Reklama

Siły zbrojne

Wymiana ciosów nad Morzem Czarnym

Fregata Admiral Makarow
Autor. Ad Meskens (CC BY-SA 4.0)

Główna baza Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu została zaatakowana ubiegłej nocy przez „nadwodne” drony ukraińskie – donosi rosyjska agencja TASS. Zdaniem źródeł rosyjskich nie udało się porazić żadnych celów. Filmy z tego wydarzenia dostępne w sieci nie pozwalają jednak snuć tak jednoznacznych wniosków. Rosjanie – być może w odwecie – uderzyli na Odessę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdaniem Rosjan atak został przeprowadzony przy pomocy dwóch dronów „nadwodnych" (above-water) o godzinie 3.30 w nocy. Może to oznaczać, że chodziło o nawodne jednostki samobójcze, jakimi już uderzano na bazę i port w Sewastopolu. Mogły też zostać wykorzystane do ataku drony latające, np. odpalane z morskiej bezzałogowej platformy, która zbliżyła się w okolice Sewastopola.

Jeden z pojazdów samobójczych miał zostać zniszczony przez siły przeciwdywersyjne i przeciwpodwodne. Druga maszyna miała eksplodować sama z siebie „nie uszkadzając infrastruktury". O sprawie informował  gubernator Krymu Michaił Razwożajew.

Reklama

Do zdarzeń miało dojść na redzie Sewastopola, a zatem daleko od portu i miasta. Na wykonanym z rozświetlonego światłami miasta filmie widać dwie eksplozje, jednak następnie widać słup typu, którego źródłem nie mogło być coś tak małego jak zniszczony dron.

Niektóre nieoficjalne doniesienia mówią o trafionej jednostce pływające. Z Sewastopola zawieszono połączenia promowe z uwagi na „warunki pogodowe" – donosi z kolei agencja Interfax.

Czytaj też

Siły ukraińskie uderzają na bazę w Sewastopolu, miejsce bazowania Floty Czarnomorskiej już od wielu miesięcy. Ostatni głośny atak miał miejsce 22 marca. Obecnie trudno jest oceniać straty zadane w ten sposób Rosjanom, jednak być może chodzi o działania nękające i zmuszające ich do trzymania swoich najlepszych jednostek z dala od Krymu, co częściowo się udaje.

Rosjanie uderzali z kolei w ten weekend w Odessę.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Mama Leona

    @Anty 50 C-cali Taka bycza porcja emfazy - to etatowe, czy ot tak, z młodej poety duszy?

  2. Anty 50 C-cali

    Przygrywka do ofensywy?! Szarpali Ordę orków, tam gdzie "wybrzuszony" brzeg Dniepru. Czyli Czytaj - tam gdzie (w 1943) wyrzeźbili największy przyczółek , ci z CCCP. Jeden "jastrząb" latający po mediach, o dziwo ...też widzi "rzeźbiarzy" w 2, może 3 - wąskich pasach przełamania. a ostani atak paroksysmu furii ślepej moCarstwa - to Po PRZENIESIENIU , "specjalnej operacji" na teren....blisko Briańska. Czytaj Hubala (film taki) = atakowanie linii komunikacji. Skuteczne , bardzo, od 1940......Do wykończenia w 1945

Reklama