Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zwiększa zaangażowanie w walkę z koronawirusem

Fot. Adam Guz/KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedzieli zwiększenie zaangażowania Wojska Polskiego w zwalczanie pandemii koronawirusa. Żołnierze wesprą służbę zdrowia między innymi przy pobieraniu wymazów.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciechem Skurkiewiczem odwiedzili Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu. Szef rządu wziął udział w przeprowadzonej tam odprawie oraz prezentacji mobilnego punktu poboru.

Kancelaria Prezesa Rady Ministerów poinformowała, że w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim obywatelom w dobie pandemii koronawirusa. Wojsko Polskie wesprze cywilną służbę zdrowia co najmniej 180 wojskowymi zespołami wymazowymi. W działania te mają być zaangażowane przede wszystkim Wojska Obrony Terytorialnej.

Brygady WOT oraz pododdziały wojsk operacyjnych rozpoczęły już działania w ramach zwalczania jesiennej fali epidemii. Angażują się w nie przede wszystkim zespoły terytorialsów. W miejscach trudno dostępnych i w sytuacjach, gdzie liczy się szybkość działania, pomagają mobilne punkty do pobierania próbek, tzw. drive-thru.

To, co mogłem tu zobaczyć, to bardzo budujący obraz. Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z Covidem żołnierze WOT wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia – powiedział szef rządu. Dodał, że dzięki zaangażowaniu żołnierzy WOT i działaniu takich punktów pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa, jak ten w Zegrzu, służby medyczne będą mogły być odciążone i skierowane do innych zadań.

Szef rządu podkreślił, że wydajność punktów pobrań drive-thru jest bardzo wysoka, a  stworzone w nich warunki sanitarne są odpowiednie. Dodał także, że punkty zostały  zorganizowane w taki sposób, aby w przyszłości można było dokonywać w nich szczepień.

Z kolei minister Mariusz Błaszczak poinformował, że "żołnierze będą pobierali próbki do badań na obecność koronawirusa we wszystkich punktach w Polsce. Wojskowi mają odpowiednie przeszkolenie i sprawdzili się podczas pierwszej fali epidemii". W praktyce oznacza to, iż żołnierze będą - oczywiście w pewnej części - wykonywać zadania dziś realizowane przez pracowników służby zdrowia, pozwalając na przekierowanie ich do bardziej specjalistycznych działań związanych np. z leczeniem zakażonych pacjentów.

W ramach akcji „Odporna Wiosna”, wymazy pobierało ponad 440 zespołów złożonych z żołnierzy WOT. Pobrano niemal 70 tysięcy wymazów do badań, głównie od pensjonariuszy i personelu domów pomocy społecznej, w których zdiagnozowano ogniska koronawirusa. Łącznie w placówkach opieki społecznej w czasie wiosennej akcji pobrano 52,2 tys. wymazów.

W skali  całego kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomili także 54 mobilne punkty poboru „TEST&GO”. Pobierane są w nich wymazy od osób, które mogą być zakażone koronawirusem. Podczas badania pacjent przez cały czas pozostaje w swoim samochodzie. Cała procedura trwa około piętnastu minut. Mobilne zespoły docierały także do osób przebywających na kwarantannie, pobierając niemal 28 tys. wymazów. Zespoły kontynuują i będą kontynuować swoje zadania również w ramach akcji „Trwała Odporność”.

W ramach walki z pandemią żołnierze WOT brali również udział w badaniach przesiewowych na obecność SARS-CoV-2. Badania przeprowadzono wśród górników śląskich kopalni oraz pracowników sezonowych na Mazowszu, kierując swoje siły przede wszystkim tam, gdzie odnotowano dużą liczbę osób zakażonych koronawirusem.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama