Reklama

Siły zbrojne

Zaproszenie ws. śmigłowców dla specjalsów anulowane [AKTUALIZACJA]

Fot. szer. J. Stypczynski
Fot. szer. J. Stypczynski

Inspektorat Uzbrojenia unieważnił zaproszenie do składania ofert ostatecznych w postępowaniu na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. 

AKTUALIZACJA 13.06 - Do anulowania zaproszenia do składania ofert odniósł się szef MON Mariusz Błaszczak, w rozmowie z Telewizją Trwam. - "Chciałem tu podkreślić, że nieprawdą jest, że z jakiegokolwiek programu rezygnujemy. Śmigłowce dla Wojsk Specjalnych również zostaną zakupione. Chodzi tylko o ułożenie tych zamówień w pewnym katalogu." - stwierdził. Minister nie podał, w jaki sposób i w jakim terminie zostaną kupione te śmigłowce.

Rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia ppłk Robert Wincencik potwierdził w rozmowie z Defence24.pl, że IU przekazał uczestnikom postępowania na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych (w wersji CSAR SOF) postanowienie o unieważnieniu zaproszenia do składania ofert ostatecznych. Dokument w pierwotnej wersji przekazano trzem oferentom: konsorcjum PZL Mielec oraz Sikorsky Aircraft Corporations, konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest oraz PZL Świdnik 7 września ubiegłego roku.

Na razie nie wiadomo oficjalnie, jakie będą kolejne kroki Inspektoratu związane z tą procedurą. Defence24.pl informował już jednak nieoficjalnie 16 maja, że postępowanie na wiropłaty SOF ma prawdopodobnie być anulowane. Choć decyzja IU nie oznacza jeszcze zamknięcia całej procedury, to pośrednio potwierdza informacje o planach jej unieważnienia.

Postępowanie na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych rozpoczęło się w lutym 2017 roku. Pierwotnie zakładano pozyskanie ośmiu maszyn, i podpisanie umowy jeszcze do końca ubiegłego roku, co jednak – jak wiemy – nie nastąpiło. Rozpisanie tej procedury, podobnie jak drugiej na śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych ZOP ze zdolnością wykonywania misji ratowniczych CSAR dla Marynarki Wojennej nastąpiło po tym, jak w październiku 2016 roku niepowodzeniem zakończyły się negocjacje offsetowe w sprawie zakupu 50 śmigłowców Caracal na podstawie wskazania kierownictwa MON rządu PO-PSL.

10 maja br. wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział w Sejmie, że najpilniejszym priorytetem resortu jest zakup maszyn pokładowych dla Marynarki Wojennej, gdyż wiropłaty SH-2G, używane obecnie na fregatach Oliver Hazard Perry, muszą zostać wycofane ze względu na brak wsparcia producenta. Ten zakup zostanie zrealizowany w ramach postępowania na maszyny ZOP/CSAR. Wiceminister nie odniósł się natomiast do postępowania na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych.

Skurkiewicz zapowiedział też, że istniejące śmigłowce będą remontowane i zostanie wydłużona ich eksploatacja, mówił również o planach modernizacji. MON poinformował niedawno Defence24.pl, że w ramach planowanej modernizacji maszyny Mi-24 zostaną wyposażone w nowe przeciwpancerne pociski kierowane, jednak ich typ nie został jeszcze określony. MON prowadzi również prace przygotowawcze, związane z modernizacją śmigłowców innych typów.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Adam

  Ludzie, dziwcie się jeszcze, że doszło do rozbiorów?

 2. Lord

  Po trzech latach ma powstać katalog zamówień. Programy nie są anulowane, tylko będą ułożone w katalogu. Ten katalog pójdzie na półkę w gabinecie i tyle z realizacji najbardziej kosztownych programów dla wojska. Trzeba się pogodzić z tym, że będą istnieć formalnie i raz na jakiś czas, jakiś program będzie wyjęty z katalogu. To już nawet nie jest śmieszne i nasza armia nadaje się do lamusa, bo nie ma sprzętu do walki.

  1. MP40

   Najpierw zrobią dialog w temacie jak ten katalog ma wyglądać, czy w podziale na rodzaj sił zbrojnych czy ważności programu a może obietnicy wyborczej.

  2. -CB-

   A może lepiej alfabetycznie? Trzeba jednak to wszystko dokładnie rozważyć...

 3. Marcos

  Cyrk na kołach PO z PSL przez 8 lat nie kupili śmigłowców a ta ekipa jest dokładnie taka sama ...Najlepiej marzyć o \"tysiącach dronów \"

  1. ZZZ

   PO-PSL zostawiła następcom kontrakt do podpisania. Nawet tego Dobra Zmiana nie potrafiła ogarnąć.

  2. MP40

   Bo niszczenie łatwiej im przychodzi zamiast kontynuować ewentualnie modyfikować programy przygotowane przez poprzedników. A po za tym to nie jest tak medialne.

 4. dropik

  widać , że zapewne chcą kupić te nieszczęsne blackhawki z mielca. Bez przetargu jak dla policji.

  1. [sic!]

   Dla wojsk specjalnych te S70i to się do niczego nie nadają. Amerykańskie statki dla specjalistów to mają mocniejsze silniki, wytrzymalsze układy przeniesienia mocy i chyba wzmocnioną strukturę.

  2. -CB-

   Plus całe wyposażenie do desantowania, wyposażenie do lotów nocnych/bez widzialności itp. Niestety to wszystko jest zastrzeżone i jak zwykle wymaga oddzielnej zgody kongresu, dlatego w eksportowej wersji jaką jest S70i tego nie ma...

 5. Kane65

  Dlaczego ciągle piszecie \"Inspektorat Uzbrojenia\"? Przecież wojsko to instytucja hierarchiczna ktoś z imienia i nazwiska podejmuje tę decyzję! Proszę zgodnie z rzetelnością dziennikarską podawać kto podjął taką decyzję. Mamy prawo wiedzieć kto sabotuje modernizację armii.

  1. -CB-

   A to nie znasz składu rządu? Nie wiesz kto jest premierem, ministrem finansów czy ministrem obrony narodowej? A IU podlega całkowicie pod MON, działa na podstawie jego rozporządzeń, a aktualnego szefa powołał AM.

  2. ZZZ

   Minister ON. Nic nie dzieje się bez jego wiedzy.

  3. Gnom

   Skoro chcesz tak rzetelnie to może i ów KTOŚ powinien podać uzasadnienie decyzji. Pomijajac \"wiślany brak kasy\" , może i jest to uzasadnione merytorycznie i to nie tylko technicznie. Może nasze ego \"mesjasza narodów\" jest faktycznie rozdymane i kosztowne - romantyzm skończył się wszak w sztuce w XIX wieku.

 6. Muniek

  Bye bye dreams and wishes.... smigłowce na OHP, z tego co wynika ze strony Producenta, prawdopodobnie nadal mogłyby byc utrzymywane, nigdzie nie jest napisane że nie już oferuja tego typu usługi. Może chodzi o pretekst do zakupu z wolnej ręki..sam nie wiem, wiem że Polska to biedny kraj bogatych ludzi, wiadomo jak sie okrada obywateli albo zbytnio rozdaje to coś jest na rzeczy. reasumując: brak nowych śmigieł, brak marynarki, rozpoznanie które istniej teoretycznie, a w JW życie wygląda jak w jakiejs fabryce - o 15:00 wszyscy się pakuja, po zjedzonych uprzednio kanapkach zrobionych przez małżonki w domu, no i specjalsi(!) do autobusu lub tramwaju i np. 100 km dziennie by dojechac do \'\'roboty\'\', gdzie 3 na 300 ledwo gada po angielsku i sie podnieca że potrafi jezdzic MRAP\'em po górkach...brawo wy! Wiecej propagandy proszę bo inaczej nie wiem jak miałbym inaczej żyć bez ciągłych dobrych wiadomosci...

  1. Gnom

   Albo przemawia przez Ciebie złośliwość albo miałeś kontakt z dziwną jednostką wojskową (może jeszcze z OTK, nawet nie OT), inaczej nie obrażałbyś tych ludzi. Spójrz ile i w jakich wersjach SH-2 zostało na świecie (chociażby wg Wikipedii) oraz kiedy zakończono produkcję wersji uzywanej w Polsce. Ręczę Ci, że w lotnictwie trudniej nabyć dziś części do nich, niż do Syreny 102. A elementy na pokład, szczególnie nad morze, wymagają certyfikatów. Nie musisz lubic ludzi w mundurach, ale proszę, niepotrzebnie ich nie obrażaj.

 7. Zirytowany

  Jak się zwiększa stan osobowy zawodowego wojska o 50% i tworzy OT czyli drugie tyle finansowo a budżet zwiększa tylko o 25%, to niby na co ma zostać środków,na waciki?Naród chciał,naród wybrał i naród poniesie konsekwencje bo rząd ma czym uciekać...

 8. dropik

  akurat dla specialsów nie są szczególnie potrzebne. i pomysleć że moglibysmy mieć juz znaczną część tych smigłowców, a dodatkowo odkupic za grosze te 21 cywilnych, używanych caracali, które kupił ostanio kupiła Ukraina..

  1. Gts

   Tyle ze zaden sprzet nie jest wedlug rzadacych szczegolnie potrzebny. Aobie samoloty kupili w razie co maja czym ewakuowac swoje 4 litery.

  2. Davien

   Ukraina kupiła Super Pumy a róznic między nimi a Caracalami jest więcej niz między Pavehawkiem a S-70i

  3. dropik

   taktycznie. tak czy siak moglibysmy je zgranąc zamiast nich. były w wersji morskiej więc dałoby się je przystosować do SAR

 9. Barel

  Pewnie znowu wygrał Caracal i mieli dysonans poznawczy ;-)

  1. dropik

   zapewne tak wychodziło więc co mieli zrobić jak nie zakończyć postępowanie i kupić z wolnej ręki. tyle że wojska specjalne mają zmodernizowane m-17 które od bidy mogą służyć , a dramat jest SAR I ZOP. Tak właśnie marnuje się nasze pieniądze.

 10. BAS

  Będą latać zmodernizowanymi MI-2 ? SUPER !

 11. jerry

  Zastanawiam się czemu chcą kupić śmigłowce pokładowe przecież te okręty trzeba będzie lada chwila też wycofać.Chyba że to kolejna zmyłka w sprawie zakupu śmigłowców.Planujemy, szukamy , już prawie wybraliśmy a tu nagle... no cóż wycofujemy okręty i śmigłowców nie kupimy.Kolejna kilkuletnia gra na zwłokę i mydlenie oczu, 50-letnie Mi-2 nadal mają latać.

  1. ZZZ

   Dokładnie. To tylko gra na zwłokę.

 12. KK

  No i dobrze. Kupi się parę Biedahołków z wolnej ręki i po problemie. Akurat takie posunięcia tej ekipie wychodzą w miarę sensownie.

  1. ZZZ

   To prawda, marnowanie publicznych pieniędzy ta ekipa opanowała do perfekcji.

 13. Adams

  Zaraz trolle z Nowogrodzkiej będą pisać że śmigłowce nie są nam w ogóle potrzebne.Pamiętacie jak to było z okrętami podwodnymi,pan Macierewicz snuł opowiadania że OP z rakietami manewrującymi to będą polskie kły i taka nasza broń odstraszania a trolle na forum mu wtórowały i wypisywali głupoty że to najlepszy minister od 89 roku.A dzisiaj gdy okazuje się że pieniędzy niema na nic to przyszedł nowy przekaz z Nowogrodzkiej i te same trolle piszą że przecież OP nie są nam wcale potrzebne.Z dnia na dzień człowiek dowiaduje się że przecież nam już żadne uzbrojenie nie jest potrzebne,na najpotrzebniejszy sprzęt dla nas nie ma ale są 2 miliardy dolarów żeby postawić bazę USA i ta dywizja nas obroni wraz z żołnierzami WOT.Jeśli miałbym oceniać to pis zajmuje na równi z po pierwsze miejsce w rozbrajaniu armii

 14. lech

  BRAWO DOBRA ZMIANO,zostały jeszcze do wdrożenia balony,latawce,tratwy,wozy drabiniaste i kosy.Armia uzbrojona na medal

  1. Barbara

   Takiej broni każda armia by się przestraszyła. Ze zdziwienia opadłyby im nie tylko szczęki

 15. Szept

  Pamiętajcie że po akcjach ministra Maciarewicza nie da się już niczego poprawić. Do dziś nie ma lustracji, nie ma dobrze działających wojskowych służb specjalnych, no a teraz nie będzie helikopterów w armii. Taki już jego urok.

 16. Absolut

  Wyjaśnienie jest proste - rząd przyjął właśnie projekt ustawy o dodatkach mieszkaniowych. A to kosztuje.

 17. Ax

  Czysta dywersja

 18. ktos

  I teraz powinno sie zebrac osoby pracujace nad przetargiem i kazac oddac pieniadze ktore pobierali. Skoro zrobili taki bubel znaczy robota nie wykonana wiec nie ma powodow aby placic pensje za brak efektu. Ogolnie stwierdzam ze w Polsce powinno sie placic za efekt pracy a nie za prace. Wtedy moge sie zalozyc wszelkie przetargi trwalyby dwa dni a nie dwa lata.

  1. Bash

   Przecież to nie ich wina, śmigła u nas to decyzja typowo polityczna może następnym razem trzeba rozsądniej głosować a nie wieszać psy na ludziach, którzy tylko wykonują decyzje polityków?

  2. Gts

   Tyle ze to budzetowka, beda pracowac dalej, dalej beda brac gruba kase a i za ta wtope dostana sowita premie. Oberwie sie jakiemus nieznanemu, niedecnianemu specjaliscie ktorego prace przekrecono, pozmieniano, no ale jego podpis widnieje pod raportem...

  3. J-23

   Widać pracujesz łopatą, skoro tak piszesz... Porozmawiaj z ludźmi, którzy zajmują się zamówieniami publicznymi-oświecą Cię... To jest wydawanie publicznych pieniędzy - swoje mógłbyś wydać byle jak, publiczne ogląda się kilka razy... Żeby nie tłumaczyć się potem w trzyliterowych instytucjach.

 19. Patcolo

  Nigdy nie kończąca się opowieść.

 20. ryszard56

  to juz tragedia obiecanki cacanki i nie ma nic a Ukraina będzie miala 50

 21. Kos

  Oho, będą używki z USA. A za kilka lat nowe z Leonardo, ale tym razem na nowych zasadach współpracy kapitałowo-technicznej (vide: wypowiedzi decydentów o aw249). Chyba, że wcześniej do władzy dojdzie PO to zmieni się koncepcję i kupi od Niemiec i Francji.

 22. zbibi

  zakup dwóch Black Hawk dla policji bez przetargu przeszedł bez większego echa i sprzeciwu, więc teraz będzie powtórka, tylko już na większą skalę, ktoś zarobi, bez przetargu, bez offsetu....

 23. Oni

  Czy nie czas by ci Panowie podali się do dymisji to pachnie jakąś wręcz dywersją wszystkie przetargi są tak pisane że jest oczywistym że żadne konsorcja nie weźmie udziału ze względu na pieniądze lub absurdalne wymogi A jeśli już ktoś jest zainteresowany to przetargi są anulowane myślę by przydało by się śledztwo w tej sprawie

 24. Zenek

  czy ktoś traktuje jeszcze IU poważnie? Te przetargi są warte mniej niż papier, na którym wydrukowano wymagania...

 25. KTO z pństwa spodziewałby się takiego zwrotu akcji? No, KTO?:)

  A to ci niespodzianka:)

Reklama