Siły zbrojne

Wojsko kupuje sprzęt do wykrywania skażeń

Fot. Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
Fot. Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

Wojsko zamawia 742 kompletów radiometrów, których zadaniem jest wykrywanie i pomiar stopnia skażenia powierzchni nuklidami promieniotwórczymi. Termin składania wniosków wyznaczono na 30 maja br.

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na zakup radiometrów, które można zainstalować w obiektach stałych o przeznaczeniu militarnym (np. punktach dowodzenia), na okrętach Marynarki Wojennej, w platformach (pojazdach, kontenerach) wojsk lądowych, a także na pokładach samolotów i śmigłowców w części kabinowej. Ponadto w wersji podstawowej (panel pomiarowy z sondami), radiometr ma być wykorzystany jako przenośny przyrząd rozpoznania i pomiaru skażeń.

Zgodnie ze specyfiką radiometr, w zależności od konfiguracji, ma być przeznaczony do pomiaru równoważnika dawki i mocy równoważnika dawki promieniowania X i gamma oraz do wykrywania i pomiaru stopnia skażenia powierzchni nuklidami alfa, beta i gamma promieniotwórczymi. Radiometr ma posiadać możliwość sygnalizowania dźwiękiem i wizualnie przekroczenia wybranych progów wartości pomiarowych.

Zobacz także: Wielofunkcyjne maszyny inżynieryjne dla wojska.

Do przetargu na kupno 742 kompletów radiometrów, zgodnie z ustawą o z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, mogą ubiegać się wykonawcy mający siedzibę albo miejsce zamieszkania w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwie, z którym Unia Europejska lub Rzeczpospolita Polska zawarła umowę międzynarodową dotyczącą zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Termin składania wniosków wyznaczono na 30 maja br. IU prowadzi przetarg w trybie ograniczonym, do którego może przystąpić do ośmiu podmiotów.

Komentarze (1)

  1. zLoad

    Radwar nie moze zrobic?. Ponoc maja takie tylko do czolgow. W jedynej gazecie jaka przeczytalem sprzed lat byla taka infoermacja.