Reklama

Siły zbrojne

Zamach w Afganistanie. Zginęło trzech żołnierzy NATO

Fot U.S. Army
Fot U.S. Army

Zamachowiec samobójca zabił w niedzielę trzech żołnierzy NATO, którzy znajdowali się na pieszym patrolu na wschodzie Afganistanu. Trzech innych żołnierzy - Amerykanin i dwaj Afgańczycy - zostali ranni - poinformowały władze misji.

Do zamachu na uczestników misji "Zdecydowane Wsparcie" doszło w rejonie Charikaru, stolicy prowincji Parwan - poinformowała rzeczniczka gubernatora prowincji Wahida Szahkar.

Czeskie siły zbrojne poinformowały, że trzej zabici żołnierze to żołnierze z Czech. Atak na nich miał miejsce około 4 rano w pobliżu bazy wojskowej Bagram w prowincji Parwan.

Czeskie władze niedawno zaaprobowały plan rozmieszczenia w Afganistanie do 2020 roku łącznie 390 żołnierzy w ramach prowadzonej przez NATO misji "Zdecydowane Wsparcie"; obecnie przebywa w w tym kraju 230 żołnierzy z Czech.

NATO formalnie zakonczyło swoją misję bojową w Afganistanie w 2014 roku, lecz około 16 tys. żołnierzy amerykańskich i krajów NATO wspiera i szkoli afgańskie oddziały oraz przeprowadza misje zapobiegające atakom.

Za zamach odpowiedzialność wzięli talibowie, którzy opanowali wiele powiatów w całym kraju. Niemal codziennie przeprowadzają ataki, głównie na siły bezpieczeństwa i przedstawicieli władz.

Pod koniec czerwca prezydent Aszraf Ghani ogłosił koniec zawieszenia broni z talibami i rozkazał wszczęcie przeciwko nim operacji militarnych w całym kraju.

Talibowie walczą z międzynarodowymi siłami pod dowództwem NATO w Afganistanie oraz chcą obalić wspierany przez Zachód rząd w Kabulu, by przejąć władzę i wprowadzić w kraju prawo szariatu. Przeciw rządowi w Kabulu w Afganistanie walczą także: lokalna filia Państwa Islamskiego (IS) i powiązana z talibami siatka Hakkaniego. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Mirkuw 1104

    talibowie śmierci się nie boją jak widać

  2. Bogdan Weteran

    Cześć ich pamięci! To oznacza, że metody militarne w Afganistanie wciąż nie zdają egzaminu. Szkoda wysiłku żołnierzy bo wsparcie społeczne w krajach NATO praktycznie nie istnieje. A misja Resolute Support nie powinna być tłumaczona jako Zdecydowane Wsparcie, a raczej jako Rozsądne Wsparcie. To bardziej adekwatne tłumaczenie.

  3. Nesher

    Tych 3 poległych żołnierzy było członkami czeskiej armii, kompanii wartowniczej w Bagram. Osobisty pochodzi z 42. batalionu św. Wacława z Taboru. RIP

Reklama