Reklama

Siły zbrojne

Wietnam: Izraelskie wyrzutnie na spornych wyspach. „Rakiety oferowane dla Homara”

Fot. IMI Systems.
Fot. IMI Systems.

Siły zbrojne Wietnamu rozlokowały na wyspach Spratly wyrzutnie, zdolne do wykorzystania pocisków rakietowych typu EXTRA - podaje agencja Reuters. Rakiety, o zasięgu około 150 km, stanowią też część oferty IMI Systems w programie Homar.

Jak donosi Reuters, wyrzutnie przeznaczone dla pocisków Extra miały zostać rozlokowane na wyspach Spratly przez siły zbrojne Wietnamu. Na razie nie rozmieszczono na nich samych rakiet.

Pociski Extra są produkowane przez izraelski koncern IMI Systems. Są naprowadzane za pomocą systemu INS/GPS i zdolne do rażenia celów na odległościach od 30 do 150 km, przy dokładności trafienia do 10 m. Mogą zwalczać między innymi cele umocnione (z użyciem głowicy penetrującej) bądź pododdziały piechoty i lekko opancerzonych pojazdów (z wykorzystaniem programowalnej głowicy odłamkowej).

Czytaj więcej: Izrael: Wspólny rozwój systemu rakietowego dla Homara?

Informacje o dostawach rakiet EXTRA do Wietnamu pojawiły się już w lutym tego roku, potwierdzają je dane sztokholmskiego instytutu SIPRI. Jak zauważa Reuters tego typu mogłyby zostać użyte do przeciwdziałania prowadzeniu przez wrogie siły (np. ChRL) operacji desantowej, a także do zwalczania elementów infrastruktury przeciwnika.

Doniesienia o rozlokowaniu rakiet typu EXTRA na wyspach Spratly są kolejnym dowodem na wzrost napięcia w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Chiny stopniowo zwiększają obecność wojskową w rejonie spornych wysp – włącznie z budową infrastruktury, w tym baz lotniczych.

Czytaj więcej: Lynx – modułowa oferta dla Homara z Izraela

Pociski EXTRA stanowią - między innymi - jeden z elementów uzbrojenia modułowego systemu rakietowego Lynx, oferowanego przez izraelski koncern IMI Systems w programie systemu artylerii rakietowej dla Wojska Polskiego. Wiadomo jednak, że Lynx może być rozmieszczany na różnych platformach, w tym stacjonarnych i morskich. Na razie nie ma potwierdzonych informacji odnośnie dokładnej konfiguracji systemu wyrzutni rakiet i kierowania ogniem, pozyskanego przez Wietnam z pociskami EXTRA.

 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Teodor

  W tamtym rejonie nie potrzeba rakiet, wystarczy jak wysadzi sie w powietrze czesc wyspy lub brzegu w kierunku sztucznych wysp, wowczas fala tsunami rozmyje te wyspy (najprawdopodobniej). Przyklad tsunami sprzed kilkunastu lat jest tego przykladem.

  1. andrzej

   co spowoduje wojnę morską w którą zaangażują się USA, Chiny, Wietnam, Filipiny i parę innych krajów. A to może rozlać się po całym świecie, łącznie z uderzeniem atomowym na Waszyngton i Pekin.

 2. Marek1

  Patrzcie państwo jak można SZYBKO i skutecznie pozyskiwać systemy artyleryjskie !?!?! Co na to nasze "ulubione" IU/MON ?

Reklama