Reklama

Siły zbrojne

WOFiTM o zabezpieczeniu medycznym żołnierzy. Sukces?

Fot. WOFiTM
Fot. WOFiTM

Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej podsumował osiągnięcia w zakresie zwalczania pandemii COVID-19. Jakie zadania zostały zrealizowane i czy możemy tu mówić o sukcesie?

Zakupy WOTiFM były często przedmiotem artykułów publikowanych przez Defence24.pl. Warto zatem przeanalizować opublikowane przez Ośrodek informacje.

image
Fot. WOFiTM

Co wynika z podsumowania przygotowanego przez WOFiTM?

W informacji prasowej opublikowanej przez Ośrodek wskazano, że resort obrony narodowej odraz dowództwo sił zbrojnych nałożyły nań dodatkowe obowiązki i zadania realizowane w trybie pilnym. Jednocześnie medycy i logistycy z Celestynowa realizują także swoje zadania statutowe, z których nie zostali zwolnieni w związku z pandemią.

Rzecznik prasowy Ośrodka por. Małgorzata Ziegenhagen-Przepiórka zaznacza, że w ramach planów budżetowych od początku roku przeprowadzono blisko dwieście postępowań, w tym postępowania przetargowe, zapytania ofertowe oraz zakupy bezpośrednie. Do 8 maja podpisano kilkadziesiąt umów oraz ponad dwieście zamówień, realizując równolegle dostawy wynikające z 27 umów oraz 180 zamówień (w tym realizowane w trybie specjalnym COVID-19).

Asortyment pozyskany jest na bieżąco dysponowany do jednostek wojskowych na terenie całego kraju oraz do Polskich Kontyngentów Wojskowych poza jego granicami

por. Małgorzata Ziegenhagen-Przepiórka

Pamiętać przy tym należy, że znaczna część zakupów przed opuszczeniem Ośrodka jest na miejscu formowana w różnego rodzaju zestawy, a od początku roku sformowano ponad sześć tysięcy Indywidualnych Pakietów Medycznych. Kolejne sześć tysięcy jest w trakcie przygotowywania.

image
Fot. WOFiTM

Ośrodek w Celestynowie chwali się także ukompletowaniem tysiąca plecaków ratownika medycznego, ratownika sanitariusza i plecaków ewakuacji medycznej. Ukompletowano także niemal 2 500 indywidualnych zestawów profilaktycznych oraz ponad 80 zestawów medycznych poziomu pierwszego. Każdy z tych zestawów składa się z ośmiu mniejszych zestawów, zabezpieczonych łącznie w 1 376 wodoodpornych skrzyniach. Jak informuje WOFiTM zestawy te zostaną rozdysponowane do jednostek i żołnierzy realizujących zadania związane z zabezpieczeniem medycznym polskich sił zbrojnych.

Czy aby na pewno jest aż tak dobrze?

Czas na łyżkę dziegciu. Bez wątpienia medycy i logistycy wykonali dużo pracy. Świadczą o tym liczby. Trzeba jednak przyjrzeć się zakupom realizowanym przez WOFiTM pod kątem pozyskania środków indywidualnej ochrony przed COVID-19.

Wśród tych zamówień były m.in. środki ochrony dla wyspecjalizowanej jednostki – Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. Tu niestety nie było już tak różowo. Zamówienie były przez WOFiTM kilkukrotnie ogłaszane, a sukcesy były delikatnie mówiąc niewielkie.

Ośrodek anulował oferty lub ogłaszał wybór ofert częściowych. Problemy dotyczyły i nadal dotyczą dostaw kombinezonów i maseczek ochronnych. Sytuacja na rynku środków ochrony osobistej nadal jest trudna, jednak pozyskanie środków ochrony dla CRE SZ powinno stanowić priorytet dla logistyków z Celestynowa. Tymczasem kolejna próba zakupu kombinezonów nie zakończyła się sukcesem, o czym świadczy częściowe unieważnienie jednego z ostatnich postępowań.

Ośrodek ogłasza jednak kolejne zamówienia jak np. zapytanie ofertowe w sprawie dostawy filtrów do filtrowentylacji laboratorium mikrobiologicznego oraz środków ochrony osobistej przed COVID-19.

Reklama

Komentarze

    Reklama