Reklama

Siły zbrojne

W Iranie wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze obrony

Autor. Pixabay

Irańska agencja informacyjna Mizan poinformowała w sobotę rano, że wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na byłym wiceministrze obrony Iranu Alirezie Akbarim, którego oskarżono o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Akbari miał podwójne, irańsko-brytyjskie obywatelstwo.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wieka Brytania, która zabiegała o uwolnienie Akbariego, uznała wyrok za motywowany politycznie.

W czwartek strona irańska opublikowała nagranie wideo, które rzekomo miało udowadniać, że skazany był uwikłany w zabójstwo czołowego irańskiego naukowca zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha.

Reklama

Czytaj też

Na udostępnionym filmie Akbari przyznaje się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian, Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego AMAD, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Pierwotnie Iran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Monkey

    Cóż, zachodniacy nie chcieli szacha, mają ajatollaha. Szkoda człowieka, może nawet nie był szpiegiem, ale Brytyjczycy mogą sobie ponarzekać. Tylko tyle.

  2. WolnyPowolny

    NA DYcovery byl program o powiazaniach Wielkiej Brytani i Cherchila z Iranem i obaleniem Szacha. Zdaje sie Szach znacjonalzwal roponosne wydobycie (Bedace w rekach brytyjczykow) co spowdowalo ze UK wraz z CIa zaplanwalo obalenie Go. TYlko nie spodziwali sie ze wladze przejma islamisci.

Reklama