Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupiło silniki do myśliwców MiG-29

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 podpisały z 3. Regionalną Bazą Logistyczną umowy o wartości 29,55 mln zł, dotyczące dostawy 3 turboodrzutowych silników lotniczych RD-33 ser. 2 dla znajdujących się na wyposażeniu polskich Sił Zbrojnych myśliwców MiG-29. 

Decyzja o udzieleniu 3 oddzielnych zamówień dotyczących używanych silników RD-33 ser. 2 datowana jest na 20.11.2020. Dotyczy egzemplarzy po wykonanym remoncie głównym z pełnym resursem międzyremontowym nie mniej niż 350 godzin nalotu oraz pozostałym resursem technicznym nie mniej niż 700 godz. Wymagane jest również udzielenie gwarancji dla wszystkich wyrobów (zarówno samych silników jak też materiałów eksploatacyjnych i narzędzi) na nie mniej niż 24 miesiące lub 200 godzin pracy (w zależności co upłynie wcześniej). Gwarancja liczona będzie od daty podpisania protokołu przyjęcia – przekazania.

Każda z jednostek napędowych musi być zakonserwowana zgodnie z dokumentacją silnika na okres nie krótszy niż 2 lata oraz posiadać skrzynie lub kontenery transportowe. Ponadto każdy silnik musi posiadać komplet narzędzi specjalistycznych i materiałów eksploatacyjnych (jednorazowych, tj. uszczelki, podkładki, zawleczki, itp.) według kompletacji producenta, zapewniających zabudowanie na płatowcu.

Kontrakt podzielono na trzy oddzielne postępowania, czyli dla każdego silnika zawarto odrębną umowę, każda o wartości 9 850 000 pln bez VAT. Wszystkie dostawy realizowane są przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, ale prace zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury w Warszawie, dawniej należącej do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 4, specjalizujących się w remontach silników lotniczych. W listopadzie ubiegłego roku podjęto decyzję o fuzji obu spółek i przejęciu WZL Nr 4 przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. wraz z wszelkimi certyfikatami i kompetencjami, dlatego wykonawcą umów jest właśnie ta ostatnia spółka.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama