Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania ze zgodą na Javeliny

Fot. US Army

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Wielkiej Brytanii pocisków Javelin za szacunkową kwotę 125,13 mln USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Defense Security Cooperation Agency podało na swojej stronie, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na zagraniczną sprzedaż Wielkiej Brytanii pocisków Javelin za szacunkową kwotę 125,13 mln USD.

Czytaj też

Wielka Brytania wystąpił o zakup do 600 pocisków Javelin FGM-148F (w tym 12 pocisków fly-to-buy). Uwzględniono również pomoc techniczną rządu USA i inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu.

Reklama

Głównymi wykonawcami będą Raytheon oraz Lockheed Martin tworzące Javelin Joint Venture. Nie są znane żadne umowy offsetowe związane z tą potencjalną sprzedażą – jak czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Ppk Javelin to amerykański system przeciwpancerny klasy "odpal i zapomnij", opracowany przez spółkę Javelin Joint Venture. Może on zwalczać cele na dystansie do 2,5-4 km, w zależności od wersji. Jest naprowadzany z pomocą głowicy termowizyjnej, działa na zasadzie "odpal i zapomnij" i ma możliwość rażenia celu metodą "top attack" (atak z górnej półsfery) oraz "direct atack" (atak z przedniej półsfery). Ppk Javelin są powszechnie używane przez USA i sojuszników, są także wykorzystywane bojowo na Ukrainie. Zakup ppk Javelin odbywa się bez transferu technologii. Javelin F to najnowsza wersja znajdująca się w produkcji pełnoskalowej, natomiast jednocześnie finalizowane jest opracowanie pocisku Javelin G z nową niechłodzoną głowicą.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama