Siły zbrojne

Wyspa Węży padła. Ukraina ma swoich bohaterów i własne Westerplatte

Wyspa Węży – zdjęcie z sierpnia 2021 roku
Wyspa Węży – zdjęcie z sierpnia 2021 roku
Autor. President.gov.ua/Wikipedia

Wyspy Węży, na której prawdopodobnie zginęło 13 broniących się tam ukraińskich pograniczników, może stać się dla Ukrainy tym, czym dla Polski i świata stało się Westerplatte. Rosjanie popełnili w ten sposób wielki błąd – dali Ukraińcom nowych bohaterów.

Wieczorem 24 lutego br. rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej udało się zdobyć Wyspę Węży na Morzu Czarnym, której broniło kilkunastu ukraińskich pograniczników. Według oficjalnych informacji przekazanych przez doradcę ministra spraw wewnętrznych Antona Geraszczenko, obrońcy odmówili poddania się (używając określenia „p... się") i rosyjski okręt ostrzelał rakietami i artylerią skalistą wysepkę, na której nie było tak naprawdę gdzie się ukryć. Według komunikatu przekazanego na Facebooku i w ukraińskiej telewizji w ataku miało zginąć 13 ukraińskich pograniczników wraz ze swoim dowódcą.

YouTube cover video

W ten sposób niewielka, skalista wysepka o powierzchni zaledwie 0,17 km, która ma długość 662 m i szerokość 560 m, leżąca zaledwie 40 km na wschód od miejsca na wybrzeżu, gdzie Ukraina graniczy z Rumunią, stała się symbolem oporu przed rosyjskim agresorem. Ukraińcy już teraz w mediach okrzyknęli swoich żołnierzy bohaterami, stawiając ich jako przykład męstwa w obliczu atakującego przeciwnika.

Autor. Wikipedia

Dla Rosjan jest to jednak skrawek lądu bardzo ważny, ponieważ daje możliwość kontrolowania ruchu jednostek pływających płynących do i z Ukrainy. Dodatkowo wyspa ta znajduje się bardzo blisko rumuńskich portów, a więc w jakiś sposób Rosjanie będą mogli wpływać na to, co się dzieje w jednym z dwóch państw NATO – i to dosłownie.

Trzeba bowiem pamiętać, że Wyspa Węży była przedmiotem sporu terytorialnego między Rumunią a Ukrainą. Rumunia złożyła 16 września 2004 r. pozew przeciwko Ukrainie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Ostatecznie 3 lutego 2009 r. sąd ogłosił decyzję ustanawiającą granice morskie między Rumunią i Ukrainą oraz określającą rozmiar wyłącznych stref ekonomicznych tych państw. Obie strony uznały wyrok, co nie oznacza, że obecnie będzie go uznawała również Federacja Rosyjska.

Rosjanie działając z pozycji siły mogą teraz próbować powiększyć swój stan posiadania i zrobią to w taki sposób, w jaki wykorzystali wcześniej ukraiński Krym. Wyspa Węży będzie również bardzo trudna do odzyskania. Ukraińcy mają bowiem zbyt małą flotę by ją zdobyć, jak również by zablokować do niej dostęp z dostawami (potrzebnych chociażby z powodu braku własnego źródła słodkiej wody, którą trzeba dowozić).

Nie wiadomo też na razie, co się stało z pozostałymi osobami przebywającymi na wyspie , wśród których byli naukowcy oraz technicy latarni morskiej.

Komentarze (36)

 1. Gimnazjum01@

  Jestem Kaszubą a jednocześnie Polakiem tak jak można być Góralem Polakiem. A Ukraińcy to Rosjanie ? A Amerykanie to pewnie Anglicy.

  1. Švejk

   A ja jestem Mazurem, sąsiad Dolnoślązakiem, mój szef jest Podlasiakiem. Wszyscy razem z Kaszubami, Góralami i Ślązakami jesteśmy Polakami. Katalończycy są Hiszpanami, Lombardczycy są Włochami, wobec tego Rusini i Białorusini są ... Nagrody z odgadnięcie tej zagadki nie przewidziano, bo za łatwa.

  2. Valdore

   Svejk, Białorusini to Białorusini, Ukraińcy to Ukraińcy wiec daruj sobie żałosne brednie Putina.

  3. Falcon

   Człowieku poducz się historii, potem komentuj. Rosja z Ukrainą nie ma w zasadzie wspólnej historii. Ruś Kijowska to nie to samo co jakieś zapyziałe księstwo moskiewskie, którego krwawy satrapa uważający się za namaszczonego przez Boga wymyślił sobie, że jest następcą Cezarów czy bizantyjskich Autokrator Basileus - znany psychopata i rzeźnik Iwan Groźny. Ludność dzisiejszej Ukrainy czy Białorusi ma więcej wspólnej historii z I Rzeczpospolitą, niż z zamordystyczną Rosją.

 2. fifi

  "Mamy silne przekonanie, że wszyscy obrońcy Wyspy Węży mogą żyć" - poinformowała ukraińska Straż Graniczna"Taki ładny, duzy takst.Termopile,Westerplatte.

  1. Valdore

   Fifik, a teraz sobei przeczytaj na czym bazuje to przekonanie i jakos nei ma tam nigdzie informacji o rosyjskich bredniach o 82 straznikach. Ale pobredź dalej.

  2. fifi

   Przekonanie bazuje na oświadczeniu Ukraińców.

 3. Gulden

  No,coś pięknego.Według opinii rosjan,na tej Wyspie Węzy nie było bohaterskiej obrony tego outposta,ba,mało tego, nie było ostrzału z okrętu.A ni mniej ni więcej,załoga tam stacjonująca się poddała.Ba,nie było ich 13 jak to podawali w mediach.Tylko 82,są niby cali,zdrowi,i zostali przetransportowani via Sewastopol do Odessy.Jeśli to prawda,to nie ma się chyba co dziwić,że trzeba było zablokować kanały TV,z rosji,bo to się nie zgadza z przekazem jedynie słusznych,prawdomównych mediów....Taaak,to jednak chyba prawdziwe stwierdzenie,,,,pierwszą ofiarą wojny jest prawda.

  1. Valdore

   Gulden tylko ruskie s...o może tak kłamać, nawet na nagranaich było widać że sa ostrzeliwani, ale tacy jak ty zawsze bedą wybielać Rosję.

  2. Gulden

   -valdore-Apeluję po raz KOLEJNY,człowieczku.ODVALDERYZUJ się w końcu.Solennie obiecałeś,że to zrobisz,prawda?Chcesz bym uznał cię za człowieka niesłownego,niehonorowego?Wierz mi,Twój bełkot,którym się dzielisz wszędzie na tym forum, irytując swą indolencją umysłową użytkowników forum,jest zaiste kuriozalnie żałosny.Na dobrą sprawę,bardziej mnie interesuje lista kontuzjowanych zawodników w trzeciej lidze krykieta w Indiach,podokręgu Kalkuta..niżli to,co z uporem maniaka chcesz przekazać.Więc z łaski swojej,usiądż w końcu na sanki,i zjeżdzaj,gdzie tam ci wygodnie.Broń Boże nie odpisuj,bo nie mam nic innego do roboty,by nie dość,czytać,co tam niby wypocisz,lecz jeszcze męczyć się odpowiedzą.Bye,mam nadzieję,że na stałe.

  3. Valdore

   Gulden akurat twoje zdanei obchodzi mnie tyle co zeszłoroczny snieg ale jak widac prawda otwoich kłamstwach poteznie zabolała Ale co się dziwić, jakbys był normalny nie trzeba by bez przerwy twoich bredni obalać. Choc i tak to prózna nadzieja i tak twój zniszczony rusofilia mózg tego nei pojmie.

 4. ito

  Rosjanie podają, że obsada wyspy poddała się w komplecie- 82 ludzi. "Nie zgłaszali zapotrzebowania na pomoc medyczną". Ponieważ rzecz jest łatwa do sprawdzenia (jeśli żyją to będą musieli w którymś momencie ich pokazać) to raczej nie kłamią. Pogranicznicy zapewne nie mieli niczego poza bronią osobistą. Niechby nawet jakieś granatniki- walka na takiej patelni nawet z byle patrolowcem nie byłaby bohaterska tylko głupia.

  1. Valdore

   Ito, daruj sobie te kłamstwa .

  2. fifi

   Davien.Oblężona ,niezłomna twierdza :).

 5. Chyżwar

  Coby było ciekawiej. Wyspa obecnie jest pod ukraińską kontrolą. To już zdecydowanie nie tak jak było na Krymie, gdzie ukraińskie okręty poddawały się pontonom z silnikiem. "Parszywa Trzynasta" na tej wysepce napluła ruskim w pysk. Na ruskim krążowniku powinni byli wiedzieć, że liczba 13 jest wyjątkowo pechowa dla marynarzy. Szczególnie ruskich, którzy i bez trzynastki zawsze mieli pecha,

  1. fifi

   A co z medalami?

 6. yaro

  Ponad 80 ukraińskich strażników granicznych z wyspy Węży, którzy się poddali, zostało przetransportowanych do Sewastopola – poinformował gen. mjr Michaił Jasnikow, zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej ds. logistyki. – Dzisiaj Grupa 82 żołnierzy z Wyspy Węży została przetransportowana do Sewastopola holownikiem ratowniczym Szachtara, złożyli broń i postanowili wrócić do swoich rodzin – powiedział Jasnikow podczas briefingu. Według niego marynarze Floty Czarnomorskiej szanowali decyzję ukraińskiej Straży Granicznej.

  1. Valdore

   Taak, znowu mamy zzałosną rosyjska propagandę w wykonaniu rustrolla yaro:)

 7. BOLO

  Dlaczego ludzie ktorzy maja inny oglad sytuacji sa nazywani ruskimi trolami ? Nie kazdy musi kochac ukraine ,pomimo iz wspoczuje cywilom .Zauwazcie ze dorasta juz grupa mlodych Ukraincow , ktorzy znaja jezyk polski i pod roznymi nikami pisza komentarzejako Polacy .

  1. DIM

   @Bolo. A znasz Polaków kochających rosyjską, zbrodniczą armię ? Bo ja nigdy i ani jednego. Stąd wiem od razu, że to trole i że nie ukraińskie.

  2. Bryxx

   Ale zdajesz sobie sprawę że można "nie kochać" i ruskich i ukraińców?

  3. Tani35

   Hi,hi ty znasz kogoś kto kocha Armię? Czy ty kochasz swojego premiera/prezydenta? Po co się wyglupiać? Jeśli ktoś interesuje się niemiecką taktyką wojskową to jest nazistą? A jesli ruska to komunista? Ja was goscie nie rozumiem co ma teciak do kibli w mieszkaniach a pkb do Su-57? Zawalacie forum militarystyczne tekstami dziecinnymi co jest lepsze serek Almette czy Mazurski? A ja wam pisze ,to co lubisz jest najlepsze..... . Ja wam caly czas piszę NIKT WAM NIE POMOŻE musicie pomoc sobie sami. A wtedy niebo wam pomoze tak jak teraz.

 8. Obserwator XYZ

  W dniu 26 lutego 2020 roku w serwisie internetowym TVP Info ukazał się artykuł: "Kijów: jest szansa, że bohaterowie ze Żmijowej Wyspy żyją"...

 9. Mama Leona

  Pierwszą ofiarą wojny jest prawdziwa informacja. Mało wiemy.

 10. yaro

  Zachodnie agencje podają już, że obrońcy żyją i są internowani na Krymie .. Poddali się Rosjanom bez walki.

 11. Kiefan19

  "ROSYJSKI OKRĘCIE PIERDOL SIĘ" NAJLEPSZY KOMENTARZ MOIM SKROMNY ZDANIEM. A Wy ruskie cepy wpierdalać to do siebie mało macie SWOJEGO KRAJU I zabierać ty h Swoich "biednych prześladowanych Rosjan HE He". Odpierdolić się od Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Kazachstanu.,

 12. Ech

  Agencja Tass podała z, koleii że się poddała cała załoga. Może i nie prawda. Za mało rzetelnych info

  1. Antex

   Poddała się ... ale ich rozstrzelali. Czysto po rusku.

  2. DIM

   Wszystko jest nagrane, szło w eter.

 13. Husarz

  Dziwię się, że Ukraina nie użyła bayraktorów vs rosyjskim okrętom wojennym. Jeden celny strzał w cytadelę np. tak wielkiego okrętu jak krążownik Moskwa i po okręcie. Jak w WW2 np trafienie HMS Hood przez pocisk Bismarcka..

  1. Valdore

   Husarz, a co ty chcesz małymi 22kg bombkami zrobic krążownikowi rakietowemu??

  2. Antex

   Dziwne że nie użyła podobno fantastycznych Neptunów ... dron by raczej do czegoś takiego jak krążownik rakietowy nie zdążył podlecieć.. Jednak pocisk z Bismarcka był szybszy od dronów. A wiesz dlaczego Anglikom udało się trafić Bismarcka torpedami lotniczymi? Bo dwupłatowe swordfishe były zbyt powolne dla przeliczników opl Bismarcka... i strzelali ze zbyt dużym wyprzedzeniem Ale to niestety już nie te czasy.

  3. DIM

   Wiesz, Yamato atakowało 1000 samolotów, nie kilka.

 14. Amator

  Nie obrażajcie bohaterskich obrońców Westerplatte! Oni bronili i zadawali straty, a gdy walka nie miała sensu to się poddali. Bronili ważnego obiektu i czekali na odsiecz. Na nie mającej żadnego znaczenia Wyspie Węży niczego nie broniono i nie mieli żadnych szans na zadanie nieprzyjacielowi strat.

  1. DIM

   @Amator. Jest Pan w wielki błędzie, ponieważ to właśnie owa Wężowa Wyspa uświadamia światu najlepiej, że kacapy to bezsensowni zbrodniarze i zawsze oszuści. Zabili ich i odpłynęli, wbrew temu, co sugeruje pan Dura.

 15. Gimnazjum01@

  Nie jestem w stanie zrozumieć, iż tylu "Polaków" wspiera ruskich bandytów. Wołyń był 80 la temu. Podobnie Katyń. A dziś nie tylko mamy bandycki atak na niepodległy kraj ale i imperialną politykę pogrobowców Stalina groźną dla Polski

  1. DIM

   @Gimnazjum01 Skoro trole bez problemu podpisują się moim nickiem, tak podpisują się i innymi. W ukraińskich mudurach jeździli wozami bojowymi po Kijowie, zabijając, a myślisz, że i tu nie wejdą ? Poznasz ich po treściach, nie po nickach. W każdym razie tamtych w Kijowie zastrzelono na miejscu.

 16. Waldemar Marszałek

  Szczerze to ja nie widzę innego wyjścia, niech kobiety i dzieci i prezydent Zełeński wyjdą z kwiatami witać rosyjskie wojska i patrzmy co się stanie, czy w tych ludziach coś nie drgnie, bo na mnie Putin się bardzo obraził.

 17. Buczacza

  Abstrachujac,że jestem pod wielkim wrażeniem. To czy komuś się to podoba czy nie. To dla Ukrainy. Dla tożsamości narodowej. Dla historii teraźniejszości i przyszłości zrobili wiele. I już są nieśmiertelni. Tydzień temu na tym forum część komentujących. Odmawiała Ukrainie i Ukraińcom wszystkiego. Zgodnie z sugestią moskwy. Dziś macie naród, tożsamość i bohaterów... To lepsze niż rosyjski sierżant który poddał siebie i swoich ludzi. I przesłuchiwany. Mówi, że nawet nie wiedział iż jedzie na wojnę... Niech nie wraca. Bo....

  1. fifi

   Nasz szeregowy,przesłuchiwany też mówił to co mówił.

  2. Valdore

   Fifik istotnie wasi ruscy jeńcy na Ukrainie mówia to co wiedzą, , co jak widać strasznie boli bandytów z Rosji.

  3. Švejk

   @ Buczacza - rusek wykazał się zdrowym rozsądkiem a nie bezsensowna brawurą jak wyspiarze. Brawura to nie odwaga. Szaleństwo to nie bohaterstwo,

 18. jebac_ruskich

  Im wiecej rosjan zginie tym lepiej

 19. Piotr Skarga

  A TVPIS właśnie podała, że to "Ukraińskie Westerplatte " zostało juz odbite. Pokazano wypowiedź ambasadora Ukrainy w Japonii. Ciekawe czy to prawda!

 20. DA(łn)VIEN

  Ani to poczta Gdańska ani Westerplatte. To ich wyspa węży. Dlaczego nie batoh? Dlaczego nie camerone,dlaczego nie alamo. Dlaczego nie Iwo jima? Nie widzę, tu żadnej analogii.

 21. Jow

  Zastanawiacie sie czy to odwaga - zginąć dla Ojczyzny. Ja też się od dwu dni zastanawiam, co bym zrobił a raczej co zrobię gdy znajdę się na miejscu (coraz bardziej wygląda to na nieuniknione). I obawiam sie, że zrobiłbym to samo, ale nie dlatego ze jestem odważny bo to nie prawda, tylko że jestem tchórzem i boję się życia pod panowaniem Władymira, tak więc chyba nie miałbym żadnego wyboru. Mamy z Rosją doświadczenia historyczne takie jakie mamy i nigdy nie moglismy liczyć na pobłażanie z ich strony.. Porównajcie losy jeńców w obozach niemieckich i rosyjskich. Jeżeli pozwolimy Rosjanom wejść do Polski, to po naszej cywiizacji pozostaną nawyżej grafiti na murach jak po Aztekach.

  1. Švejk

   To jesteś w mniejszości. 99 % wybierze zdroworozsądkowo poddanie się.

 22. Švejk

  Porównanie tej egzekucji do tygodniowej walki na Westerplatte jest uwłaczające pamięci polskich bohaterów..

 23. Z lewej strony

  Mogli się po prostu poddać, i tak byli tylko pogranicznikami. Wybrali poświęcenie, pokazali że nie uchylą karku i zasługują na najwyższy szacunek. Cześć i chwała bohaterom !

  1. tuningrepliki

   Z lewej strony 25 luty (12:54) Tak, mogli się po prostu poddać jak Anglicy na Malwinach po Argentyńskiej inwazji. Jak to się skończyło wiemy. A tu co dała ich śmierć, pytam co ???? ( a na pewno zginęli ? ) . przecież nawet poddając się po zakończeniu tej wojny i tak byliby bohaterami. Nie oni mieli walczyć z flotą.

  2. Z lewej strony

   Masz rację. Mogli żyć (o ile faktycznie wszyscy zginęli) ale podjęli taką a nie inną decyzję. Nikt by nie miał do nich pretensji o poddanie. Mimo wszystko nie chcieli się ugiąć. No cóż, za samo to należy się szacunek. Szkoda ich żyć i tragedii ich rodzin.

 24. Buczacza

  Jeszcze w tamtym tygodniu. Podciepy putina na tym forum. Przekonywały, że Ukraińcy nie będą nawet strzelać do rosjan. Maksimum to 2 dni... A tymczasem.... A to co stało się na wyspie Węży. Już przeszło do historii... Chwała bohaterom...

  1. Chyżwar

   Tacy ludzie stanowią symbol, który robi dla Ukrainy znaczący więcej od stada polityków.

  2. były porucznik zmechu

   Buczacza, a może to tylko wraca karma za Wołyń? Z mojego punktu /a trudno mnie zakwalifikować do "podciep Putlera"/, to obie strony gadają tym samym językiem i obie mają polską krew za paznokciami. Jedynie rozsądek wskazuje, że słabszy jest lepszym sojusznikiem, bo sam takiego potrzebuje. Co do "Gerojom Słava" - pierwszy raz usłyszałem to od pijanych potomków rezunów, w barze w Ustrzykach Górnych.

  3. fifi

   A ja "Gerojom Słava" słyszałam dawno temu, w Mrzeżynie. Cóż...

 25. fifi

  Zabili choć jednego wroga?Ukrainskie Westerplatte Cóż za agzaltacja,cóż za porównanie

  1. Chyżwar

   Nie zabili. Udowodnili za to całemu światu, że mówiąc na takich jak oni tchórze, łżecie jak psy.

  2. Valdore

   ifik skończ juz obrońco morderców i zbrodniarzy z Rosji.

  3. Falcon

   Nie umniejszałbym tego wydarzenia rusofilu, lub pracowniku Olgino. Powstał mit, mit założycielski odwagi i poświęcenia dla obrony ojczyzny. Zupełnie inna sytuacja, kiedy w 2014 armia ukraińska nagminnie poddawała się. Teraz pójdą za ich przykładem tysiące młodych ludzi a ruscy zostaną utopieni we własnej krwi, Afganistan to będzie pestka w porównaniu do tego co ruskich czeka na Ukrainie.