Siły zbrojne

ZEA kupuje samoloty AEW i MRTT

Saab Globaleye. Fot. Saab
Saab Globaleye. Fot. Saab

Siły Powietrzne i Obrony Powietrznej ZEA poinformowały o bliskim końcu rozmów mających na celu pozyskanie kolejnych samolotów wczesnego ostrzegania  i wielozadaniowych samolotów transportowych / tankowania w powietrzu (MRTT- Multi Role Tanker-Transport).

Sztab Generalny ZEA nie planuje zmian w postaci wprowadzenia nowych rodzajów samolotów AEW - planowane jest zakupienie dwóch dodatkowych maszyn Saab GlobalEye. Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły już wcześniej łącznie trzy egzemplarze tego samolotu (dwa w listopadzie 2015 r., kolejny w ramach prawa opcji w 2017 r.).   

Samolot jest oparty na platformie Bombardier Global 6000. Załoga liczy 10 osób, maksymalna masa startowa to 45135 kg. Napęd maszyny zapewniają dwa silniki turbowentylatorowe Rolls-Royce A2-20, pozwalające na osiągnięcie maksymalnej prędkości 935 km/h, pułapu 15 545 m i pokonanie odległości 11 110 km.  Samolot może przebywać w powietrzu do 11 godzin. Do obserwacji przestrzeni powietrznej służy radar Erieye ER o zasięgu maksymalnym 450 km i pokryciu azymutalnym przedniej i tylnej półsfery 150 stopni.

Samolot dysponuje też głowicą optoelektroniczna Leonardo "Seaspray" 7500E pozwalającą na obserwację powierzchni morza, oraz systemami SATCOM, ma też możliwość wykonywania zadań ELINT (ELectronical INTelligence - zwiad elektroniczny).

Airbus A330 to także konstrukcja znana już w siłach zbrojnych ZEA. Obecnie kraj ten eksploatuje trzy maszyny tego typu. Jest to wersja A330-200 mogąca transportować pasażerów (maks. 268 miejsc siedzących lub 117 miejsc siedzących i 18 leżących w konfiguracji medycznej), ładunek (maks. 26 palet 463-L) i paliwo równocześnie (maks. do 111 ton) - w zależności od potrzeb. Bliższe szczegóły rozmów nie zostały jednak podane do wiadomości publicznej. Należy zwrócić jednak uwagę, że gdy niedawno Airbus Military and Space poinformował o powstaniu wersji do transportu VIP oraz ISR, poinformował też o zainteresowaniu "ze strony  bliskowschodniego państwa".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.