Siły zbrojne

Wypadek polskiego śmigłowca szturmowego

Bojowe śmigłowce Mi-24 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych
Bojowe śmigłowce Mi-24.
Fot. 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych

Na lotnisku w Białej Podlaskiej doszło dzisiaj około godziny 9.00 do uszkodzenia polskiego śmigłowca szturmowego Mi-24 – poinformowało Dowództwo Generalne RSZ, o sprawie informuje także portal remiza.pl

Na miejscu mają obecnie działają cztery zastępy straży pożarnej, chociaż jednocześnie informuje się, że nie doszło do pożaru

„W okolicach Białej Podlaskiej, w terenie niezabudowanym, w trakcie próby przedlotowej doszło do zdarzenia lotniczego, w wyniku którego uszkodzeniu uległo podwozie i prawe skrzydło śmigłowca Mi-24. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń" – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Portal remiza.pl informuje z kolei, że w zdarzeniu została poszkodowana jedna z trzech osób, ktore były na pokładzie.

Zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Lotnisko w Białej Podlaskiej, położone niedaleko granicy z Białorusią, zostało skreślone z listy lotnisk cywilnych w 2020 roku i przejęte przez MON, które rozpoczęło na jego terenie inwestycje. Na jego terenie ma stacjonować jeden z batalionów 18 Dywizji Zmechanizowanej, dywizjon przeciwlotniczy, kompanie: rozpoznawcza i saperów oraz batalion transportowy. Lokalizacja ta jest także wykorzystywana przez wojskowe statki powietrzne.

Komentarze (9)

 1. Flaczki

  Juz jest czsz na AH64E

  1. Krzysztof Jerzyna

   Nawet na AH1280 Super Hiper Star Wars Bis.

  2. Davien1

   A to kolejny niet analoga w motor wasz ruski sprzęt spadający masowo od naszych Piorunów trollu Jerzyna

 2. MiP

  Te zabytki pozbawione ppk już dawno powinny stać w muzeum bo zaraz zaczną spadać jak spadały Migi-29 za rządów Macierewicza w MON

  1. Darek

   Po remontach wykonanych za rządów Klicha i Siemoniaka zapomniałeś dodać, pewnie przez nawał myśli… :))

  2. Darek S.

   Te zabytki po modernizacji, będą lepsze od wielu innych sprzętów na świecie, dzięki unikalnemu w skali świata opancerzeniu, oraz możliwości zabierania desantu 8 osób. Nie ma analoga w Mirie. I to bez żartów. Gdyby miały nowe wirniki, nowe mocniejsze silniki, radar planowany dla FA50, nowoczesną głowicę optoelektroniczą i nowoczesny system kierowania walką ze zintegrowanym najnowocześniejszym uzbrojeniem, z hełmofonem z F-35 za 400 tys USD, byłaby to naprawdę doskonała maszyna. Byleby konusów w niej sadzać, bo inaczej jest faktycznie ciasno. To nie Mi-24 jest złe, tylko jego wyposażenie jest archaiczne. Wiadomo dla pilotów ważniejsza jest wygoda, nowsza fura, lepsza klimatyzacja, przecież nawet nie zakładają że będą musieli w tym walczyć naprawdę. Ma być wygodnie, jak w niej latają w czasie pokoju.

  3. MiP

   No tak,zapomniałem że przecież wczorajszy wypadek to wina Tuska 🤣

 3. [email protected]

  Czy musi się stać tragedia jak w przypadku katastrofy MIG-a by pomyśleć o zakupie nowoczesnych śmigłowców.Kto chce latać na przestarzałych śmigłach to nie samochód że można w razie awarii stanąć na poboczu.Osoby odpowiedzialne o to pomyślcie i działajcie.

  1. Darek S.

   Powiedział ten co ani złotówki nie dołoży do nowych zakupów, ale wie najlepiej jak gospodarować środkami z budżetu, który jest przecież z gumy.. Nasze zakłady są w stanie od podstaw rozebrać i złożyć wszystko co do śrubki. A serwis AH64 będzie 7 krotnie droższy.

 4. Darek S.

  Jeżeli łopata wirnika cała, to pikuś , nie uszkodzenie.

 5. Chinol

  To moze ten sam co w tamtym roku naruszyl granice Bialorusi 2 razy?

  1. Eytu

   Chyba dwa lata temu w 2021. Podczas wojny z Ukrainą, pewnie zostałby zestrzelony przez Białoruś.

 6. eee

  Rozpraszacze spalin, wyrzutniki na skrzydłach i ogonie, i dwie opcjie, tania lub droga modernizacja, dobre kamery flir, etc, zawsze platforma, i ludzi lub amunicje przewiezie, można dopancerzyć kewlarem i stalą, Jak pokazuje dośw. walk i wojen, lepiej posiadać, liczba też ważna.

 7. Eytu

  W dzisiejszych czasach te śmigłowce to latające trumny. Trzeba koniecznie je zmodernizować- dodać chłodnice powietrza wydechowego i osłony "azbestowe" na silnik, aby nie dawały termicznej sygnatury. Jak zrobić chłodnicę powietrza? Potrzeba zrobić dwa pojemniki na wodę po 100 litrów na lot. Woda będzie zasysana do dwóch pojemników chłodzących. Pojemnik chłodzący będzie odbierał gazy wylotowe Powietrze z gazami będzie przepływać przez zbiornik z wodą na zasadzie odkrzurza Aladin - tornado wodne i tam się chłodzić do temperatury 100 stopni. Po wyjściu dodatkowo eżektorem zmieszać z powietrzem atmosferycznym i puścić to w górę na winik.

 8. HORACJUSZ

  Tu nie ma co pisać o wypadkach - AH64 jak najszybciej do WP a Mi 24 przekazać na Ukrainę jako zasób części zamiennych (chyba ze będą chcieli na nich latać). Śmigłowce szutrowe były tak długo odsuwane na dalszy plan, że aż dziw, ze nie doszło do poważnego wypadku. Teraz to tylko nowa flota śmigłowców, innej opcji nie ma.....

  1. ASW

   Śmigłowce szutrowe? Nie zapominajmy również o śmigłowcach polnych i szuwarowo-bagiennych :)

  2. Roshedo

   A myślał ktoś o wariancie przejściowym tzn. modernizacji Mi-24 we współpracy z RPA do wariantu ATE Mi-24 Super Hind? Przynajmniej zyskały by ppk ( Mokopa i Ingwe-3)? Czemu nigdy tym się nie zainteresowani zwłaszcza jak w 2010 r. skonczyly się resursy dla naszych pocisków ppk???

  3. HORACJUSZ

   Oczywiście chodziło o "szturmowe"...

 9. Monkey

  Najważniejsze, że nikt nie zginął. Ciekawe, jaka jest przyczyna wypadku? Czyżby podwozie nie wytrzymało? Tak czy siak, te maszyny w stanie, w jakim je WP eksploatuje są użyteczne tylko dla podtrzymywania nawyków pilotów, szkolenia reszty załóg i utrzymania kadr w służbie do czasu dostarczenia AH-64E Guardian. Miała być modernizacja i przedłużenie resursów (przydałyby się), oddano nawet kadłub Mi-24 do Świdnika na testy zmęczeniowe, ale od dawna już jest cisza w tym temacie. A przecież Apache nie przylecą jutro czy pojutrze.