Reklama

Siły zbrojne

Więcej Javelinów dla Ukrainy

Odpalenie ppk Javelin / Fot. US Army
Odpalenie ppk Javelin / Fot. US Army

Ukraina i Stany Zjednoczone zawały kontrakty dotyczące dostaw drugiej partii pocisków przeciwpancernych Javelin - poinformował w czwartek resort obrony w Kijowie. Kontrakty podpisano w IV kwartale bieżącego roku - sprecyzowano w oświadczeniu. Nie podano więcej szczegółów.

Wiceminister obrony Ukrainy Anatolij Petrenko podczas czwartkowego briefingu podkreślił, że w 2019 roku reprezentowany przez niego resort zrealizował trzy kontrakty: "dwa kontrakty z rządem USA w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej oraz jeden kontrakt z Agencją Wspierania i Zakupów NATO (NSPA)". Petrenko dodał, że resort obrony także zamawia analogiczne kompleksy rakietowe u ukraińskiego producenta - pisze agencja Interfax-Ukraina.

W tym ostatnim wypadku chodzi zapewne o systemy ppk produkcji ukraińskiej, jak np. Korsar i Stugna-P. Różnią się one znacząco od Javelinów, m.in. pod względem systemu naprowadzania i przebijalności, co nie zmienia faktu że wprowadzanie tych nowoczesnych zestawów rakietowych to duży krok naprzód dla sił zbrojnych Ukrainy. Więcej szczegółów na ich temat można przeczytać w poniższej analizie:

Ambasada Ukrainy w USA oceniła, że kontrakt dotyczący dostawy pocisków Javelin z USA to "dla Ukrainy ogromny krok naprzód". Był on poprzedzony "odejściem od starego systemu, zabraniającego ministerstwu obrony Ukrainy bezpośrednich zakupów uzbrojenia i sprzętu od innych państw" - dodano.

Teraz te zmiany poszerzą nasze możliwości wzmocnienia militarno-technicznego i obronnego potencjału państwa

Ambasada Ukrainy w swoim wpisie na Facebooku

W marcu 2018 roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni oraz 210 pocisków. Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu 2018 roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, działający na zasadzie "odpal i zapomnij". Pociski naprowadzane są termowizyjnie, i mogą razić przednią lub górną półsferę celu. Maksymalny zasięg wynosi - w zależności od wersji - od 2,5 do ponad 4 km. Wniosek o zakup partii rakiet tego typu we wrześniu br. złożyła również Polska.

PAP/Defence24.pl.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Pato

  Zaraz Ukraińców tak doposaza że się zatrzymają pod Moskwą...

  1. A.G.C.A. corp.

   Albo pod Warszawą

  2. Łowca trolli

   Uważaj lepiej, żeby Rosjanie w pościgu za uciekającymi w popłochu banderowcami nie przekroczyli Bugu... ;-)

 2. szymek12321

  Owe zakupy tych sprzętów zwanych Jawelin,to tylko pięknie wyglądają na papierze z rzędami cyferek...do zapłaty.A cyferki na silnikach rakiet,mówią...,że sprzętowi skończył się czas przydatności do użycia.Wobec tego,każde wystrzelenie tego cudu w myśl zasady "wystrzel i zapomnij",może zakończyć się...grobem i zapomnieniem dla operatora tych drogich zabawek.

  1. reklamy!

   Jakieś dowody?

 3. ksk

  My poczekamy na PPK Moskita którym miejmy nadzieje zostanie nasycone WP --- polski przemysł dla polskiej armii -- produkcja w kraju to zarobkowanie polaków w kraju brak konieczności ucieczki za chlebem na zachód --- im więcej polaków pozostanie w kraju tym większe możliwości mobilizacyjne

  1. Covax

   PPK Moskit to pieśń przyszłości i kto wie czy w ogóle wejdzie na wyposażenie SZRP. Może być tylko na eksport, i to z pominięciem pewnych krajów, po cichutku toczą się bardzo poważne dyskusje na temat Spików LR/LR 2 dla min 800 ZSSW30 i tutaj ( jak szepczą internety ) nasi partnerzy z Izraela proponują bardzo ciekawy i korzystny dla wszystkich interes.

  2. Author

   Jakieś szczegóły masz czy tylko ploty i działania pozoracyjne

  3. Covax

   Plotki ale bardzo wiarygodne, zresztą teraz kiedy "buldogi walczą pod dywanem " ( o cały PPO ) może być różnie.

 4. inż.

  Masoni dalej mieszają między nami Słowianami.

  1. Wter

   Ci z Kremlu zwłaszcza co prowadzą wojny ze wszystkimi sasiadani

 5. Punk Tadeusz

  Zamiast rakiet należy wysłać rezunom sznury. Niech zrobią sobie pętlę i się powieszą. Problem Małorosji sam się rozwiąże. Wróci do rosyjskiej macierzy.

  1. Eter

   Chcielibyście. Jeszcze dużo saldatów wam tam polegnie w drodze na urlop.

 6. Gort

  Kilkaset szt. jest potrzebne na już. SPIKE jest obecny w ilościach śladowych, a do zwalczania t-72 i t-90 Javelin wystarczy. "Wystrzel i zapomnij", to podstawa przy walce z wyszkolonym przeciwnikiem. Lepiej kupić ten sprzęt niż znowu miliony w ławeczkach i chałdach węgla topić.

  1. Covax

   Spike jest obecny z ilości 250 CLU i około 2000 ( docelowo 2500 ) efektorów.

 7. Veritas

  Jesienią 2014 roku na Ukrainę dostarczono 3 amerykańskie radiolokatory artyleryjskie AN/TPQ-48A Lightweight Counter-Mortar Radar (LCMR) . Łącznie Kijów miał otrzymać ze Stanów Zjednoczonych 20 tego typu urządzeń. Dostawy stanowiły część tzw. pakietu pomocowego w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej o wartości 118 mln USD. W lutym 2015 roku jeden z tych radarów został porzucony przez wycofujące się wojska ukraińskie w rejonie Debalcewa i trafił w ręce prorosyjskich separatystów...

  1. John

   Tak na pewno, a separatysci na nim susza pranie

  2. eee

   Czyli niedługo rosyjski przemysł pochwali się wspaniałym i opracowanym przez nich radarem artyleryjskim łudząco przypominającym rozwiązania techniczne stosowane w tym amerykańskim.

  3. Jan

   Tak na pewno, to rosyjscy specjaliści mieli doskonała okazję zapoznania się z amerykańską techniką wojskową. Wcześniej mieli okazję zrobić to w Korei, Wietnamie, Afganistanie, Iraku, Gruzji, a ostatnio również w Syrii. Ciąg dalszy niebawem nastąpi na Ukrainie...

 8. Pirat

  Rozwijać pirata jak najszybciej!

  1. Korsarz

   Umowa w sprawie opracowania lekkiego (tylko z nazwy) systemu rakietowego Pirat została podpisana w lipcu 2014 roku. Przewidywano wtedy, że do połowy 2018 roku nowy ppk będzie gotowy do seryjnej produkcji. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy oraz ile, a nawet czy w ogóle, tego typu rakiety trafią do uzbrojenia. Natomiast jak najszybciej. to można rozwijać np. papier toaletowy, szczególnie w pewnego rodzaju sytuacjach... ;-)

  2. werte

   Ktoś go zwinął?

 9. ThinQ

  "Więcej Javelinów dla Ukrainy" a z Polski linię frontu zrobić. BRAWO WY

  1. Box123

   To skoro na Ukrainę to chyba nie z Polski. My linią frontu już jesteśmy czy nam się to podoba czy nie ale im bardziej zaangażowanie USA przesuwa się na wschód tym jesteśmy nią w mniejszym stopniu

 10. srgoij

  O 5 lat za późno. Gdyby dostarczyli je w 2014 to separy uciekaliby tam gdzie ich miejsce - za Ural.

  1. werte

   Jasne. Wszystkie Skify pewnie zamokły w 2014. O Korsarzach czy Szerszeniach też pewnie zapomnieli że mieli.

  2. Covax

   Bo "kompania co zdielaje skifa" nie kupuje reklam :-)

 11. Ukrahjllb

  Dajcie im hellfire2 plus inegracje z mi24

 12. Ernst Junger

  10 CLU i 150 pocisków za 39 mln USD.

 13. LMed

  Javeliny na teciaki dowolne to idealne prawie.

 14. Grzyb

  Czy ktoś wie ile wyrzutni zamówili nasi? Mam nadzieję, że "ciut" więcej niż Ukraińcy!

 15. realista

  no co ja bym wchodził w Carl gustava m4 na licencji z produkcją amunicji u siebie a skoro dochodzimy do ATGM to Raybolt hurtem w celu spolonizowania wg mnie istotniejsze niż K2 :) zwłaszcza jak za pieniadze na 120 czołgów wydasz na 700 mrapów i jeszcze na kruka zostanie trochę drobnych do dobicia funduszu za rok lub dwa skoro o Brimstone na borsuku zrobiło się głośno jeszcze jakby ktoś "myslał" to by sie odciazyło t72m wywalajac wierze z armatą montując moduł 30 mm 2-4 atgm -2 manpady wkm 12.7 i 40 mm granatnik poprawiasz wtrysk paliwa mniejszy nacisk na tone wieksza moc na tone można wyrównać do dołu dodatkowymi płytami i pancerzem reaktywnym koniecznie asop będę to powtarzał do 60tki az wg ukrainców przez p "ruscy agenci" nie staną się trzonem finansowo decyzyjnym narodu polskiego czekamy do 2045-2050 na realną modernizacje WP ????

 16. Strażnik Teksasu

  A my za to płacimy. !

  1. Adam S.

   Ale Teksas bogaty, może płacić.

  2. Anty-Che

   My to płacimy za rozbudowę armii rosyjskiej. Płacąc najwięcej w Europie Moskalom za gaz i ropę.

  3. N.n.

   XD

 17. Covax

  Ale pompowanie tematu łoszczepa, brakuje mi tylko informacji że dwa razy żołnierze tak wojsk lądowych jak i specjalnych pokazały "kierunek środkowym palcem" dla Łoszczepa, dopiero gienerał "Sandej Selsów" wypłakał Javelina na podstawie "Ulotki a nie poligonu"

  1. Wania

   Najważniejsze, że rosyjskie czołgi nagle się uspokoiły i nie pokazują się w ich zasięgu. Działa to działa. Na rosyjskie czołgi wystarczy.

  2. Marek1

   ... nawet trudno komentować głupoty jakie wypisujesz. Polscy żołnierze wręcz marzą od dekad o zastąpieniu prehistorycznych i wyeksploatowanych do imentu rpg-7 z archaiczną amunicją CZYMKOLWIEK z wieku XXI. Choćby nawet ppk Javelin, który przy wszystkich swoich ograniczeniach i wadach nadal byłby dla operatora rpg-7 istną gwiazdką z nieba, a dla polskich jedn. aeromobilnych i zmechu SZALENIE ISTOTNYM wzmocnieniem symbolicznych nadal jedynie zdolności ppanc. No ale wszakże "fotelowi spece" wiedzą najlepiej o czym marzy WP ...;))

  3. Rain Harper

   Jeszcze raz, po polsku. Jesteś na polskim forum, przypominam , gościu.

Reklama