Reklama

Siły zbrojne

W Poznaniu rozpoczął się zlot "NATO Tiger Meet 2018" [GALERIA]

Fot. Jacek Simiński
Fot. Jacek Simiński

Dziś na poznańskim lotnisku Krzesiny rozpoczęły się coroczne, lotnicze ćwiczenia Paktu Północnoatlantyckiego pod nazwą „NATO Tiger Meet”. Polska jest gospodarzem prestiżowego zlotu po raz pierwszy w historii. 

[GALERIA_19910]

W szkoleniu "Tiger Squadrons" biorą udział eskadry samolotowe i śmigłowcowe posiadające w swym godle wizerunek tygrysa funkcjonujący w tradycji lotnictwa NATO i Partnerstwa dla Pokoju już ponad 50 lat. Wymianę doświadczeń i nawiązywanie partnerskich relacji zapoczątkowały na początku lat 60-tych ubiegłego wieku dwie eskadry z USAF i RAF, które następnie założyły Tiger Squadron Association. 6 eskadra lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach jest pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia od 2011 roku.

Polska jednostka gości eskadry lotnicze z sojuszniczych i partnerskich państw pierwszy raz. Zagraniczni lotnicy będą przebywać w Wielkopolsce, w dniach 14-25 maja. Swój udział w ćwiczeniach zadeklarowały 22 eskadry z 13 krajów, w tym m.in.: z Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji oraz Wielkie Brytanii. Sumaryczne zestawienie statków powietrznych przedstawia się następująco: 70 samolotów, 10 śmigłowców oraz maszyna wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS. "NATO Tiger Meet 2018"  to największe przedsięwzięcie Sił Powietrznych w tym roku, prestiżowe nie tylko dla polskich wojsk lotniczych, ale również dla całych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, angażujące siły i środki będące zarówno w podporzadkowaniu Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, jak i spoza jego struktur. 

Pierwsze maszyny pojawiły się na podpoznańskim lotnisku już w weekend. Ich zdjęcia można obejrzeć w galerii. Uroczysta inauguracja ćwiczeń odbyła się w poniedziałkowe południe. Dokonał jej Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. W najbliższy weekend załogi zaprezentują swoje umiejętności szerokiej publiczności w czasie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Poznań Air Show. 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Marek

  A nie ma naszych \"największych \"sojuszników?

  1. nu nu

   F18 uwidieł?

  2. Marek

   Z tego co widzę to hornet jest szwajcarski!

  3. Zorientowany

   F-18 szwajcarski, Szanowny kolego

Reklama