Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane czołgi, BWP i nowe pojazdy na zachodzie Rosji

Fot. ЗЗАО "ЗЗГТ"/CC BY-SA 3.0
Fot. ЗЗАО "ЗЗГТ"/CC BY-SA 3.0

Według informacji ujawnionych przez służby prasowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Zachodni Okręg Wojskowy odebrał w 2019 roku, w  ramach programu modernizacji technicznej rosyjskich wojsk lądowych, ponad 780 egzemplarzy nowych i zmodernizowanych pojazdów wojskowych różnego rodzaju.

Wśród "floty" regularnie dostarczanych nowych lub modernizowanych pojazdów transportowych znalazły się przegubowe transportery gąsienicowe GAZ-3344, które wejdą jako wyposażenie inżynieryjne pododdziałów rozpoznawczych jednostek wojskowych Zachodniego OW. Z kolei na wyposażenie rosyjskich wojsk kolejowych wejdą ciężarówki-wywrotki SzSRM-30.

Wśród wspomnianych pojazdów znalazło się 90 nowych lub zmodernizowanych ciężkich wozów bojowych, przekazanych już do pododziałów pancerno-zmechanizowanych, w tym: 35 zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M, 40 zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72B3M oraz 10 zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-3 i kołowych transporterów opancerzonych BTR-80.

Według danych podawanych przez rosyjskie ministerstwo obrony bieżące dostawy nowego i zmodernizowanego uzbrojenia i wyposażenia mają pozwolić na zwiększenie procentowego udziału nowoczesnej techniki wojskowej w SZ FR do aż 63%.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Szach mat w jednym ruchu.

  Widzę,że coś nie ma chętnych na rozmowę o bohaterskiej armii rosyjskiej! Szkoda myślałem ,że może dowiem się czegoś nowego.

 2. Szach mat w jednym ruchu.

  Widzę,że pojawił się nowy fajny temat jakości żołnierza Polskiego i jego odpowiednika na wschodzie!! Tytułem wstępu jak już kiedyś napisałem. Od czasów w.k.m do czasów nam współczesnych rosjanie niczego nie osiągneli na polu walki bez przewagi min 3-1!! W rzeczywistości ta przewaga najczęściej byla wielokrotnie większa!! W przeciwieństwie do nas! Podobnie jakość dowodzenia i wyposażenia !! Nigdy za to nie liczyli się ze stratami !! Zawsze też nie mieli litości i współczucia dla swoich a co dopiero dla przeciwnika!!

  1. mat bez szacha

   Tak, rozładowanie traumy i frustracji podobnymi wynurzeniami jest dość częste.

  2. Szach mat w jednym ruchu.

   Uśmiałem się .Może mogę ci jakoś pomóc?

 3. Ciekawy

  Bo obawiają się o swoich pilotów, którzy na widok ruskiego grata mogą pęknąć ze śmiechu.

 4. Niuniu

  Jeśli wśród prawie 800 pojazdów tylko 40 to wozy strikte bojowe a reszta to różnego rodzaju środki transportu i logistyki to nie ma czego rosjanom zazdrościć. wręcz odwrotnie - podane cyfry świadczą o znacznym wyhamowaniu inwestycji w uzbrojenie w stosunku do ostatnich lat. Czyżby niedźwiedź tracił zęby?

 5. Zwiad Ogolnowojskowy

  ,,Rosja nigdy nie jest taka silna ani nie jest taka słaba, na jaką wygląda". Otto bon Bismarck.

 6. ktos

  Rozumiem ze jak wezme poloneza i wstawie mu nowe radio do moge oglosic ze mam zmodernizowany samochod i teraz 100% moich samochodow jest nowoczesne? Ta metoda mozna zwiekszyc nasycenie nowoczesnoscia do 100% a co!

  1. Pawel

   Nie jest kwestia samochodu a raczej pragmatyzmu.Czolg to platforma. Zmodyfikuj pancerz i dodaj mozliwosci ofensywne, polepsz lacznosc no i masz.Naprade- nie trzeba zawsze miec nowej zabawki zeby moc powiedziec ze jest nowoczesne.Tak sie robi jak sie nie jest szejkiem i ma podejscie pragmatyczne do problemu i do pieniadza.

  2. mosze

   Ja mam taką samą bekę z rusofanów. Myślicie, że jak weźmiecie półwiecznego T72, podpicujecie i nazwiecie T90, to macie majlepszy czołg świata, a Amerykanie dostają histerii na widok Tu22M, oblatanego w 1969...

  3. Fanklub Daviena

   Akurat co do Tu-22M3M USA dostaje histerii - poczytaj ich analizy. stwierdzają że ta maszyna jest dużo lepsza niż dawna, ma dużo lepsze rakiety przeciwokrętowe a F-35 i R-77 są dużo gorsze do obrony lotniskowca (prędkość i zasięg) niż F-14 z Phoenix... :)

 7. Sereniusz

  Marzę tylko żeby Polska wydawała na infrastrukturę tyle ile wydaję na infrastrukturę miasto Moskwa. Jedynie pod względem budowy mieszkań Polska w zeszłym roku dorównała Moskwie.

 8. Buba

  A na buty już mają?

  1. Alba

   Człowieku, dochód na głowę w Rosji jeszcze kilka lat temu był wyższy niż w Polsce. Zmiejszył się w stosunku do nas ze względu na sankcje oraz na to, że Polska co rok dostaje cięzkie miliardy pomocy z UE. Więc martw się o swoje buty.

  2. red

   A po co !? Mają wystarczającą ilość onuc i walonek od pustyni do artyki , z klimatyzacją i ogrzewaniem , od -100 do +100 C oraz dostęp do każdej ilości samogonu do budzi zazdrość innych nacji wojskowych ....

  3. 1920

   PKB Rosji jest na poziomie Korei Południowej...

 9. klawiatura

  Lepiej żebyś się nie przekonał.

 10. Mar...

  Bardzo byś chciał....pkb na mieszkańca nigdy nie było większe w Rosji niż w Polsce. Przykro mi że Cię zasmuciłem.

 11. sża

  A nasi wojacy to nie mają problemu z butami? O hełmach czy kamizelkach już nie wspominając...

 12. Magoo

  Czyżby? Jakoś i bank światowy i dane forów ekonomicznych są i były inne. Zasadnicze pytanie - Wedle jakiej metody i jak liczone? NIGDY nie porównuje się surowej wartości PKB/per capita ale ZAWSZE wedle parytetu siły nabywczej - o ile wiesz co to takiego. Łopatologicznie - możesz zarabiać dwa dolary a ja tylko dolara - wedle surowego PKB masz więcej, ale ja za litr paliwa płacę 10 centów a Ty 50 - wedle parytetu siły nabywczej to ja zarabiam 2,5 raza więcej. I tak PKB/per capita wedle parytetu siły nabywczej metodą EKS przy podstawie USA 100% wynosił. - SZCZYT - w naszym szczytowym okresie w roku 1975 ów szczyt wynosił 45%, w tym samym okresie przypadał szczyt w ZSRR i wynosił aż 72%. - DOŁEK - potem zaliczyliśmy makabryczny spadek z dołkiem wynoszącym 26% w roku 1992, Rosja dołek zaliczyła w roku 1994 z wynikiem 28%, czyli Rosja ten spadek miała procentowo znacznie większy. - ODBICIE - odbiliśmy bardzo powoli, (Rosja poziom odzyskiwała szybciej) i poziom z roku 1975 45% odzyskaliśmy DOPIERO w roku 2011 i krzywa wzrostu wyhamowała u nas na trzy lat do 2014. W tym czasie Rosja miała już 49% w 2011 i 50% w 2013. - OBECNIE - wedle danych na 2016 - Polska 48,5%, zaś Rosja od 2014 na skutek sankcji ma obniżkę i w 2015 zeszła poniżej naszego poziomu a wedle stanu z 2016 wynik ten wynosił 46%. Dane za The Conference Board Total Economy 2016.

  1. wu dang

   Chcieliby chcieli. Tylko Ukraińcy nie chcą się dać wpakować w jeszcze większe bagno od tego, w które się wpakowała Turcja.

  2. dim

   i właśnie Chińczycy lubią eksportować

Reklama