Reklama

Siły zbrojne

Wojskowy Instytut Łączności ośrodkiem badawczym MON

IP-Krypto. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
IP-Krypto. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Wojskowy Instytut Łączności (WIŁ) dołączył do grona instytucji, które posiadają status państwowego instytutu badawczego — poinformował resort obrony. MON zapowiada, że Instytut będzie realizował m.in. prace badawcze z obszaru cyberbezpieczeństwa.

"Wojskowy Instytut Łączności dołączył do grona instytucji, które posiadają status państwowego instytutu badawczego. Wśród najbliższych zadań, jakie Instytut będzie realizował na rzecz MON, znalazły się m.in. prace badawcze z obszaru: cyberbezpieczeństwo" - poinformowano we wtorek na profilu MON na Twitterze.

W rozporządzeniu rządu w sprawie nadania Wojskowemu Instytutowi Łączności im. prof. dr. hab. Janusza Groszkowskiego statusu państwowego instytutu badawczego zapisano, że zakres działalności podstawowej Instytutu obejmuje m.in.: "prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dyscyplinach naukowych elektronika, informatyka i telekomunikacja", a także "wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie sprzętu wojskowego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym w szczególności na potrzeby resortu obrony narodowej".

Do zadań Instytutu należy "prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, rozwój oprogramowania, systemów, narzędzi i usług wspierających działania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie: ochrony kryptologicznej, w szczególności prowadzenie badań podstawowych z zakresu matematycznych podstaw kryptologii, wykrywania zagrożeń i przeciwdziałania zagrożeniom, opracowywanie metod i kryteriów oceny narzędzi i urządzeń kryptograficznych, opracowywanie metod kryptoanalizy; cyberbezpieczeństwa i rozpoznania cyberzagrożeń: rozpoznanie i analiza cyberzagrożeń oraz ochrona przed cyberzagrożeniami; funkcjonowania systemów dowodzenia i łączności, w tym tworzenia bezpiecznej infrastruktury teleinformatycznej; rozpoznania radioelektronicznego, walki elektronicznej i wywiadu sygnałowego; komunikacji strategicznej, zarówno w zakresie operacji informacyjnych, jak i operacji psychologicznych".

Na stronach Instytutu można znaleźć informację, że funkcjonują w nim następujące zakłady naukowe: Zakład Radiokomunikacji i Walki Elektronicznej, Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej, Zakład Systemów C4I (Command, Control, Communication, Computing And Intelligence — dowodzenie, kontrola, łączność, przetwarzanie danych i rozpoznanie) oraz Zakład Kryptologii. Instytut jest nadzorowany przez MON, a jego siedziba mieści się w Zegrzu Południowym w woj. mazowieckim.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama