Reklama

Siły zbrojne

Więcej amerykańskich śmigłowców dla Chorwacji

Fot. MORH/ T. Brandt
Fot. MORH/ T. Brandt

Chorwacja pozyska kolejnych 10 śmigłowców Bell OH-58D Kiowa Warrior na mocy zawartej 18 grudnia 2017 roku umowy. Zwiększy to łączną liczbę maszyn tego typu w chorwackiej armii do 26. Informacja na ten temat znalazła się w opublikowanych przez Defence Security Coopertion Agency zestawieniach programu EDA (Excess Defense Articles) dotyczącego eksportu sprzętu i uzbrojenia wycofanego z eksplatacji w siłach zbrojnych USA.

Zgodnie z opublikowanym 2 marca br. raportem, 18 grudnia 2017 roku Chorwacja oficjalnie odpowiedziała pozytywnie na ofertę przesłaną w lipcu tego samego roku, a dotyczącą przekazania 10 śmigłowców Bell OH-58D Kiowa Warrior wycofanych przez US Army. Prawdopodobnie wcześniej te same maszyny zaoferowano władzom Tunezji, która - podobnie jak Chorwacja - ma już w służbie maszyny tego typu, lecz te odrzuciły propozycję.

Można spodziewać się, że maszyny zostaną przekazane w równie szybkim tempie jak zawarta została umowa. Amerykanie intensywnie poszukują klientów ma śmigłowce Kiowa Warrior, gdyż do końca 2018 roku mają one zostać całkowicie wycofane z US Army. Ich rolę, szczególnie w zakresie współdziałania ze śmigłowcami AH-64D/E Apache, przejmują systemy bezpilotowe.

Chorwacja posiada już w służbie śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior, których dostawy zakończono w grudniu 2016 roku. Cały pakiet dostaw obejmował 16 maszyn wraz z systemem do symulacji i treningu, zestawem części zamiennych i wyposażeniem obsługowo-eksploatacyjnym. Rząd Chorwacji zdecydował się również na zakup uzbrojenia do tych maszyn w postaci zasobników z bronią strzelecką (zasobniki z 12,7 mm wkm M3P), wyrzutni 70 mm rakiet niekierowanych wraz z rakietami oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire.

Reklama

Komentarze (5)

 1. oderater

  siedzial ktos kiedys w tym smiesznym smiglowczyku? nie? bo ja nie raz! tam we dwoch obok siebie nie ma sie jak ruszyc taki scisk jak w puszce ze sledziami - dlatego najczesciej sie lata ze zdemontowanymi drzwiami do kabiny , brak instalacji do odladzania łopat wirnika nosnego , smigielka ogonowego itd - naprawde \"idealny\" smiglowiec na nasze warunki klimatyczne i pory roku typu jesien , zima , wiosna plus deszcz , snieg , oblodzenie , mróz itp POLECAM BARDZO! BAAAAARDZOOOOOOOO!

  1. cynik

   Wirus do rozpoznania lepszy?

 2. Nikodem

  A u nas Mi2.... żal komentować.

  1. jacek

   Ale dzięki temu śmiglakowi mieliśmy komiks \"Niefortunny skok\" i cała serię komiksów o pilotach MI-2. ;)

  2. -CB-

   \"Pilot śmigłowca\" nazywała się ta seria. No i Borewicz mógł też dzięki Mi-2 usidlać \"Panią Pilotkę\".

 3. Patriota

  Dlaczego USA nie zaproponowały Polsce używanych Bell OH-58D Kiowa Warrior ?

  1. miras

   Bo my będziemy remontować i modernizować nasze super Mi-2

  2. Lejek

   Bo my już wstaliśmy z kolan i mamy używane Mi-2, he, he.

 4. cooky

  a u nas śmigłowce jakie pierwsze zamówi MON to będą dla VIP koniecznie z pełnym barkiem i okręt szpital wielkości lotniskowca bo trzeba uzupełnić ten ratowniczy, wiec cały budżet na ten rok jest już zaklepany a dowiemy się o tym w grudniu....

 5. Dragomir

  IU - POBUDKA!

Reklama