Siły zbrojne

Zmodernizowana haubica Dana w 2019 roku. Bez nowej amunicji

Fot. DGRSZ
Fot. DGRSZ

Wojsko planuje modyfikacje 152 mm armatohaubic wz. 77 Dana, która jednak nie będzie obejmować zmiany kalibru na zgodny z Krabem 155 mm, ani wprowadzenia nowej amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu. Obecnie trwają natomiast uzgodnienia dotyczące zakresu prac pomiędzy Szefostwem Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Inspektoracie Wsparcia i Zarządem Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych w DGRSZ oraz WZU w Grudziądzu. Pierwsza zmodyfikowana haubica ma trafić do testów poligonowych w przyszłym roku.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Wydział Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, rozmowy pomiędzy gestorem, centralnym organem logistycznym oraz WZU w Grudziądzu dotyczą obecnie zakresu prac, co będzie stanowić podstawę dla opracowania egzemplarza testowego. Rozpoczęcie prób pierwszej zmodyfikowanej armatohaubicy wz. 77 Dana zaplanowano natomiast na 2019 rok.

Plan modernizacji rozłożony jest na 4 do 6 lat, zależnie od środków, które będą dostępne na ten cel, natomiast prace mają być realizowane w ramach napraw głównych wynikających z Planu Eksploatacji tego systemu uzbrojenia. Zgodnie z pozyskanymi przez Defence24 informacjami program modernizacji w żadnym wariancie nie zakłada zmian w systemie uzbrojenia, takich jak np. zmiana kalibru systemu na zgodny ze standardem NATO kaliber 155 mm czy też wprowadzenia nowego typu amunicji 152 mm o zwiększonym zasięgu.

Modyfikacja armatohaubicy DANA na obecnym etapie nie obejmuje wprowadzenia nowej amunicji. Może być ono realizowane jako oddzielne zadanie, równocześnie z modyfikacją.

kmdr por. Czesław Cichy, Wydział Działań Komunikacyjnych DGRSZ

Armatohaubica wz. 1977 Dana to opracowany i produkowany w Czechosłowacji samobieżny system artyleryjski na podwoziu kołowym. Działo jest zbudowane na opancerzonym podwoziu ciągnika kołowego Tatra T-815 VT Kolos w układzie 8x8. Jego napęd stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 345 KM. W obrotowej wieży znajduje się 152 mm armatohaubica wyposażona w hydrauliczny, zmechanizowany układ zasilania amunicją.


Znajduje się w nim 36 pocisków i 30 łusek z ładunkiem miotającym. Kolejne 24 pociski i 30 ładunków rozmieszczonych jest w pojeździe. Szybkostrzelność przy użyciu automatu wynosi 4 strz/min i jest dwukrotnie większa niż przy ładowaniu ręcznym. Załogę Dany stanowi 5 żołnierzy.

Wojsko Polskie posiada ponad 100 armatohaubic Dana, które były wprowadzane do uzbrojenia od 1984 roku. Co najmniej 85 polskich armatohaubic wz. 77 zostało zmodernizowanych do standardu „Dana-T” m. in, poprzez zastosowanie zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem Topaz firmy WB Electronics. Następcą wz. 77 Dana mają być samobieżne haubice 155 mm Kryl na podwoziu kołowym w układzie 6x6.

Komentarze