Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje system "swój-obcy" dla sił lądowych

Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11. LDKPanc.
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11. LDKPanc.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o rozpoczęciu przetargu na dostawy znaczników i paneli identyfikacji platform lądowych.

Cały przetarg jest realizowany w ramach procedury negocjacyjnej oraz nie jest podzielony na części i nie zawiera dodatkowych opcji. Przedmiotem tego postępowania jest pozyskanie 165 kompletów znaczników i paneli identyfikacji platform lądowych. W skład takiego kompletu wchodzą: Panel Identyfikacji Bojowej (CIP), Termalny Panel Identyfikacyjny (TIP), Termalna Latarnia Identyfikacyja (TIB) i Zestaw Części Zamiennych (ZCzZ),

image
Reklama

Znaczniki i panele mają za zadanie zapewnić zdolność do identyfikacji bojowej platform lądowych użytkowanych w SZ RP w zakresie przynależności swój — obcy/nieznany, w relacjach powietrze — ziemia oraz ziemia — ziemia, z wykorzystaniem dostępnych w SZ RP urządzeń termowizyjnych.

Termin składania ofert upływa 28 stycznia br. kiedy to ma nastąpić ich otwarcie i ocena, a następnie rozstrzygnięcie przetargu. Do oceny złożonych ofert posłużą następujące kryteria: cena (waga 80) i gwarancja (waga 20). Dostawa tych systemów pozwoli na zabezpieczenie bieżących potrzeb Wojsk Lądowych SZ RP w zakresie identyfikacji własnych pojazdów wojskowych przez inne, lądowe i powietrzne systemy uzbrojenia eksploatowane w Wojsku Polskim, a także w wojskach sojuszniczych.

Tego rodzaju sprzęt jest szczególnie istotny, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z jednej strony w Polsce eksploatuje się nadal dużą liczbę sprzętu pochodzenia posowieckiego (T-72, BMP-1, BRDM itd.), a z drugiej - w ewentualnej operacji obronnej prawdopodobnie uczestniczyłyby także siły sojusznicze, wykorzystujące termowizyjne systemy celownicze, zarówno na platformach lądowych, jak i powietrznych. Niezbędne jest więc zapewnienie odpowiedniej identyfikacji sił własnych, aby uniknąć ognia bratobójczego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama