Reklama

Siły zbrojne

Aktualizacja śmigłowcowych przetargów. MON potwierdza

Fot. kmdr por. Czesław Cichy
Fot. kmdr por. Czesław Cichy

Resort obrony oficjalnie potwierdza informacje o trwającej redefinicji założeń postępowań na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

W związku z niedawnymi wypowiedziami wiceministra Skurkiewicza dotyczącymi planów pozyskania śmigłowców CSAR SOF i ZOP ze zdolnością CSAR skierowaliśmy pytania do resortu obrony. MON nie potwierdził planu podpisania umów na śmigłowce SOF w 2018 roku, choć pierwotnie deklarowano zakończenie postępowania w 2017 roku. Resort poinformował jednocześnie: „w Inspektoracie Uzbrojenia trwają prace nad aktualizacją dokumentów dotyczących zakupu śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej”.

Nieoficjalnie Defence24.pl dowiaduje się, że postępowanie SOF ma być najprawdopodobniej całkowicie anulowane. Minister Skurkiewicz w zasadzie nie odniósł się do zakupów śmigłowców dla Wojsk Specjalnych w trakcie posiedzenia w Sejmie. Natomiast zakup dla marynarki ma być kontynuowany z uwagi na bardzo pilną konieczność wymiany śmigłowców pokładowych.

Jak powiedział wiceszef MON: „Najpilniejsza sytuacja obecnie występuje w zakresie utrzymania sprawności śmigłowców SH-2G, które pomimo wykorzystania docelowej normy eksploatacji na poziomie 50 procent będą musiały zostać wycofane z powodu braku dalszego wsparcia tych śmigłowców przez producenta.”.

Śmigłowce SH-2G są używane przez Marynarkę Wojenną, na pokładach fregat typu Perry. Ich następcy mają zostać wyłonieni w postępowaniu na śmigłowce ZOP z możliwością prowadzenia misji ratowniczych. Deklaracje ministra Skurkiewicza, jak i informacje o prawdopodobnym anulowaniu postępowania na śmigłowce SOF świadczą o zmianach priorytetów i dalszych opóźnieniach w programach śmigłowcowych.

Początkowo zakładano, że łącznie w obu postępowaniach dla specjalsów i marynarki będzie zakupionych maksymalnie 16 śmigłowców, w tym osiem dla Wojsk Specjalnych i osiem dla MW, przy czym dopuszczano podział ostatniego tego zamówienia na dwie części (po cztery śmigłowce w każdej). Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz mówił jeszcze w lutym w Sejmie, że trwa analiza dotycząca rozłożenia możliwości dostaw maszyn dla specjalsów na dwie części.

Z kolei w ubiegły czwartek wiceminister stwierdził, że na realizację wszystkich zadań związanych z zakupem śmigłowców MON planuje przeznaczyć do 2022 4,7 mld zł. Oprócz zakupu nowych maszyn ta kwota obejmuje również remonty Mi-17, Mi-8 i W-3 Sokół, wszystkich SW-4 Puszczyk, a także Mi-2. Wiceminister oficjalnie potwierdził też, że realizacja programu śmigłowca szturmowego Kruk opóźniła się poza rok 2022, planowana jest też ograniczona modernizacja Mi-24.

Jeszcze w listopadzie ub. r. ówczesny wiceszef MON Michał Dworczyk mówił, że na śmigłowce do 2022 roku zaplanowano „blisko 7 mld zł”. Obecnie resort zamierza przeznaczyć znacznie mniej pieniędzy na nowe maszyny, a oprócz tego w szerokim zakresie będą realizowane remonty i wsparcie istniejących śmigłowców. To oznacza, że zakupy nowych śmigłowców będą musiały być dalej ograniczane, przynajmniej w najbliższych latach. Na dziś nie wiadomo ani kiedy zostaną podjęte decyzje, ani kiedy te postępowania będą sfinalizowane.

Wiceminister obrony zapowiedział też, że dalsze decyzje dotyczące pozyskania śmigłowców po 2022 roku będą mogły zostać wypracowane w ramach prac nad programem rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026. - „Dalsze decyzje dotyczące pozyskania kolejnych śmigłowców różnych typów w okresie po roku 2022 zostaną wypracowane w ramach prac nad programem rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017–2026. Przewidywany termin zakończenia prac uzależniony jest od przyjęcia przez Radę Ministrów szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej na lata 2017–2026.” - stwierdził.

Dostawy nowych śmigłowców odsuwają się – w większości – na okres po 2022 roku, a sama realizacja procedur zależna jest od wypracowania dokumentów, które muszą dopiero zostać przyjęte. Obok wymienionych programów, w planach jest przecież np. także zakup lekkiego śmigłowca Perkoz, następcy Mi-2. Jest jednak niemal pewne, że w najbliższych latach Wojsko Polskie będzie musiało bazować w zdecydowanej większości na istniejącej flocie śmigłowców.

Reklama

Komentarze (63)

 1. ito

  Nieoceniony wkład Antoniego w modernizację polskiej armii. Jeszcze trochę, a piloci będą biegać i warczeć. Tylko ci z marynarki będą mieli PRZECHLAPANE.

 2. Polak Patriota

  Wielka Ściema Macierewicza. Do 2016 roku miały przylecieć pierwsze 2 śmigłowce, tak mówił Macierewicz po tym jak odstąpił od rozmów z Francuzami. Do dzisiaj nie doleciały. Zamiast tego, wielkie cięcie programów modernizacyjnych. No ale jak się chce wysłać na emeryturę kolejne kilkaset tysięcy Polaków, to trzeba poszukać kasy na ich emerytury, co nie? ZUS się nie finansuje. Na 38 mln Polaków czynne zawodowe jest już poniżej 16 milionów. Płyniemy jak Titanic prosto na górę lodową.

  1. Werble

   Ale orkiestra (propaganda) jest z pierwszej ligi.

  2. Jsr

   O przepraszam kolege .smiglowce sa i to bardzo nowoczesne bo niewidzialne

 3. fred

  Jedyny ratunek to armia UE. Sami nic nie potrafimy. Patrzcie na autostrady. Nie było przyszła UE i dała pieniądze pod warunkiem wybudowania. Gdyby nie to to autostrad byśmy nie mieli. Byłyby plany, dialogi, redefinicje i obietnice.

 4. jurgen

  ważniejszy Homar niż śmigłowce

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   taka Indonezja - 12 C-cali, \"Homar\"Astros z Brazylii od 2014, dzisiaj ceremonialnie odbiera TRZY Apacze...do ...\" Indonesia’s maritime borders with Brunei, Malaysia, and Vietnam at the southern tip of the South China Sea...

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   poprawka Indonezja ma...6 C-cali. A te Apacze to realnie nad morze....South ale nie Baltic...

 5. Polak

  To co? Pieniążki (13mld. na śmigłowce Caracal) się rozeszły?

  1. dropik

   rozeszły się i nadal się rozchodzą ;)

  2. Vincold

   A były?

 6. Olgierd

  Albo PiS postanowił rozbroić polską armię, albo hasło \"wystarczy nie kraść\" jest tylko i wyłącznie propagandą. Budżet świeci pustkami. Pytanie co się stało z kasą, która miliardami wpływała do budżetu. Wg Morawieckiego.

  1. dropik

   z kasą niestety jest tak że PiS co 2 lata musi rozdać kilka/kilkadziesiąt miliardów przed wyborami.

  2. Box

   Nawet gdyby ta kasa była wyrzucana w błoto ale dzięki temu poprzednicy którzy demolowali wszystko co się dało i przez których straciliśmy 500mld i gdyby nie to, że stracili władze to do dziś było by jeszcze ze 200 kolejnych, biorąc pod uwagę jaka była tendencja, nie mówiąc już o sprawach nieprzeliczalnych na pieniądze, to i tak było by na plusie, ale te pieniądze idą w większości na demografie i wspieranie przedsiębiorczości czyli na dwie rzeczy które obok armii są priorytetem dla naszego istnienia. Czyli można powiedzieć, że jeśli chodzi o tą kwestię to minusów specjalnie nie ma, bo są to środki wydawane optymalnie

  3. dropik

   co tam 500mld zł to były 2 bln $ albo i więcej . pozostając na poziomie twojej logiki to własnie przez te ostanie 3 lata stracilismy 120 mld zł

 7. mafs

  Kupowanie śmigłowców po fregaty Perry zakrawa na sabotaż

  1. dropik

   nie do końca wynika to z tego tekstu. Skoro mają być to jednocześnie ZOP i SAR to w żaden sposób nie mogą to być tak małe śmigłowce jak mogą stacjonować na OcHłaPach - ta nasze nie przyjmą nawet BH. Wygląda więc na to, że fregaty do kresu swych dni pozostaną bez śmigłowców które wszak stare już są i wielka to strata nie jest. Ogólnie te okręty , to była wieloletnia atrapa, utrzymywanie miejsc pracy dla marynarzy . Podobnie jak w przypadku SU22 i w sumie też Migów 29. Oczywiście są pewne niuanse, które można rozważać.

  2. jurgen

   więc czyżby myk polegał na Adelajdach i ich SH-60 ? a potem ... skoro mamy SH-60 , to może w prezencie jakieś używane BH, a potem ... itd. myslę jednak , że 2 Kamany jeszcze polatają jak się skanibalizuje dwa pozostałe ... a dodatkowo podobno General Dynamics Canada robi serwis Kamanów dla Peru. Producent już tego nie robi, ale przekazał im prawa do serwisu.

  3. dropik

   bh nie wejdą na nasze OHP. Te kamany jak i oHpy sa już bardzo przestarzałe więc staraty nie będzie

 8. Olaf

  Nie będzie żadnych heli! Po pierwsze, nie ma na to budżetu, a po drugie nikt z obecnej władzy nie odważy sie zrobić zakupów na warunkach gorszych niż caracale, bo za to jest prokurator.

 9. Troll i to wredny

  Wpiszcie sobie w Google - KKR prognoza kryzysu. Może kierownictwo MON już czytało ?! Do tego dochodzi ZUS - za rok o tej porze będą robić za zwierzątko (Pan da, Pan da....) stojąc z kapeluszem pod gabinetem premiera... Mamy miliony ludzi, którzy chcą kasy na swoje emerytury, renty, zasiłki...podobno to może być w kumulacji nawet 400 mld zł/rok (czyli niecałe dwa budżety) i armię tych, którzy pracowali na nieuzusowionych śmieciówkach przez całe dekady, a teraz wystawią rachunek... Rząd powolutku zaczyna liczyć , nie na Unię i koniunkturę, która się kończy, ale na siebie...a to może boleć. Tyle, że ja się nie znam...

 10. nielot bojowy

  Panie ministrze , tnie pan pozycje z PMT jak leci , pozostaje tylko jedno racjonalne pytanie na które powinien pan mieć odwagę odpowiedzieć a mianowicie czy za pańskiej kadencji na chleb dla wojska starczy czy należy już ICH rozpuszczać do domu bo KASA jest pusta ? .

  1. ewp

   Zadałeś złe pytanie. Poprawne pytanie: Ile pieniędzy przeznaczonych na modernizację armii wróci do budżetu. Za Macierewicza prawie wszystkie pieniądze były wydawane, zobaczymy jak będzie teraz.

  2. as

   Wydawane pieniądze były wszystkie, szkoda tylko, że nie na modernizacje.

 11. as

  Powinni wznowić produkcję MI-2 , to nam wystarczy...………..

 12. Oni

  Co za dranie tak to ujmę co chwila zmieniają koncepcje oznacza to brak jakiejkolwiek koncepcji nie ma żadnego planu rozwoju w tym kierunku. Co tydzień coś innego mówią i tak już od 3 lat jak nie więcej a marynarka dogorywa. Zobaczcie te jednostki z PRL. Orka skasowana łodzi podwodnych nie będzie jeśli chodzi o helikoptery szkoda słów Każdy rozsądnie myślący wie że remonty zawsze są droższe niżeli zakup nowego sprzętu, ujmę to tak masakra nie widzę przyszłości dla Polskiej Armii na obecną chwilę A tak przy okazji same Patrioty nas nie obronią nawet obecna propaganda tego nie zmieni

 13. Kajak

  Siemoniak po ciezkich pracach zdefiniowal potrzeby armii. Potem przyszedł Macierewicz i przed definiował jeszcze raz Teraz przyszedł nowy minister i po raz kolejny dochodzi do zmiany planów. Ale samoloty VIP zostały kupione bardzo szybko. Szkoda słów

  1. Pablo75

   A gdzie jest te 130 miliardów na modernizację.program Wisła pochłonął ok.30 a reszta. Może ktoś z ministerstwa MON wpomni gdzie się one podziały

  2. zolka

   !30 mld było grubo przeszacowane przez MON-za czasów PO-PSL . Nowy skład MON-u ocenił go na 111 mld, a potem ,że wydanych zostanie ok 75mld.

 14. Ramon

  Nie mam złudzeń co do obecnie rządzących. Jedyne co ich interesuje to napychanie swoich kieszeni lewymi premiami. Chodzi o to aby się nażreć. A po nich choćby potop. Co zresztą nastąpi, bo obniżenie wieku emerytalnego rozwali nasz budżet. Obecnie rządzący będą wówczas ustawieni. I będą się śmiać z frajerów, którzy uwierzyli w ich bajeczkę o tzw. dobrej zmianie.

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   poDateczek VAT od kontraktu na 13 mld pln - w Francji 19 szybciutko robione heli zawoalowane jako \"szkolenia\" = jaki to % z 50? Ja nie wiem jaka stawka VAT 7? 22%?? Wiesz? czy tylko o wieku emerytalnym, rozwalaniu itp

  2. ewp

   Jeżeli ktoś pracuje to należy mu się godziwe wynagrodzenie, jeżeli ktoś pracuje dobrze to należy mu się premia. Rozumiem, że gdy pracodawca proponuje ci premię to zdecydowanie odmawiasz ? 500+ miało rozwalić budżet... Co to znaczy lewe premie, że nielegalne to zgłoś to do prokuratury jak masz taką wiedzę.

  3. Ramon

   A podateczek od programu Wisła to ile będzie? A z pieniędzmi płaconymi przez PGZ amerykańskiej firmie w ramach lobbingu (na rzecz Polski czy USA?) to ile wyjdzie?

 15. Zenek

  Kasa idzie na kupowanie elektoratu, a nie na armię. Zbyt mała grupa wyborców, a kto miał być kupiony w tych strukturach, jest już kupiony. Oczywiście towarzyszy temu standardowa zasłona dymna o zwiększaniu % budżetu, o negocjacjach, dialogach itd. Ci co mają to łyknąć, łykną. I o to chodzi. Tak się robi politykę.

 16. jhs

  Wstyd i Hańba! Lata 30ste się powtarzaja; Polscy decydenci myśla że maja kupę czasu i moga przeciagać i odraczać modernizację wojska Polskiego, bo myśla że NATO nas obroni. Smoleńska tragedia z 2010 roku jest dowodem że nie można na nikogo liczyć. Dzisiaj jest wiadomo że nasz samolot rzadowy rozbił się na skutek wybuchu podłożonych materiałów wybuchowych. Czyli atak na państwo członkowe NATO, a Nordstream 2 jest dalej budowany przez naszych NATOwskich \"sojuszników\"! Czy naprawdę możemy liczyć na ten sojusz? Jeżeli tak to na kogo w tym sojuszu? I na jaka specificzna pomoc, na jakich specificznych warunkach?!

  1. Victor

   Na pewno nie na Węgry. One bowiem od początku popierają NS2. Są przeciwko sankcjom na Rosję i regularnie goszczą Putina. Podpisali akces do Tureckiego Potoku. Tak więc masz rację. Nie możemy liczyć na niektórych sojuszników z NATO.

  2. matbosman

   \"Dzisiaj jest wiadomo że nasz samolot rzadowy rozbił się na skutek wybuchu podłożonych materiałów wybuchowych\" Możesz mi powiedzieć skąd coś takiego wiadomo? Bo raport KBWL o niczym takim nie wspomina, a to jest portal branżowy dotyczący obronności a nie opowieści s-f

 17. jurgen

  jeśli miałbym wybrać kolejność wydawania pieniędzy, to najpierw Wisła, Narew, Homar, więcej Krabów, czołgi, granatniki / ppk, Borsuk, Orka i dopiero potem śmigłowce

  1. K.

   Starczy na Wisłę i może Homara . Dlaczego mamy wybierać ? Pieniędzy miało wystarczyć na wszystko , wystarczyło tylko nie kraść ...

  2. Muniek

   a ja bym widział troche też nowoczesnej elektroniki: EW (atak, obrona mobilne i lotnicze platofrmy), ISR (UAV, ORO, dostep do zobrazowania satelitarnego, radary pola walki, platformy dozorowania), ciche PET/PCL, rozbudowane zdolności cyber security/attack, kompleksowy Common Op. Picture na wielu poziomach szczebla dowodzenia. Zelazo jest dobre, bez wątpienia, ale obecnie nastolatki z laptopem w ręku potrafią wiecej szkody zrobić niż twardy atak bronia konwencjonalna.

  3. matbosman

   przypuszczam że gdybyś tak pechowo znalazł się w kapoku dryfując w Bałtyku, to by ci się ta kolejność odwróciła...

 18. Autor

  Najpierw kupmy zastępstwo dla SH-2 a potem zezłomujmy OHP

  1. dropik

   nie nikt nie będzie dla ohp kupować nowych smigłowców. może jakieś używki ale też nie bardzo jest co bo BH ponoć za wielkie na naszą wersje ohp

  2. 13579-24680

   To nie do końca jest prawdą, bo o ile sam śmigłowiec się mieścił, to problem był z bezpieczeństwem użytkowania. Dlatego też przeprojektowano rufę, i powiększono lądowisko w późniejszych OHP.

 19. Box

  Polska jak najbardziej powinna rozpocząć samodzielna produkcję śmigłowców transportowych zamiast kupowania ich w zagranicznych zakładach, ale nie potrzebujemy wspólnej produkcji z Ukraina. Polska jest w stanie sama produkować śmigłowce transportowe. Uzależnianie ich produkcji od Ukrainy jest zbędne i ze względu na sytuację tego kraju oraz ewentualne dziwne zachowania ich władz, ryzykowne (niezależnie od tego że wolna od rosyjskich wpływów Ukraina jest nasza racją stanu). Przede wszystkim należy spróbować odkupić swidnik, a jeśli włosi nie chcieli by go nam odsprzedać po normalnej cenie, stworzyć od podstaw nowy zakład (jednak w sytuacji jasnej zapowiedzi ze jeśli nam go nie sprzedadzą, to i tak stworzymy nową fabrykę i rozpoczniemy samodzielną produkcję, nie powinno być z tym problemu, bo w sytuacji masowej produkcji śmigłowców przez Polskę we własnej fabryce, obecność Włochów w Polsce traci sens, wiec w ich interesie było by jak najmniej bolesne wycofanie z Polski kapitału). Polska potrzebuje w najbliższych 30 latach około 300 śmigłowców, wliczając w to helikoptery dla służb takich jak straż pożarna, policja czy pogotowie, których zakup z półki będzie kosztował przynajmniej 100mld zł, a do tego mamy też rynek prywatny. Nalezy opracowac trzy rodzaje śmigłowców: mały dla służb i na rynek prywatny, średni zamiast blackhawka i duży zamiast mi17. Śmigłowce transportowe są jak najbardziej w naszym zasiegu, a jeśli sami nie będziemy w stanie ich zaprojektować, to zatrudnić zagranicznych inżynierów albo kupić potrzebne licencje w tym np na silniki właśnie od Ukrainy (ale nie żadna współpraca na zasadzie kooperacji tylko odkupienie licencji). Przy takiej ilości maszyn wszystkie te inwestycje się zwrócą, a licząc miejsca pracy oraz ewentualne rynki sąsiednich krajow może nawet pozwolą być na plusie. Ale to trzeba robić szybko do póki obecne nasze śmigłowce mają jeszcze parę lat resursow. Oczywiście oddzielna kwestia są śmigłowce bojowe i tutaj raczej sami nie jesteśmy na chwile obecna w stanie ich wyprodukować, ale to nie przeszkadza w podjęciu takich działań w przypadku śmigłowców transportowych. Pora na odważne decyzję i działanie. Polskę jak najbardziej stać na samodzielną produkcję śmigłowców transportowych. Let\'s go!

  1. kubuskow

   Czy mógłby Pan rozwinąć myśl, że Polska powinna produkować? Czy chodzi Panu o produkcję w spółkach skarbu państwa, zarządzanych przez politycznie namaszczonych ludzi (tak jak podwozia do Kraba lub okręty marynarki Ślązak)?

  2. Muniek

   Leonardo ma sie w Polsce bardzo dobrze, nie jestem pewien czy w ogole rozwazaliby sprzedaż, gdzie w PL maja dobra i stosunkowo tania siłę, częste kontrakty jako grupa itp....

  3. Pim

   Proszę mi powiedzieć ile Pana zdaniem trzeba wyprodukować i sprzedać śmigłowców, by cały program rozumiany jako zaprojektowanie, odtworzenie i zbudowanie nowej bazy produkcyjnej przyniósł jakiś zysk? Ile Pana zdaniem trwa zaprojektowanie Polskiego Śmigłowca, napędzanego Polskimi Silnikami? Kto ma go zaprojektować? (Argumentacji, że \"mamy inżynierów\" nie przyjmuję). W wyniku rozmaitych przyczyn została przerwana ciągłość prac projektowych. Konstrukcje militarne, lotnicze i wiele sektorów przemysłu taką ciągłość lubi. Dlatego Niemcy od początku XXw projektują i budują okręty podwodne i generalnie im to dobrze wychodzi. Miedzy innymi dlatego, że są kolejne generacje ludzi którzy to robią. Jakie są problemy kiedy taki \"ciąg technologiczny\" zostanie przerwany to widać po problemach z np. amerykańskim programem kosmicznym i lotami załogowymi. Była Apollo/przerwa/promy kosmiczne/przerwa/Orion, Space X itp.... Więc kto to ma zrobić nawet przy założeniu, że mamy nieograniczone środki. A to już jest i tak abstrakcją. Moim zdaniem efekt takiego programu będzie taki sam jak Iryda. Wydane pieniądze, czas i efekt żaden. Ponieważ jako społeczeństwo nie posiadamy drygu organizacyjnego do przeprowadzenia od podstaw wielowątkowego programu badawczo-produkcyjnego. Bo albo nie będzie pieniędzy w odpowiedniej ilości, albo nie będzie decyzyjności, a jak decyzyjność będzie to będą się zmieniały priorytety przez kolejne zmiany założeń itp...itd.

 20. łun

  ...a kto by chciał jakieś tam 50 nowiuśkich Caracali, robotę dla WZL-li i pewne zdolności MW, WLąd i SP/WS na blisko 20-30 lat.. ??? .. od 2017 roku..??? ... słabizna ...

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   ale Meksyk...NIE chce kolejnego 13-go nowiutkiego wojownika - mimo tego jak im spruli C-cala mafiosi w akcji przeciw kartelom. CHCE...\"eight Lockheed Martin MH-60R multirole maritime helicopters to Mexico for USD1.2 billion...Meksyk. z takimi . postami

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   PO montowaniu w remontowni WZL-1 i pewne ...\"Poland’s air force will equip its prospective 21 Airbus Helicopters H225M rotorcraft with Rafael Spike-ER missiles according to Israeli sources.\"...?? o patrz kolejny klient na ...12 nowiutkie C-cale to PEWNIE wybiera nosiciele Hellfire - Indonezja. Ah to AH-64

 21. arek

  A jaki jest status programu NAREW? Cisza o nim jak nie wiem co

 22. Mirek

  W skrócie ukochane przez pis Blackhawki bez ofsetu

 23. Minio

  Pieniędzy nie ma bo poszły na 500+. Policzcie ile modernizacji można byłoby poprowadzić za jeden rok

  1. Box

   Pieniędzy nie ma bo przez poprzednia ekipę straciliśmy do dzisiaj 500 mld. Wiec jak chcesz liczy ile można było czegoś kupić to zacznij od tego , a bez takich programow jak 500+ i zwiększenia demografi można od razu dać sobie spokój z armia bo szkoda zachodu i conajwyzej zastanowić się kto ostatni zgasi światło, ale faktem jest, że należy większych finansowanie armii nawet za cenę zwiększenia deficytu. Priorytety powinny wyglądać następująco: 1)demografia 2)armia 3)gospodarka (rozumiana tez jako zamożność obywateli) i po przerwie 4) nowoczesne technologie i nauka 5)oddluzenie...

  2. kubuskow

   Jak Pan chce rozwijać gospodarkę bez rozwijania nowoczesnych technologii? Czy uważa Pan, że brakuje w Polsce państwowych stoczni i państwowych hut?

  3. Autor

   Poprzednia ekipa tak szastała kasą, że obecna może nià teraz sypać na 500+, wyprawki po 300, grające ławki i masę innych \"wypłat\"

 24. ppp

  i pomyśleć, że Wojsko mogło latać Caracalami za 13 mld. Teraz dostaną może kiedyś za podobna kwotę może z 10 śmigłowców.

  1. Jan

   Ciekawe jak byś tego caracala na OHPy wcisnął...

  2. MayeuszS

   Dwa OHP mamy .. Może jeden Caracal na dwa okręty? OHP będą pływać burta w burtę, albo pół Caracala na jednym a pół na drugim OHP :)

  3. kubuskow

   Ciekawe jak na heli do OHPa wciśniesz ZOP i SAR?

 25. Grzyb

  MON powinien otwarcie przyznać, że nie ma pieniedzy na helikoptery i łodzie podwodne. Lepiej powiedzieć najgorszą prawdę prosto w oczy niż robić z siebie idiotów. W ten sposób w oczach podatników tracą wiarygodność.

  1. cynik

   Stracić można wyłącznie coś co się posiada...

Reklama