy.

  2. Zły

   Nie "po co"!! Tylko przez ewidentną celową chyba fuszerkę w MON. Juz 12 lat co najmniej - wszyscy, powtórzę wszyscy ministrowie MON, zapewniali o trwającej integracji Spike z Hitfistem. Wszyscy ministrowie kłamali nam prosto w oczy, gdyż już po pierwszym roku, ponad 11 lat temu, po testach stwierdzono, że mechanizmy napędowe wież ulegają awariom, bo są za słabe na ponad 200kg dodatkowego obciążenia wieży. Więc wiadomo było wszystkim zainteresowanym, że bez poważnej przebudowy, a nie jakiejś tam integracji, integracji NIE będzie. I przez te lata NIE podjęli żadnej sensownej decyzji. CELOWO? I twardo kłamali przez te 11 lat!! Kolejna zła decyzja to utrzymywanie tylko 6 wyrzutni Spike na batalion Rosomakow. I wszystkie 6 tylko w 3 wozach!! Więc zniszczenie akurat tych 3 Rośków natychmiast pozbawia CAŁY batalion wszystkich wyrzutni Spike!!! Kto tak zdecydował??? To straszne, i nikt nic z tym nadal nie robi!!!

 4. Urko

  Mam wrażenie, że w artykule wszystkie 3 wersje modernizacji znanej jako BMP-2M zostały wrzucone do jednego worka. Jeśli się ograniczyć do tego, co zostało przyjęte, to wersja z Bierieżokiem, czterema Kornetami i granatnikiem automatycznym (chyba nie wspomniano) to wersja z Tuły. To tylko zwiększenie siły ognia, ale z zachowaniem możliwości pływania. Wersja Kurgańska (nowsza) za to, to poza zastosowaniem nowszej rakiety ppanc, skupiła się na poprawieniu skuteczności pancerza. Ta wersja już nie pływa i wygląda to zupełnie nie tak jak na zdjęciu opakowana ze wszystkich stron jakimiś ochronnymi modułami i "parkanami"...

 5. Marek1

  Nasze BMP 1 też powinny być zmodernizowane do BMP 2.

 6. Łysy

  " Zmodernizowane bojowe wozy piechoty BMP-2M są sukcesywnie dostarczane do pododdziałów zmechanizowanych rosyjskich wojsk lądowych. Obecnie na uzbrojeniu SZ RP znajduje się blisko 4,5 tys. egzemplarzy " czy tylko ja zauważyłem "SZ RP" ?

 7. Niuniu

  Przecież to złom i po moderce złomem pozostanie. Jedyny plus - pływa.

  1. mobilny

   Ehe. Lepszy niż paka Stara, jelcza czy Honkera. Wysoce mobilny z ppk kornet. Faktico złom niuniu a twój post dodał nam męskości i pewności siebie

  2. Analityk

   No właśnie nie - z 4 ppk I nowym SKO to całkiem dobry bwp z potężną siłą ognia. O wiele lepiej przystosowany do walk w Europie srodkowo wschodniej niż Rosomak, który nie ma w ogóle ppk.

  3. Urko

   Wersja 16tonowa nie pływa...

 8. BUBA

  I na Leoparda 2 PL wystarczy...prosty tani niszczyciel czołgów o wysokiej mobilnosci. Bo przecież nikt nie pomyślał o obronie aktywnej przy modernizacji Leopardów (np. system Trophy z Izraela). Po prostu tej ekipie MON ciężko się myśli...BWP-1 na złom...najprostsze rozwiązanie bo za wszystko płaci podatnik.

  1. Marek

   Blaszana konserwa. Rosiek otworzy ją bez problemu z działka. Nie mówiąc o tym, co z nią będzie jak dostanie tanim PPK w rodzaju Pirata.

  2. Vvv

   Od frontu kornet-m nie przebije ani 2pl, leo2a7 czy m1a2c

  3. Adekwatny

   A czym ma zniszczyć Leoparda? Fagotem? Nie przebiłby nawet przed modernizacją. Nawet jeżeli ruscy podają faktyczne dane

 9. podatnik

  my za to mamy Ławki wolności - podobno w przyszłym roku mają zostać zmodernizowane do standardu STANAG 2020

 10. pk79

  można ? można.... gdyby nasze bwp cały czas były modernizowane też by teraz tak wyglądały

  1. Marek1

   ależ były plany i próby nawet dość głębokiej modernizacji BWP-1 w Polsce. Niestety za każdym razem jakaś "niewidzialna ręka" powodowała uwalenie każdego projektu i jego zapomnienie. Projekty poslkiej modernizacji bewupów można znaleźć w necie ...

  2. Pim

   Tylko, że nasze to poprzednia generacja. A to jest zalegający magazyny złom. Mieliśmy trochę BMP-2, ale dawno temu sprzedaliśmy.

  3. Vvv

   Co można? Bwp-2 jest większy niż bwp-1 oraz ma inna wieże. Na dodatek oni dodali optykę i 2 kornety na bok i to wszystko.

 11. Analityk

  Wzięliby się chlopaki jakimiś analizami zajęli może, realne wzmocnienia porobili a nie 4 kornety wsadzają na bwp, jeszcze z nowym SKO i silnikiem, kto by to widział

 12. Legioner1974

  One są na wyposażeniu SZ FR a nie RP ...

 13. szemrany smerf

  Produkcja seryjna Borsuka optymistycznie ruszy w 2021 (daj Boże), wdrażanie nowej platformy trochę potrwa, stety, niestety BWP1 jeszcze długo będzie podstawowym wozem brygad zmechanizowanych, WZM S.A. ma kompleksową ofertę modernizacji BWP 1, w tym wymianę napędu na power-pack (pewnie utd 20) + zdalnie sterowane działko 30 mm z ppk i jesteśmy w domu. Zmodernizowanie określonej liczby BWP 1 (200??? - wschodnia flanka) pozwoli na znaczne zwiększenie siły ognia i przeżywalności na polu walki, do czasu powszechnego wprowadzenia na uzbrojenie WP Borsuka.