Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje silniki dla śmigłowców i myśliwca

Wojsko chce kupić silniki do myśliwca MiG-29 i śmigłowców SW-4 oraz Mi-17 - fot. J. Sabak/D24
Wojsko chce kupić silniki do myśliwca MiG-29 i śmigłowców SW-4 oraz Mi-17 - fot. J. Sabak/D24

Polskie lotnictwo wojskowe zamierza nabyć w tym roku 2 silniki RD-33 dla myśliwca MiG-29, dwie jednostki napędowe TW3-117WM stosowane w śmigłowcu Mi-17 oraz cztery silniki RR-250-C-20R/2 przeznaczone dla śmigłowców szkolnych PZL SW-4 Puszczyk. Szacowana wartość całości przekracza 37 mln zł. 

Przetarg rozpisał Wydział Techniki Lotniczej w Kutnie podlegający 3. Regionalnej Bazie Logistycznej, wyznaczając termin zgłaszania ofert na 10 marca. Realizacja dostaw ma zostać zakończona do 28 listopada 2014 roku. 

Dwa silniki turbo-odrzutoweg RD-33 mają być używane, po pierwszym remoncie i z pozostałym resursem technicznym co najmniej 700 godzin. Cztery jednostki napędowe Rolls-Royce 250-C20R/2 dla śmigłowców SW-4 Puszczyk i dwa silniki Klimow TW3-117WM stosowane w maszynach Mi-17W mają być fabrycznie nowe i posiadać resurs techniczny nie mniejszy niż 4500 godzin. 

Zamówione jednostki napędowe mają być zakonserwowane do magazynowania co najmniej przez dwa lata i na tyle ma opiewać gwarancja. Decydującym czynnikiem podczas rozstrzygania przetargu będzie cena oferty. Umowa na odstawę każdego z wymienionych typów może zostać podpisana z odrębnym dostawcą. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. alo

  Czy te daty na stateczniku Miga odnoszą się do lat życia Meriana C.Coopera? Jeśli tak, to wstyd, panowie lotnicy - Merian C.Cooper żył w latach 1893- 1973. Poza tym dlaczego obniżono Mu stopień? Przypominam, że pod koniec II Wojny Światowej został awansowany do stopnia generała brygady. Zmieńcie to, bo jak ktoś zobaczy ten samolot, to będzie obciach na cały świat. Tym bardziej, że był to człowiek wielce zasłużony zarówno dla naszego kraju, jak też naszych Sił Powietrznych.

  1. kałach

   co do daty to żle napisane, a co do stopni to miał dwa, generał brygadier usa! i podpułkownik pilot Wojska Polsskiego. .pozdrawiam.

 2. kałach

  no i znowu jednoosobowa firma sprzeda silniki do miga, i znowu złodzieje się podzielą!!. to jest armia, tylko kałacha i pod ścianę!! rozpacz i gniew !!!

 3. alibaba

  Niedawno Węgrzy oferowali 8 Migów29 w średnim stanie+ 20 silników + bliżej niesprecyzowane uzbrojenie chcąc za to wszystko ok 20mln$. Podobno nie było kupca.Czy ktoś wie co się z tym sprzętem stało?

  1. wasyl

   Ruskie kupili i bedą nam sprzedawać części czyli m.in silniki te 20 silników po 5mln $ za sztukę czyli za 100mln $ od nich kupimy !!! buhahahahahahahaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. węgierka

   Ja wiem został wysłany jako pomoc dla Mozambiku!

 4. darkys

  Paranoja ! Czy w końcu zdecydujemy się czy posiadać sprzęt amerykański czy rosyjski ...

 5. Andrzej A. Mroczek

  To jakieś dziwactwo ogłaszać przetarg na zakup nowych silników RR 250-C20R/2, które najtaniej sprzedaje producent. Przecież każdy inny dostawca musi najpierw kupić u RR i dodać marżę. o ale za to biurokracji stanie się zadość i zamiast kupić szybko będzie to trwało przez kilka lat. Rozum w imadle biurokracji.

 6. jan

  A kto może zaoferować RD-33 jak nie ruscy. I dlaczego tylko dwa. Chyba że za dwa miesiące będzie nowy przetarg.

 7. desparados

  juz remontują puszczyki - tosz to nowe śmigłowce;//

 8. SSema

  W oczach ciemno a potem jasno sie zrobiło jak przeczytałem o zakupach polskiego lotnictwa wojskowego : 2 silniki odrzutowe aż do jednego starego MiGa i dwie oszołamiające jednostki napędowe do śmigłowców

 9. Psycho

  Czyżby ktoś wpadł na pomysł uratowania floty umierających migów ?

Reklama