Reklama

Siły zbrojne

Włochy kupują krajowe bezzałogowce MALE

Fot. Piaggio Aero
Fot. Piaggio Aero

Włoskie siły powietrzne będą pierwszym nabywcą bezzałogowców klasy MALE Piaggio Aero P.1HH Hamerhead. Sprzedaż 6 maszyn i 3 stanowisk kontrolnych ogłoszono podczas salonu lotniczego w  IDEX 2015 w Abu Dabi. Dostawy mają być zrealizowane w 2016 roku. 

Informacja o zawarciu umowy pojawiła się kilka dni po ujawnieniu, że od grudnia prowadzone są loty pierwszego prototypu w konfiguracji docelowej. Włochy początkowo planowały zakup 10 maszyn, lecz ogłoszone wspólnie przez prezesa Piaggio Aerospace, Carlo Logliego i dowódcę włoskiego lotnictwa, gen. Pasquale Preziosa zamówienie opiewać będzie na 6 bezzałogowców.

Włoskie siły powietrzne planują zakup trzech systemów, każdego złożonego z dwóch UAV Piaggio Aero P.1HH Hamerhead i jednego stanowiska kontrolnego. Dostawy mają być realizowane od początku 2016 roku. Koncern Piaggio Aero liczy, że za przykładem Włoch pójdą inne kraje europejskie, dając Hammerheadowi szansę konkurowania z konstrukcjami klasy MALE, takimi jak Predator czy Reaper, ale też na zajecie miejsca nieudanego projektu EuroHawk.

Piaggio Aero P.1 HH Hammerhead sklasyfikowany jako MALE (Medium-Altitude Long-Endurance) ma być zdolny do wykonywania zadań rozpoznawczych na wysokości 15 km i z prędkością około 730 km/h. Włoski bezzałogowiec ma skrzydła o rozpiętości 15,6 m, długość 14,4 m i masę startową ponad 6 t. Ma być wyposażony w rozbudowany system czujników, obejmujący m.in. moduł rozpoznawczy firmy Selex ES, wykorzystujący głowicę Star Safire 380HDz czujnikami optoelektronicznymi i radar Seaspray 7300 E. Dodatkowe wyposażenie, a może w przyszłości również uzbrojenie, może być instalowane na dwóch zewnętrznych pylonach pod kadłubem. Planowana masa użyteczna to 227 kg.

Reklama

Komentarze (4)

 1. A_S

  Mając takich kapitanów jak Schettino lepiej liczyć na bezzałogowce. Swoją drogą czy na taki rodzaj uzbrojenia nie nadają się nasze konstrukcje typu Orka, czy Flaris Lar1?

 2. Niecierpliwy

  Może takie cudo dla naszych nadbrzeżnych dywizjonów rakietowych??

 3. jjj

  200kg masy użytecznej ma mieć uav manta. Już za 2 lata ma powstać wieksza versja manty gotowa do przenowszenia uzbrojenie

 4. as

  Trochę za mała masa użyteczna (może zabrakło jedynki z przodu..), ale włoski design całkiem, całkiem:)

Reklama