Reklama

Siły zbrojne

„Wracacie do kraju z tarczą”. Prezydent chce stabilnego finansowania armii

Prezydent Bronisław Komorowski powitał w Świętoszowie żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W trakcie ceremonii prezydent RP zaapelował o ponadpartyjną zgodę w obszarze finansowania Sił Zbrojnych.

Bronisław Komorowski podziękował wszystkim żołnierzom, którzy służyli Polsce w Afganistanie i oddał hołd tym, którzy zginęli podczas tej służby. Zwrócił on także uwagę, że powrót ostatniej bojowej zmiany kontyngentu w Afganistanie to dobra okazja, aby podziękować wszystkim żołnierzom służącym w misji, także w kontekście uwiarygodnienia RP jako sojusznika.

Wracacie z tarczą po daniu dowodu, że polskie wojsko to wiarygodny sojusznik, że Polska to wiarygodna część NATO. Wracacie do kraju zostawiając dobrą opinię o Polskich Siłach Zbrojnych, o polskim żołnierzu. Za to serdecznie dziękuję

Bronisław Komorowski o służbie żołnierzy w Afganistanie

Prezydent RP zwrócił także uwagę na konieczność trwałej, ponadpartyjnej zgody w kwestii podniesienia i utrzymania wydatków na Siły Zbrojne na poziomie 2 % PKB, zapowiadając jednocześnie, że plan podniesienia nakładów na obronę do poziomu 2 % PKB zostanie zrealizowany. Bronisław Komorowski wskazał przy tym, że w kwestii finansowania polskiego systemu obronnego należy wykazywać całkowitą jednomyślność i zdecydowanie.

Trzeba być jak jedna pięść, jak jedna pancerna pięść, żołnierze tutaj to doskonale zrozumieją. Trzeba być jak jedna silna, zwarta, pancerna, polska pięść także w kwestii poziomu finansowania polskiego systemu obronnego

Bronisław Komorowski o finansowaniu Sił Zbrojnych

Prezydent Komorowski stwierdził także, że służba polskich żołnierzy w Afganistanie będzie istotnym argumentem dla polskich władz w sprawie wzmocnienia mechanizmów obrony kolektywnej w Sojuszu Północnoatlantyckim. Bronisław Komorowski zapewnił o dążeniu Polski do powrotu Paktu Północnoatlantyckiego do „fundamentów”, przy czym dla Polski fundamentem NATO jest w jego opinii art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący obowiązku obrony kolektywnej.

Wasza służba i poprzednich kontyngentów w Afganistanie będzie istotnym argumentem, istotnym atutem w ręku państwa polskiego, aby zbliżający się szczyt NATO w Walii, był szczytem który potwierdzi znaczenie, rolę art. 5., który mówi o obowiązku wspólnej obrony terytoriów krajów członkowskich Sojuszu, także naszego polskiego

Bronisław Komorowski

W trakcie uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wręczył żołnierzom, którzy zakończyli służbę w Afganistanie ordery i odznaczenia. W ceremonii wziął udział również minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Po zakończeniu części oficjalnej prezydent i szef resortu obrony przebywali w  Ośrodku Szkolenia Leopard 10BKPanc., gdzie obserwowali pokaz dynamiczny i statyczny sprzętu dywizji z udziałem czołgów Leopard 2A4 i 2A5.

MON/KPRP/(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama