Reklama

Siły zbrojne

Wojsko szuka środków do walki informacyjnej

Fot.M.Dura
Fot.M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia opublikował informację o zamiarze przeprowadzenia w styczniu 2019 roku dialogu technicznego w sprawie pozyskania „Rozgłośni elektroakustycznej średniej mocy (OMAN)”. 

Celem przygotowywanego postępowania ma być pozyskanie rozgłośni elektroakustycznej średniej mocy (OMAN) zamontowanej na kołowym, lekkim pojeździe opancerzonym. Rozgłośnia ta ma pozwolić na prowadzenie działań informacyjnych na poziomie taktycznym w odniesieniu zarówno do żołnierzy jak i ludności cywilnej.

W pierwszym przypadku chodzi o realizację „zadań wsparcia psychologicznego pododdziałów ogólnowojskowych poprzez odtwarzanie komunikatów elektroakustycznych i efektów specjalnych pola walki”. Poza działaniami bezpośrednio związanymi z wojskiem OMAN ma również dawać możliwość „wywieranie wpływu na lokalnych decydentów i określone grupy poprzez oddziaływanie na ich wolę, poglądy i procesy decyzyjne”.

Zgodnie z informacją opublikowana przez Inspektorat Uzbrojenia dialog techniczny ma pozwolić przede wszystkim na uściślenie wymagań na rozgłośnię elektroakustyczną, na wstępne oszacowanie czasu i kosztu jej dostawy oraz na „sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia”.

Zgłoszenia do udziału w dialogu technicznym mają zostać złożone w Inspektoracie Uzbrojenia do 30 listopada 2018 r.

Reklama

Komentarze (8)

 1. ciekawy

  czy Honker w wersji propagandowej ma pływać?

 2. ubaw

  Stalinizm reaktywacja... :-)

 3. Adam S.

  @Sebo "Jak ludzi poinformowac o rozwozeniu wody?". Kartka papieru - 2 gr. Długopis 50 gr, pinezki 10gr/4 szt.

 4. Gts

  Czolgi, BWP prawdziwe, BWP plywajace, Smiglowce transportowe, bojowe ZOP, CSAR, SAR, WRE samoloty rozpoznania, mysliwce, Radary, OPL, okrety podwodne, okrety nawodne, mosty, samochody najrozniejzsze, artyleria rakietowa, rozumiem juz sa kupione? Moze chociaz mundury i helmy...

 5. Sebo

  Smiech smiechem.. Ciekawi mnie czy mamy juz cos podobnego na stanie. Niby trywialne ale badz co badz w sytuacjach kryzysowych potrzebny sprzet. I czy kupowany bedzie caly pojazd czy tylko system rozglosni. I jak wiele sztuk. Mozna sie smiac ale co gdy w calym powiecie siadzie przesyl energi elektrycznej. Jak ludzi poinformowac o rozwozeniu wody? Na moich terenach 3 dni brakowalo wody (3-4 miejscowosci) i nie bylo info czy bedzie rozwozona woda.. A jak juz byla to dopiero przy jej odbiorze okazywalo soe ze niezdatna do picia. Nie powiem juz nic na inne tematy gdzie gmina zawalila. Ale 1 taka rozglosnia na gmine byla by dobra sprawa.. Moze zoobowiazac gminy do zakupienia a nie wojsko?

 6. Józuś

  Arek: Oczywiście. Jakoś trzeba będzie podać informację, że znów mamy rząd na uchodźstwie.

 7. Adam S.

  To znaczy megafony na samochodzie? Będą wywierać wpływ na społeczeństwo: " wyprzedaż dywanów, przyjdź, zobacz, kup!"

 8. Arek

  Czy to są najważniejsze rzeczy na które trzeba wydawać pieniądze w obecnej sytuacji?

Reklama