Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje bezzałogowce klasy mikro

Fot. por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento/12SDZ, mon.gov.pl
Fot. por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento/12SDZ, mon.gov.pl

Inspektorat Uzbrojenia złożył zamówienie na dostawę 6 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych pionowego startu i lądowania klasy mikro o wadzę do 1,6 kg. Drony mają służyć do obserwacji dziennej i nocnej z wykorzystaniem sensorów optoelektronicznych i podczerwieni. Sprzęt trafi na wyposażenie Grup Wsparcia Informacyjnego oraz Zespołów Bojowych jednostek Sił Zbrojnych. 

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie postępowania na dostawę 6 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych klasy mikro. Każdy z nich ma składać się z co najmniej dwóch platform powietrznych z możliwością obserwacji dziennej oraz nocnej, a także jednej stacji kierowania i kontroli wraz z zespołem nadawczo-odbiorczym. Zgodnie z założeniami zawartymi w zamówieniu maksymalna masa startowa drona nie może przekroczyć 1,6 kg, a średnica maszyny wraz z zespołem napędowym nie może być większa niż 70 cm. Bezzałogowiec ma lądować i startować pionowo, a także korzystać ze ściśle określonych w postępowaniu częstotliwości. 

Nowy sprzęt o kryptonimie "Ważka" trafi na wyposażenie Zespołu/Grup Wsparcia Informacyjnego oraz Zespołów Bojowych jednostek Sił Zbrojnych. 

Termin przyjmowania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 19 stycznia 2016 roku o godzinie 11. Kryteriami wyboru oferenta będą cena (85%) i parametry techniczne (15%). 

Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. O udzielenie zamówienia mogą się ubiegać wykonawcy mający siedzibę w jednym z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwie, z którym Unia Europejska bądź Rzeczpospolita Polska zawarły umowę dotyczącą zamówień w zakresie obronności. Oznacza to, że krąg wykonawców nie został zawężony do podmiotów krajowych, jak może to mieć miejsce w wypadku wyłączenia postępowania z przepisów Prawa Zamówień Publicznych.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Ekspert

  Po co ten cyrk przetargowy. Do 30 tys Euro można kupić takie zabawki po 4000 zł /szt w sklepach internetowych i skladnicach(np Phantom II ). Nie musi to być WB El.........

 2. Gottard

  Mikro drony dla mikro armii co ma mikro jajeczka. Gdzie oni są w porównaniu z armią Turcji?

  1. Zenio

   W europie ;-)

 3. wafel

  Panie Plutonowy...z tego mozdzierza to drona nie ustrzelisz

 4. AS

  Drabina abordażowa, namioty, a teraz aż sześć sztuk dronów ze sklepu zabawkoeego. Przyznacie, że możemy czuć się bezpieczni.

  1. gosc

   Zapomniales o nabojach slepakach aby sobie i innym przypadkiem krzywdy nie zrobili. W razie czego bedziemy udawac, ze mamy armie ktora bedzie robic duzo halasu.

 5. 0x7fc00000

  Biorac pod uwage co tworzy rodzimy przemysl, to ~1.6 kg wymaga bezwietrzenej pogody, zas we wnetrzach jest za duze. Po prostu kupiliby dla specjalsow PD-100 i tyle.

 6. Marek

  6 sztuk ...no no to się nazywa rozmach :-)))). Tylko, czy aby drony są pływające ???

 7. X

  6 zestawów x 2 drony czyli 12 sztuk każdy musi mieć lekką kamerę noktowizyjną i być odporny na zakłócenia raczej w sklepie tego tanio nie kupisz

 8. Arzesz

  Te drony to są w sam raz do podglądana studentek w akademikach, a nie dla wojska -.-

 9. KDT

  85% na kryterium cenowe, to w sumie jak 100% - kretynizm. Jak dla mnie, jak mamy wybierać najlepszy sprzęt, to cena powinna ważyć maks 50%.

 10. mario

  Jaka armia takie zakupy 6 zestawów , żeby się tylko im w głowie nie przewróciło od tego rozmachu .Zakupy proponuję robić w nocy tak aby nie wzbudzać sensacji ...i śmiechu .

 11. Gottard

  Pyzate to nasze wojsko po profesjonalizacji, takie pączusie. (może dlatego zasłaniają twarze kominiarkami?) Jak się patrzy na GI-sów z USA czy UK to suche, żylaste typy.

  1. KajaK

   Wojska nigdy nie widziałeś... Proponuje byś lepiej przyjrzał się wojakom z innych państw, nie tylko z elitarnych jednostek...

  2. odpowiadacz

   Dłużej wytrzymają na suchym prowiancie w czasie "W" i lepiej sobie poradzą w warunkach długiej i ostrej zimy w Rosji . - Tak na to popatrz - szukaj pozytywów !!!

 12. .li

  Pytanie czy Russian Kashtan jest w stanie zniszczy Amerykańskie ""JASSM""

  1. odpowiadacz

   Obawiam się , że jest w stanie i że może dużo więcej niż to pisze propaganda z USA .

 13. morgul

  ledwo się chłopu gęba pod hełm zmieściła ... widać wybiegany zawodnik. No ale do rzeczy : 6 zestawów to chyba do testów się dostarcza a nie robi na zamówienie z przetargu. cena jednostkowa po dodaniu kosztów opracowania i produkcji 6 sztuk będzie jakoś kurewsko wysoka. Dla 6 sztuk to już taniej jest pójść do pierwszego lepszego sklepu z dronami i zamówić co się chce a nie angażować 2 generałów, 9 pułkowników, sztab techniczny i 7 kierowców którzy będą kursować pomiędzy nimi na "konsultacje techniczne"

  1. Fhjkl

   Przecież tu nie o zakup chodzi, a właśnie o konsultacje...

 14. bubu

  - na foto bezzałogowy moździerz klasy mikro - poza tym nie wiem czy noszenie kałacha lufą w dół jest ok ,bo albo się postrzeli w nogę jak klęczy albo zapcha lufę piachem jak siądzie - jak kryterium na drona jest cena ,to lepiej od chińczyków sprowadzić ,latają bardzo dobrze - jak się umie sterować

 15. kris

  6 zestawów :D mają rozmach :)

 16. Kiki

  Niewiele ich będzie. Czyli wojsko kupuje je jako eksperyment, a jeśli się sprawdzą, to dokupi większą liczbę?

 17. lUZAK

  Boję się, że jeśli nie spełnią wymogu pływalności , nic z tego nie będzie :(

 18. gg

  az 6? po co tyle?

 19. GTC

  Nie zapomnijcie kupić 3 przekrojów i symulatora.

  1. Hihoty

   A makietą juz jest

 20. Minister Dronów

  Dlaczego nie 64 zestawy?

  1. Kamil

   Jak te 6 się sprawdzi to kupią więcej, to taka partia na próbę czy to się przyjmie.

Reklama