Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupiło systemy maskowania dla Wisły

Niemiecki Patriot z systemem maskowania. Fot. Darkone/CC BY-SA 2.5
Niemiecki Patriot z systemem maskowania. Fot. Darkone/CC BY-SA 2.5

Grupa Lubawa S.A. oficjalnie poinformowała o otrzymaniu kontraktu na dostawy systemów maskowania i pozoracji dla najnowszego polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła pozyskanego w ramach I fazy tego programu. W jego skład wchodzić będą m.in. elementy amerykańskich systemów Patriot i IBCS.

Umowa została zawarta 8 lipca br. z konsorcjum w składzie Miranda Sp. z o.o. (lider konsorcjum) wraz z Lubawa S.A. oraz Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej. Na jego mocy dostarczone mają zostać systemy maskowania i pozoracji o łącznej wartości ok. 36,664 mln zł brutto w ramach zamówienia gwarantowanego oraz ok. 33,260 mln zł brutto w ramach zamówienia opcjonalnego. Łączna wartość obu części wynosi zatem ok. 69,9 mln zł brutto.

Ze względu na charakter przedmiotu zamówienia szczegółowe informacje na temat tego kontraktu pozostają niejawne i nie podlegają udostępnieniu do wiadomości publicznej. Oficjalnie nie określono także terminów realizacji wspomnianego zamówienia. Najprawdopodobniej jednak maskowanie pozyskane w ramach tej umowy trafi na wyposażenie pierwszych dwóch baterii systemu Wisła.

Mają one trafić do Wojska Polskiego do końca przyszłego roku oraz osiągnąć wstępną gotowość w operacyjną w latach 2023-2024. Każda z baterii składa się z dwóch jednostek ogniowych, złożonych z jednego sektorowego radaru AN/MPQ-65 i czterech wyrzutni M903 wraz z elementami systemu IBCS (m.in. centra kierowania walką, radiolinie IFCN oraz oprogramowanie wraz z aktualizacjami do połowy 2026 roku ). 

image
Reklama

System kamuflażu i maskowania to jeden z elementów, kontraktowanych przez MON bezpośrednio od polskich spółek zbrojeniowych. Innym są np. samochody ciężarowe. Wszystkie dostarczone elementy Wisły mają bazować na 73 egzemplarzach wojskowych samochodach ciężarowych dostarczonych przez spółkę Jelcz Sp. z o.o. w sześciu wersjach specjalnych (a w tym 12 w układzie napędowym 4 × 4 oraz 61 w 8 × 8). Jeszcze innym elementem Wisły, dostarczanym przez krajowy przemysł są mobilne węzły łączności MCC, mające komunikować te zestawy z innymi elementami obrony powietrznej.

Grupa Lubawa jest producentem różnego rodzaju systemów maskowania i kamuflażu. Dostarcza m.in. wielospektralne siatki maskujące Berberys, dość licznie używane w Siłach Zbrojnych RP, a także kamuflaż mobilny, stosowany na fińskich zmodernizowanych BMP-2 oraz od niedawna Rosomakach w wersji wozu dowodzenia.

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3+ jest dziełem amerykańskiego koncernu Raytheon w kooperacji z koncernem Lockheed Martin, odpowiedzialnym za budowę pocisków PAC-3. Obecnie Patriot w różnych wersjach i konfiguracjach jest używany lub został zakupiony oprócz Sił Zbrojnych USA także przez 16 odbiorców eksportowych, a w tym państwa takie jak: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Grecja, Holandia, Hiszpania, Izrael, Japonia, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Polska jest pierwszym użytkownikiem eksportowym tego systemu zintegrowanego z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS, pozwalającym na wykorzystanie różnych radarów i efektorów w ramach jednego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej działającego na zasadzie "każdy sensor, najlepszy efektor".

Komentarze