Siły zbrojne

Zmodernizowana haubica Dana w 2019 roku. Bez nowej amunicji

Fot. DGRSZ
Fot. DGRSZ

Wojsko planuje modyfikacje 152 mm armatohaubic wz. 77 Dana, która jednak nie będzie obejmować zmiany kalibru na zgodny z Krabem 155 mm, ani wprowadzenia nowej amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu. Obecnie trwają natomiast uzgodnienia dotyczące zakresu prac pomiędzy Szefostwem Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Inspektoracie Wsparcia i Zarządem Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych w DGRSZ oraz WZU w Grudziądzu. Pierwsza zmodyfikowana haubica ma trafić do testów poligonowych w przyszłym roku.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Wydział Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, rozmowy pomiędzy gestorem, centralnym organem logistycznym oraz WZU w Grudziądzu dotyczą obecnie zakresu prac, co będzie stanowić podstawę dla opracowania egzemplarza testowego. Rozpoczęcie prób pierwszej zmodyfikowanej armatohaubicy wz. 77 Dana zaplanowano natomiast na 2019 rok.

Plan modernizacji rozłożony jest na 4 do 6 lat, zależnie od środków, które będą dostępne na ten cel, natomiast prace mają być realizowane w ramach napraw głównych wynikających z Planu Eksploatacji tego systemu uzbrojenia. Zgodnie z pozyskanymi przez Defence24 informacjami program modernizacji w żadnym wariancie nie zakłada zmian w systemie uzbrojenia, takich jak np. zmiana kalibru systemu na zgodny ze standardem NATO kaliber 155 mm czy też wprowadzenia nowego typu amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu.

Modyfikacja armatohaubicy DANA na obecnym etapie nie obejmuje wprowadzenia nowej amunicji. Może być ono realizowane jako oddzielne zadanie, równocześnie z modyfikacją.

kmdr por. Czesław Cichy, Wydział Działań Komunikacyjnych DGRSZ

Armatohaubica wz. 1977 Dana to opracowany i produkowany w Czechosłowacji samobieżny system artyleryjski na podwoziu kołowym. Działo jest zbudowane na opancerzonym podwoziu ciągnika kołowego Tatra T-815 VT Kolos w układzie 8x8. Jego napęd stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 345 KM. W obrotowej wieży znajduje się 152 mm armatohaubica wyposażona w hydrauliczny, zmechanizowany układ zasilania amunicją.


Znajduje się w nim 36 pocisków i 30 łusek z ładunkiem miotającym. Kolejne 24 pociski i 30 ładunków rozmieszczonych jest w pojeździe. Szybkostrzelność przy użyciu automatu wynosi 4 strz/min i jest dwukrotnie większa niż przy ładowaniu ręcznym. Załogę Dany stanowi 5 żołnierzy.

Wojsko Polskie posiada ponad 100 armatohaubic Dana, które były wprowadzane do uzbrojenia od 1984 roku. Co najmniej 85 polskich armatohaubic wz. 77 zostało zmodernizowanych do standardu „Dana-T” m. in, poprzez zastosowanie zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem Topaz firmy WB Electronics. Następcą wz. 77 Dana mają być samobieżne haubice 155 mm Kryl na podwoziu kołowym w układzie 6x6.

Komentarze (68)

 1. Skoczek224

  ZAJEFAJNA ARMATA, tylko że z jakiegoś powodu (?) Nasz przemysł od lat nie potrafi stworzyć artyleryjskiego zapalnika zbliżeniowego. MON'owi oferuje się zapalniki programowalne, ale o zbliżeniowych cisza. US NAVY stosowała je w 1944r. przeciwko Kamikadze. Będąc w Układzie Warszawskim skazani byliśmy na ich zakup w ZSRR. Pocisk artyleryjski obojętnie jak przestarzały najbardziej efektywny jest eksplodując nad ziemią a nie w niej i od tego powinno się zacząć modernizację amunicji.

  1. zew

   kierowanie ogniem w artylerii pozwala na strzelanie odbitkowe oaz na strzelanie z zapalnikami czasowymi zapalniki czasowe to odrębna sprawa ale strzelanie odbitkowe można prowadzić na silnych ładunkach miotających , płaskich trajektoriach lotu oraz zapalnikach standardowych ustawionych na długa zwłokę. Takie działo jak dana nie jest dzisiaj szczytem nowoczesności ale lepsze takie niż żadne

 2. Siedzik

  @Rafal - powiedz proszę, skąd informacja o 5 strzałach na minutę, bo nie spotkałem się nigdy z takimi danymi, jedynie z 3-4/2 rpm z automatem/bez. @Zbigniew - V4 czy szerzej "Trójmorze" to slogan propagandowy mający pokazać, że ten czy inny rząd nie jest izolowany w UE, w rzeczywistości jednak jak przychodzi do zakupów to haubice kupuje się z Niemiec, śmigłowce z Francji, a modernizacje każdy robi sobie sam.

 3. Zbigniew

  My modernizujemy, ale Czesi też modernizują, czy nasze władze nie mogą się porozumieć w ramach V-4? Przyjaciele podjęli by wspólne działania, racjonalnie i ekonomicznie!

 4. Rafal

  @Davien, kalmiesz jak z nut, Dana z automatu 5 strzalow na minute, u gory pisza, ze co najmniej 85 Dan ma Topaz a ty specjalisto twierdzisz, ze 40. Davien z toba nie ma co rozmawiac, gorzej niz z trolem ze wschodu. @Marek jakie bajki na chwile obecna Kryl max 6 strzalow na minute i tyle, co do polautomatu, pewnie ze sie da, tylko tyle, ze podniesie on wage zestawu a MON chcial zeby Kryl latal.

 5. Davien

  Rafał, szybkostzrelność Dan to maks 4 stzrały na minute z automatu, 2 recznie wiec jak widąć Kryl stzrela szybciej:) System Topaz jest na zaledwie 40 Dan-ach i jest to starsza wersja niz ten z Kryla wiec jak widać... Rozumiem ze prawda boli panie rafał, ale żeby tak płakać...

 6. Davien

  Panie erda, tak do Dan nie ma lepszej amunicji, to przestarzałe działa w kalibrze 152mm :) Szybkostrzelność naszych Dan to całe 4 strzały z automatu, 2 ręcznie na minute wiec tak Kryl ma wyzszą szybkostrzelność. I tak pisze o prototypie , prototypie lekkiego działa samobieznego kalibru 155mm juz teraz lepszego od przestarzałych DAN, choc te ostatnie plasuja sie w tej samej kategorii co Krab wiec panie ERDA ....

 7. Marek

  @ WP10 Nie bierze się za kolejną bieda modernizację, tylko robi to, co potrzeba. A robi tak dlatego, że tylko idiota pozwala sobie na to, żeby posyłać na złom wartościowy jeszcze sprzęt. Głupotą natomiast byłoby przerabiać system wieżowy do Dany tak, żeby mogła wsadzić tam 155mm o długości 52 kalibrów. Bo wymagałoby to drogich i daleko idących modyfikacji. Dlatego już lepiej jest poczekać na nowego Kryla. @Rafal Nie opowiadaj waść bajek. Kryl ciągle jest na etapie prototypu, a HSW nie widzi żadnego problemu w zainstalowaniu do niego systemu wspomagającego ładowanie. Nie będzie to pełny automat, bo ideą tego działa jest to, że jego cena powinna być znacznie niższa od Kraba, ale w tej konfiguracji nikt nie będzie się ślizgał po błocie podając pociski. Ponadto producent Kryla nie widzi większego problemu w pozyskaniu amunicji o zasięgu 56km. Poza tym, że są trudności w testowaniu takiej amunicji w Europie. Tytułem przykładu Niemcy swoje testowali na poligonie w RPA.

 8. Arek

  Uważam, że to dobry kierunek nawet bez tej amunicji. Oczywiście jako UZUPEŁNIENIE nowych armatohaubic.

 9. Ziutek

  Lepsza Dana w garści niż Kryl na dachu.

 10. ERDA

  @Davien.....doprawdy? lepsza amunicja? a to niby do Dan nie ma lepszej amunicji? większa szybkostrzelnośc? naprawdę? brak automatu ładowania w Krylu....szybkostrzelność zależna tylko od wyszkolenia załogi i umiejętności biegania wokół pojazdu.....mniejsza masa? naprawdę? przy tym nie do końca wykonanym pojeżdzie? problemami ze statecznością?......PISZESZ CZŁOWIEKU O PROTOTYPIE? w ogóle rozumiesz to słowo? PROTOTYP?

 11. asf

  Do "Więc to ja.": Przy planowanym tempie dostaw Borsuków na poziomie 50 szt. rocznie (przewidywany roczny koszt ok. 1,25mld zł) to pojazdy BWP-1 będą służyć w WP do 2040!

 12. Rafal

  @Davien szybkostrzelnosc Kryla 6 strzalow na minute przy ogniu podtrzymanym wynosi ona 2 strzaly na minutę, ogromnie wiecej niz Dana. Nawet powyzej pisze ze Dany maja zautomatyzowany system kierowania ogniem Topaz czym on sie rozni od tego z Kryla? Ile amunicji przewozi sam Kryl, 18 pociskow? Juz widze zaloge w nieprzygotowanym terenie, deszczu/sniegu ladujacych pociski w tepie 6 na minute. Ja rozumiem Davien, ze jarasz sie tabelkami i wykresami, ale to rzeczywistosc.

 13. WP10

  I teraz MON bierze się za kolejną bieda modernizację tak samo jak w przypadku Leopardów i T-72.Nowy sprzęt trafiał będzie do nas w śladowych ilościach (Homar,Wisła) a będziemy udawać dalej że coś modernizujemy :)

 14. Davien

  Panie gracz, no cóz tu masz rację, ale czy rosyjskie pociski bedą sie jej przygladac:))

 15. Davien

  Edsa, w czym Kryl bije 40-sto letnia Dane?? To po kolei:) Zasieg ognia, dostepna amunicja, SKO większa szybkostrzelność. mniejsza masa przy lepszych osiagach, bawimy sie dalej:)) Przy czym Dana to teoretycznie odpowiednik Kraba, bo z Krylem łączy ją tylko trakcja kołowa, ale porównanie z Krabem to jeszcze gorsza masakra dla Dany.

 16. Davien

  Panie Rafał, Kryl ma nie tylko większy zasięg, ale i dostepna nowoczesniejszą amunicje, systemy kierowania ogniem dysponuje tez zdaje sie większa szybkostrzelnością wiec naprawdę....

 17. zły

  MON ma coraz lepsze pomysły. Modernizacja Dany nie zwiększy jej wartości bojowej (podobnie jak planowana modernizacja T-72) a w Przesmyku Suwalskim odbuduje się dywizjon wyposażony w BRDM z pociskami Malutka. Nie zapominajmy, że w sierpniu ogłoszono przetarg na części zamienne do hełmów wz.67...

 18. iras

  Harry 2 - Może można sprzedać starą amunicję, a może nie można? Może jest tego tyle na rynku, że sam koszt wyjęcia z magazynu przewyższa cenę rynkową ;) To zapasy zimnowojenne zaplanowane na zniszczenie połowy świata. Posiadasz dane co do obecnej ceny rynkowej ? Bo ja nie. Może jak Ukraińcom spłonie jeszcze kilka magazynów? A przy okazji, to słyszałem jakąś wypowiedź z MSPO, że nie wiedzą czy kupować licencje na niemiecki proch do Kraba, który zwiększyłyby zasięg z 40 do prawie 60 km, bo załogi mogą pomylić program z tabelami balistycznymi używając dwóch typów ładunków - bez komentarza :(

 19. Marek

  @Harry 2 Dana to wartościowy sprzęt, ale przy tych modernizacjach, które ty proponujesz zostaną z nich tylko podwozia. A to już jest skórka, która się za wyprawkę nie bardzo opłaca. Lepiej wymienić je na całkiem nowy sprzęt, który zresztą produkujemy sami. A to działo i bez kosmicznie drogich przeróbek ma potencjał. Na dodatek jeszcze amunicji do niego trochę jest.

 20. Harry z Tybetu

  Modernizacja najprawdopodobniej obejmie część jezdną działa, wymieniony zostanie silnik i skrzynia biegów (będzie półautomatyczna), wymieniona zostanie klimatyzacja i cpk, Przerobiona też będzie kabina kierowcy i dowódcy. i to chyba tyle. Części artyleryjskiej w praktyce nie da się zmodernizować, wymiana lufy pociągnęła by za sobą wymianę automatu ładowania i przebudowę przedziałów amunicyjnych, więc pewnie taniej było by kupić całą nową wieże

 21. Harry 2

  @ iras - zasięg pocisków do DANY 152mm to 17-19km. Zasięg KRYLA/KRABA a więc lufy 155mm to 40km i więcej. Albo modernizujemy na maxa DANY albo nie zawracamy sobie głowy. Amunicję 122 mm można sprzedać. Zapewne będą chętni, a poza tym ona też ma swój czas gdzie trzeba ją zutylizować. Poczytaj o modernizacji jak powinna wyglądać. https://www.defence24.pl/tatra-zmodernizuje-czeskie-haubice-dana oraz https://www.defence24.pl/dana-m2-nowa-wersja-haubicy-samobieznej-produkcji-excalibur-army "dzięki zmianom wprowadzonym w hydraulice pojazdu czas rozłożenia podpór i opuszczenia stanowiska strzeleckiego jest 2,5 raza krótszy."

 22. andrzej19

  Wciąż ponętna nasza Dana/chociaż rozkalibrowana/Obsłuży ją żołnierz, który/umie walić z grubej rury.

 23. Napoleon

  Wygląda na to, że SPO stwierdziło 500 armatohaubic więc króliczka czas gonić.

 24. Rafal

  @Davien Kryl poza wieszym zasiegiem pociskow nie ma nic wiecej do zaoferowania.

 25. Wafel

  RIP Kryl