Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA zwiększają produkcję Javelinów

Autor. U. S. Army

W USA podjęto decyzję o zwiększeniu tempa produkcji pocisków Javelin. W związku z przekazaniem Ukrainie 8,5 tys. pocisków przez amerykańskie siły zbrojne pojawiła się również konieczność uzupełnienia zapasów.

Reklama

Producent tego uzbrojenia- spółka Javelin Joint Venture - w ramach której współpracują firmy Raytheon Missiles & Defense i Lockheed Martin otrzymał w maju i wrześniu tego roku kontrakty na produkcję i wsparcie dla ponad 3100 pocisków, jakie mają zostać wyprodukowane, by zastąpić te przekazane ukraińskim siłom zbrojnym.

Reklama
Autor. U.S. Army National Guard
Reklama

W związku z tym nagłym, skokowym wzrostem zapotrzebowania, firma Lockheed Martin zapowiedziała zwiększenie mocy produkcyjnych z dotychczasowych 2100 pocisków rocznie do blisko 4000 rocznie. Wymaga to nie tylko zwiększenia wolumenu produkcji w fabrykach przedsiębiorstwa, lecz również większego zaangażowania ze strony firm współpracujących. Ponadto, będą prowadzone inwestycje w kierunku przyspieszenia dostaw komponentów i wyposażenia, co jest potrzebne do realizacji zwiększonych dostaw.

Czytaj też

By sprostać zapotrzebowaniu dostaw firma planuje unowocześnienie linii produkcyjnej i optymalizację procesu produkcji. Planowane jest też zwiększenie zatrudnienia zarówno w samych fabrykach przedsiębiorstwa jak i w sieci firm współpracujących.

"Inwestycje w proces produkcji i zwiększenie zatrudnienia pozwolą nam znacznie szybciej reagować na potrzeby klientów. Spółka Javelin Joint Venture jest zdecydowana sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu."- mówi Dave Pantano,wiceprezes Javelin Joint Venture i kierownik programu Javelin w firmie Lockheed Martin. "W tym celu blisko współpracujemy z armią amerykańską."

Podobne procesy zamierza wprowadzić firma Raytheon Missiles & Defense, która odpowiada za układ naprowadzania i sterowania pocisku.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany z głowicą termowizyjną, działający na zasadzie „odpal i zapomnij". Jest zdolny do zwalczania celów na maksymalnym dystansie od 2,5 do 4 km, w zależności od wersji. Może zwalczać cele opancerzone zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery („direct attack/top attack"). Są używane przez USA oraz sojuszników i partnerów, w tym Ukrainę, która otrzymała tylko od Stanów Zjednoczonych 8500 pocisków, a kolejne od Wielkiej Brytanii czy Estonii. W Polsce partię Javelinów zakupiono dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Za 54,5 mln USD netto w 2020 roku zamówiono 60 wyrzutni i 180 pocisków, a także wyposażenie dodatkowe, w tym urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy objął 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych MSR oraz cykl szkoleń specjalistycznych. Umowę realizowano w trybie FMS, bez offsetu.

Przyszłość systemu Javelin

Autor. U.S. Army

Amerykanie planują modernizacje systemu Javelin. W tej chwili ma miejsce pełnoskalowa produkcja modelu F dysponującego głowicą bojową przeznaczoną do zwalczania szerokiego spektrum celów - zarówno pojazdów opancerzonych, jak i umocnień polowych. Jednocześnie przygotowywana jest produkcja wersji G, z niechłodzoną głowicą naporwadzającą. Prawdopodobnie w części to te pociski zastąpią w magazynach starsze warianty przekazane Ukrainie, choć musi to zająć kilka lat.

Opracowywana jest także nowa wyrzutnia LWCLU (Light Weight Command Launch Unit) charakteryzuje się masą zmniejszoną o 30 % w stosunku do używanej poprzednio i dwukrotnie zwiększonym zasięgiem wykrywania i identyfikacji celów- także w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jest ona w pełni kompatybilna z wszystkimi wersjami pocisków. Firma Javelin Joint Venture otrzymała w czerwcu tego roku kontrakt o wartości 33 mln dolarów przeznaczony na uruchomienie małoskalowej produkcji LWCLU i rozpoczęcie ich dostaw w 2025 r.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  W czerwcu 202 1 r. odbyło się strzelanie na poligonie w Kijewo – Toruń. Nie wszystkie pociski ppk Javelin trafiły w cel, bo trzeba było "ogrzać/podgrzać" mocno cel >>>>>> dzień słoneczny - mocno słoneczny i pudło!!!!!! Rozpalono ognisko w środku celu!!!! :0

  1. Jaszczur

   No niestety technika to technika

 2. Valdi

  Przypomnijmy POTUS odwiedził LM i jej zakład produkcji javelin i to był hit exportowy ich marki worldwide Przypomnijmy oni produkują też F35

Reklama