Reklama

Siły zbrojne

Wspólne szkolenie polskich i amerykańskich specjalsów

Fot. formoza.wp.mil.pl
Fot. formoza.wp.mil.pl

Jak informuje mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, na wybranych odcinkach rzek oraz na zbiornikach wodnych na terenie północno-wschodniej części Polski prowadzone jest wspólne szkolenie polskich i amerykańskich sił specjalnych.

Szkolenie potrwa do sierpnia br., a jego celem jest rozwijanie zdolności sił specjalnych Polski i USA do prowadzenia połączonych operacji, ukierunkowanych na obronę Polski. Aktywność wojskowa realizowana w czasie szkolenia będzie wiązać się między innymi z obecnością łodzi bojowych wojsk specjalnych, które mogą przemieszczać się w pobliżu infrastruktury publicznej, w tym turystycznej.

Szkolenie będzie obejmować między innymi infiltrację i wsparcie ogniowe z wody, patrolowanie, a także procedury awaryjne – podejmowanie osób z wody, ratownictwo wodne, uwalnianie łodzi z płycizn i mielizn.

Dowództwo Generalne RSZ dołoży wszelkich starań, by przebieg szkolenia nie wpłynął w negatywny sposób na bezpieczeństwo oraz wypoczynek osób znajdujących się w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na których będzie ono realizowane. Jednocześnie zwraca się z prośbą o niepodpływanie do łodzi bojowych i stosowanie się do ewentualnych wezwań ze strony załóg.

Reklama

Komentarze (5)

 1. wer

  06.08.2016 Braniewo. Na rzece Pasłęce pływały 3 łodzie sił specjalnych: 1 Polska, klasyczna łódź prowadząca i 2 amerykańskie pontonowe łodzie półsztywne. Pokonały Zalewy Wiślany, wpłynęły do ujścia Pasłęki obok wsi Ujście i dopłynęły do 2 wsi Starej i Nowej Pasłęki, dopłynęły do Braniewa i zawróciły.

 2. Maciek

  Długo będą ćwiczyć?

 3. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  Dowództwo Generalne RSZ dołoży wszelkich starań, by przebieg szkolenia nie wpłynął w negatywny sposób na bezpieczeństwo oraz wypoczynek osób znajdujących się w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na których będzie ono realizowane. ......hmmm nasuwa się pytanie ...co powinno cechować w/w formacje ....."skrytość i dyskrecja w działaniu" .. ich atutem powinna być tzw nie widzialność umiejętność wkomponowania się w miejsce sytuacje w której działają i to powinno dotyczyć nie tylko osób ale i sprzętu który używają ..wtedy rozumiem że postronni wczasowicze odbiorą ich li tylko jako inną grupę turystów np "grupę kajakarzy -ornitologów " ...o tak się powinno charakteryzować działania "specjalsów" ..że nikt nic nie wie że coś dzieje się....DGRSZ ...powinno przestroić optykę patrzenia oraz tubę informacyjną na "subtelności które realizuje"

 4. Tomasz

  W końcu USA i NATO naprawdę przygotowują się do obrony Polski, poznając teren, doskonaląc procedury i współdziałanie, przeprowadzając loty samolotów zwiadowczych do lokalizacji potencjalnych celów.

  1. MRSS

   A co, jeśli ćwiczyli już wcześniej, ale tym razem informuje się cywili, bo będzie widać łodzie? ;)

 5. Drzewica

  Bardzo dobrze! System zbiorników wodnych na Mazurach powinien stać się przeszkodą dla ewentualnego agresora!

Reklama