Reklama

Siły zbrojne

W. Brytania: Minister obrony potwierdza przekazanie Ukrainie wyrzutni pocisków M270 MLRS

Autor. https://www.defenceimagery.mod.uk/

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi - przekazał w wydanym w nocy z niedzieli na poniedziałek oświadczeniu brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Te wysoce wydajne wieloprowadnicowe systemy rakietowe pozwolą naszym ukraińskim przyjaciołom lepiej chronić się przed brutalnym użyciem artylerii dalekiego zasięgu, którą siły (prezydenta Rosji Władimira) Putina stosują na oślep do zrównywania miast z ziemią" - napisał Wallace w oświadczeniu, dodając, że decyzja w tej sprawie została podjęta w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Brytyjski minister obrony o zamiarze przekazania M270 MLRS wspomniał już w miniony czwartek.

Reklama

Czytaj też

M270 MLRS to amerykańskiej produkcji opancerzona, gąsienicowa, wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków. W wersji, która ma zostać przekazana przez Wielką Brytanię, wystrzeliwane pociski mają zasięg do ok. 80 km. W środę prezydent USA Joe Biden ogłosił przekazanie Ukrainie czterech wysoce mobilnych wyrzutni HIMARS, które są nieco nowszą wersją M270 MLRS, po otrzymaniu od Kijowa zapewnień, że nie będą one używane do atakowania celów na terytorium Rosji.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Iceman

  Teraz ważny moment, stany osobowe rezerw Ukrainy pozwalają na szkolenie ludzi w wieku 20-25 lat co najmniej 100000 tys narwanych młodych którzy mogli by stanowić odwody. Weterani z Ukrainy którzy są niepełnosprawni (dobrze nagradzani) powinni być przenoszeni do obozów szkoleniowych w których będą szkoleni młodzi. Czas by w częściach przekazać Ukrainie Migacze a także zebrać resztę T72 po Europie. To kulminacyjny moment kiedy "Radzieckim" brakuje przeszkolonych jednostek i Ukraińcy szybką kontrą mogą sięgnąć Ruskie armaty. Jeśli uda im się wyeliminować artylerię Radzieckich to wojna wygrana. Jeśli tracą drony to powinni słać zwiad (przeszkolony) tu dobre by było korzystanie z lokalsow znających teren. 100dodatkowych dział/wyrzutni o zasięgu min 50 km z amunicją powinno zrobić robotę i może los Putlera był by przypieczętowany szybciej po takiej klęsce.

 2. szczebelek

  Oni sobie jaja robią? Gdyby cztery wyrzutnie były tak potężne, to Polska by została przy 20-stu wyrzutniach. Mam nadzieję, że to tylko pakiet szkoleniowy...

  1. Extern.

   Ukraińcom powoli kończą się rakiety o kalibrach 220 i 300, a nikt ich w NATO nie produkuje. W żadnym z dawnych satelickich demoludów nie produkowano tych grubszych rakiet. Prawdopodobnie będzie jak z artylerią lufową, że sukcesywnie będzie zamieniana na używającą zachodniej amunicji.

 3. Antonioo

  Ukraina powinna dostać pociski mogące sięgnąć Moskwy. Najlepiej atomowe

  1. Buka

   Zgadzam się z tobą Antonio

 4. Cyber Will

  "Stany Zjednoczone zdecydowały się na przekazanie Ukrainie czterech baterii wyrzutni rakietowych systemu HIMARS wraz z amunicją." cytat z artykułu Defence24 z 02.06.2022

Reklama