Polityka obronna

Argentyna modernizuje swoje czołgi

TAM 2C
Fot. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Argentyny.

Ministerstwo Obrony Argentyny wraz z Wojskami Lądowymi Sił Zbrojnych Argentyny ogłosiło podpisanie umowy na modernizację wież czołgów TAM do standardu TAM 2C. Za prace te będzie odpowiadać firma IMPASA.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Siły Zbrojne Argentyny mają na stanie 231 sztuk tego "średniego" czołgu, znajdującego się w linii od 1979 roku. Czołg bazuje na konstrukcji niemieckiego BWP Marder 1, a jego masa bojowa w standardowej wersji wynosi nieco ponad 30,5 ton. Logicznym krokiem wydaje się kolejna modernizacja posiadanej floty, zważywszy na możliwości finansowe tamtejszego ministerstwa obrony i uwarunkowania geograficzne, w jakich przyszłoby działać argentyńskim czołgistom. Już wcześniej przeprowadzono na części z posiadanych czołgów prace modernizacyjne, które miały doprowadzić je do standardu TAM 2C, były one prowadzone w kooperacji z izraelskim Elbit Systems. Obecnie za modernizację tych czołgów zgodnie z podpisaną 24 czerwca umową odpowiadać ma firma IMPASA, dzięki czemu będzie możliwa dalsza eksploatacja tych maszyn. Uzbrojeniem głównym pozostaje armata Rh-105-30 kalibru 105 mm.

Czytaj też

Obecnie prace mają dotyczyć wyposażenia czołgów w nowy system kierowania ogniem, który ma pozwolić na operowanie w trybie hunter-killer. Wymianie ulegnie układ stabilizacji uzbrojenia, co w połączeniu z zastąpieniem napędu hydraulicznego wieży na elektryczny, poprawi celność i szybkość naprowadzanego uzbrojenia. Prace te mają także zwiększyć celność prowadzenia ognia w ruchu, co zważywszy na słabe opancerzenie pojazdu, będzie bardzo ważne. Nowy ma również być system łączności, a kierowca ma otrzymać kamerę termanlną.

Nie jest podana wartość umowy ani ile czołgów zostanie poddanych modernizacji. Całość prac, transfer technologii i szkolenie personelu jest realizowane z Narodowego Funduszu Obronnego (FONDEF).

Czytaj też

Poza wspomnianymi pojazdami Argentyna posiada także ponad 100 sztuk lekkich czołgów SK-105 Kürassier, zakupionych od Austrii w liczbie 118 sztuk. W ostatnim czasie coraz więcej w regionie pojawia się informacji o modernizacji obecnie posiadanych czołgów (brazylijskie Leopardy 1), czy kupnie nowych MBT jak w przypadku Kolumbii (M1 Abrams). Czy oznacza to większe zainteresowanie państw Ameryki Południowej czołgami? Czas pokaże.

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Za 20 lat wsadzą na to podwozie nową wieżę i dalej będą śmigać po pastwiskach....